Bir çocuk 5 ayda ne kadar karışım ve tamamlayıcı gıdalar tüketmelidir?

Bir çocuk anne sütü veya karışımı ne zaman 5 ay normalde

Doğal besleme ile hem aşırı besleme hem de yetersiz besleme mümkündür. Bir kırıntı uzun süre su çekebilir, ancak bu aşırı bittiği anlamına gelmez. Eğer annenin az süt varsa, acıkacak.

Çocuğun 5 ayda ne kadar yemeli
5 aylık bir çocuk, aç kalmamak için gerektiği kadar yemek yemelidir.
Fotoğraf: Getty

Çocuğun durumuna göre, bir kadın yiyor olup olmadığı tarafından yönlendirilmelidir. Bebek yetersiz beslenirse, belirtiler şunlardır:

  • Bebek yavaş, her zaman uyurken ya da sık sık ağlıyor;
  • Crochets günde en az 15 kez idrara çıkma, bebek bezi bir beslenmeden ikinciye kadar süre içinde kuru kalır;
  • dışkı yağsız, kabızlık olabilir;
  • çocuk ağır kilo, 20-30 g’dan az bir artış günü kazanıyor.

Ne kadar süt aldığınızı öğrenmek için, şişeyi bir kez alın. 5 aylık yaş için optimal miktar günde 800-1000 ml sütdür. Çocuk ayrıca 100 ml su veya çay içmelidir. Akışkanlar arasındaki aralarda sıvı verilmelidir.

Ne kadar püresi ve sebze püresi yemeli?

Kırıntı yapay beslenmede ise veya anne sütünden yoksun ise yem vermelidir. Aksi halde, çocuğun altı aylık dönmesini beklemelisiniz.

Beş ay içinde, bebek kesinlikle sağlıklı olduğunda, yeni yemekler yavaş yavaş uygulanmalıdır. Bir püre yemeği ile başlar.

Tamamlayıcı gıdalar için ilk yemek, tek bir içerikten oluşmalıdır. Karabuğday ise, meyve veya sebze eklenmesi olmadan. 1 yemek kaşığı ile başlayarak, 10-14 gün boyunca yavaş yavaş günlük 100-200 gr’a getirin. Altı aylık bir çocuk için yemleme, bir beslenmenin yerine geçmelidir.

5 ay içinde yemeklerin hacmi şöyledir:

  • Kırıntı, sebzelerden 100-150 gr püresi yemesi gerekir;
  • 60 g meyve;
  • 100-180 gr buğday veya pirinç.

Et, balık ve süt ürünleri daha geç yaşta verilmelidir.

Çocuğu günde 5 kez besleyin, öğün araları 4 saat olmalı, ilk besleme sadece anne sütü veya 150-180 ml karışımdır. Kahvaltıda, çocuğa sebze ve 3 çorba kaşığı 100-150 gr püresi sunun. l. meyveden. Akşam yemeği için 150-180 gr süt püresi verin. Diğer tüm besinler anne sütüdür.

Çocuğunuzu kuvvetle beslemeyin. Bu yemek iyi, ama zarar vermeyecek. Kurallara uyuyorsanız, ancak daha fazla para talep ederseniz, dozu artırın. Gıda miktarı sadece bebeğin yaşına değil, aynı zamanda ağırlığına da bağlıdır.