Emeklilik yakın: Rusya’nın en büyük annesinin yaşadığı yer

Önceden, “eski zamanlayıcı” stigma, 25 yıl boyunca geçmiş olsaydı, pozisyondaki herhangi bir hanımefendiye konuldu. Yavaş yavaş, çerçeveler ayrıldı. Şimdi 28 yaşına ulaştı ve doğum uzmanları terimi çok nadiren kullanıldı, böylece gelecek anneleri rahatsız etmemek için. Üstelik, bir çocuğu doğurmaya karar vermiş bir Rus kadının, ilkini olmasa bile, yaş ortalaması, bu rakama yakışır bir şekilde yaklaşmaktadır.

Fotoğraf: GettyImage

İstatistiklere göre, Rusya’nın en yaşlı anneleri St. Petersburg’da yaşıyor. Neva’daki şehirde, çocukların doğum yaşı ortalama 30 yıl oldu. Ve doktorlara göre, bu bir “resim bütünü” değil.

– 30 yıl, dedikleri gibi, hastanede ortalama sıcaklık. Aynı zamanda Rusya’nın diğer bölgelerinden gelen ya da çalışmakta olan kadınları da kaydettiriyoruz, çoğu zaman onlar da petersburger ve “doğru” istatistiklerden daha gençler. St. Petersburg’daki annelerin 32 yaşından sonra olduğunu söyleyebilirim, “Kadın Günü jinekolog Anna Kondratieva açıkladı.

Dahası, bu kural Moskova için ve bir milyonun üzerinde nüfusu olan diğer şehirler için geçerlidir, burada genellikle çalışmak ve çalışmak için gelirler.

Prenatal bir psikolog olan Lada Korneeva, “Gecikmiş doğumda birçok faktör vardır,” emin. – Eğitim, kariyer, ayağa kalkma arzusu, bir daire, bir araba ve kötü şöhretli Iphone satın al. Kredi yükünün rolü de bir rol oynamaktadır, pek çoğu da bu “medeniyetin faydalarını” elde etmenin farklı bir yoluna sahip değildir. Kararname, aile için neredeyse finansal bir çöküş olacak. St. Petersburg sakinleri Avrupa’ya seyahat, Finlandiya ve Estonya hafta sonu, bu ülkelerden ucuz uçuşlar çok daha olasıdır. Ve şimdi zaten yurtdışında hiç kimsenin çocukları almak için acele etmediğini gözlemliyorsunuz.

Gerçekten de, Avrupa ülkeleri için istatistiklere bakarsanız, çoğu zaman annelik yaş ortalaması 30 yılı aşmıştır. En yaşlı anneler İspanya’da yaşıyor – 31.9 yıl, onu İsviçre ve 31.8 yıl izledi, onu İtalya izledi – 31.7. En genç anneler sırasıyla 27.4 ve 27.7 – Bulgaristan ve Romanya’da yaşıyor.

– Büyük şehirlerdeki kadınlar için bir başka sorun da bir eş bulma zorluğu. Eyalette ulaşılamayacak yüksek talepler ve boş zaman fırsatları var. Sonuç olarak, her yıl tek kadın ve erkeklerin sayısı artıyor. Ve bir ortak olmadan, bildiğiniz gibi, bir bebek sahibi olmak çok daha zor – Lada Korneeva emin.

Gerçekten de, küçük Rus şehirleri ve köylerinde 25 yaşına kadar kadınlar çoğu zaman bir kocaya ya da birkaç çocuğa sahip olmuş ya da sahip olmuşlardır.

– Başka ne yapacak? – Nehevsk’den başkente taşınan bir arkadaş ne yazık ki gülümsedi.

– Otuz yıl sonra, büyük bir şehirde bile bir kadın, yaşlılık anlayışını hissetmeye başlar, bu duygu 35 yıl sonra büyür, öncelikler değişir, bayanlar ailenin devamı hakkında düşünür. Küçük bir çocuk psikolojik olarak daha zayıf olanı daha genç temsil eder. 10-15 yıl önce geri dönüyor gibi görünüyor.

İlk olarak hangi yaşta oldunuz ya da anne olmayı planlıyorsunuz?
İlk olarak hangi yaşta oldunuz ya da anne olmayı planlıyorsunuz?
 • 20 yıla kadar
  % 9.0
 • 20-25 yaşlarında
  33,2%
 • 26-30 yaşında
  27,0%
 • 31-35 yaşları arasında
  % 15,2
 • 36-40 yaşında
  % 8.0
 • 40 yıl sonra
  % 7.6

İlginç gerçekler

 • Hollandalı araştırmacılar, üç çocuğa sahip olmak istiyorsanız, ilk doğanın en geç 23 yıl içinde verilmesi gerektiğini öğrendiler. Eğer iki çocuk için planlar – 27 günden sonra ilk gebeliği geciktirmeyin. Tek çocuğa 32 ve hatta biraz sonra doğum yapılabilir.
 • Rusya’da yılın ilk yarısı için yenidoğanlar 2016 yılında aynı döneme göre daha azdı. Sonra şimdi 762 bin 500 bebek vardı, şimdi – sadece 679 bin 200.