Tabu: Menstruasyon ile ne yapılmaz?

Neden uzmanlar menstrüel acı çekmemeyi, tuzlu yememeyi ve menstruasyon sırasında cinsel ilişkide bulunmamalarını tavsiye etmektedir. Bu ve daha fazlası hakkında – materyalimizde.

Kritik günlerde, battaniyenin derinliklerine inmek, dondurma ve kek dolu kovalarla kendinizi çırpmak ve yüzlerce kez “Sex and the City” için yorum yapmak istiyorsunuz. Ancak uzmanlar, aylarınızı daha az ağrılı ve daha rahat hale getirmenin en iyi yolu olmadığından emin. Daha fazla bilgi edinmek için aşağıya doğru ilerleyin.

Tuzlu yiyecekler yemeyin

Tuz, suyun tutulma özelliğine sahiptir, bu da karın büyük bir şişmesine yol açar. Bu nedenle kritik günlerde, vücuttaki sıvı birikmemesi için tuzlu yiyeceklerden kaçınmak daha iyidir. Ama öyle olsaydı, hala tuzlu suyla çok uzaklara gidersiniz – bol su içebilirsiniz. Bu aşırı tuzu “kaybetmeye” yardımcı olur ve vücudu normale döndürür.

Kafeinsiz içecekler içmeyin

Kahve dahil. Göğüs hassasiyetine neden olabilirler. Buna ek olarak, çalışmalar, kafein parçasının “alt” nörotransmitter olarak adlandırılan beynin bir kısmını bloke ettiğini ve bunun da artan anksiyete ve artan kalp hızına yol açtığını göstermiştir. Bütün bunlar bir komplekste PMS belirtilerini arttırır.

Seks yaparken kendinizi koruyun

Doktorlar menstruasyon sırasında cinsiyete inanırlar – bu oldukça normal bir olgudur. Ancak, bu dönemde çeşitli bulaşıcı hastalıklarla enfekte olmanın çok kolay olduğunu kanıtlayan bir dizi çalışma vardır. Bu artmış risk kısmen seks sırasında kanın olacağı gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bu, kan yoluyla bulaşan hastalıkların daha kolay tolere edildiği anlamına gelir.

Parfümlü samimi hijyen ürünleri kullanmayın

Sonuç olarak, kokulu jeller, spreyler ve peçeteler vajinal tahrişleri kışkırtabilir. Bunun nedeni, adet dönemi boyunca, yakın organların mikroflorasının kritik günlerin yokluğundan farklı olmasıdır.

Kritik günlerde acı çekmeyin

İstatistiklere göre, birçok kız kritik günlerde acı çekiyor ve ibuprofen, nurofen veya diğer ağrı kesicilerin vücutlarına zarar verebileceğine inanıyorlar. Ancak uzmanlara göre ağrı, adet sırasında semptomları ve kaygıları artırır.