Yumurtalarınızı dondurmanın neden 3 nedeni

Modern bir kadının hayatının ritmi, daha sonra bir çocuğun doğumu ertelemek zorunda kalıyor. Ancak, bir karanfil almak için en uygun yaşın 20 ila 35 yıl olduğunu biliyor muydunuz? Bir bebek düşme olasılığı düştükten sonra ve 40 yaş ve üzeri hamile ve hemen hemen sağlıklı çocuk doğurmak. Üreme kapasitesinin azaltılması öncelikle yumurtaların yaşlanması ile ilişkilidir.

Neden yumurtaları dondurun: yumurtayı dondurmanın maliyeti nedir
Fotoğraf: Getty Images

Saat geçiyor

Birisi şöyle diyecek: “Ben şimdi 35 yaşındayken kariyerimi bırakmak ve sahip olduğum ilk adama doğum yapmak için ne yapıyorum?” Modern tıp, bir kadının kendi işini sakin bir şekilde yapmasını ve istediği zaman onun yavrularını düşünmesini sağlar ve biyolojik bir saati hatırlattığı zaman değil.

Elena Mladova, Üreme Tıbbı REMEDI Enstitüsü Genel Müdürü ve Başhekimi:
Elena Mladova

– Halen, vücudunun dışındaki bir kadının oositini (oosit) kurtarmak mümkündür. Bunu yapmak için, ortaya çıkan oositler dondurulur ve sıvı nitrojen ile özel kaplarda saklanır. Kaydedilen böylece biyolojik materyal sonradan in vitro fertilizasyon programlarında kullanılabilir ve gebelik olasılığı oosit elde edilmiştir hangi yaşta uygun olacaktır. Hangi durumlarda yumurtaların dondurulması tavsiye edilir?

Sebep numarası 1

Yumurtalıklarda zararlı bir etkisi olan tedavi planlıyorsanız. Örneğin, kanserle mücadelede kullanılan kemoterapi. Üreme işlevini sürdürmek için bir kadın kemoterapi küründen önce yumurtalarını dondurur. Bu arada, uygun tedaviden önceki erkekler de sıklıkla spermi depolarlar, böylece gelecekte babalıkla ilgili hiçbir sorun olmayacaktır.

Neden yumurtaları dondurun: yumurtayı dondurmanın maliyeti nedir
Fotoğraf: Getty Images
Dondurulmuş yumurtalar çok uzun bir süre saklanabilir, “raf ömrü” yoktur.

2 numaralı sebep

Ameliyattan önce, yumurtalık dokusunu azaltma riski ile ilişkilidir: örneğin, endometrioma ve diğer yumurtalık oluşumlarını kaldırırken.

3 numaralı sebep

Kadının sağlık problemi olmadığı, ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde hamile kalmayı planladığı anlaşılıyor. Ve çok endişeli yaşla, anne olmak zor hatta imkansız olacaktır. Bu durumda, gelecek için üreme potansiyelini korumaya özen gösterilmesi doğru olacaktır.

Yumurtaların dondurulmasında neredeyse hiçbir kontrendikasyon yoktur. Onkolojik hastalıkları olan hastalarda bile, daha sonraki çitleri ile oositlerin büyümesini uyarırlar.

Neden yumurtaları dondurun: yumurtayı dondurmanın maliyeti nedir
Fotoğraf: Getty Images

Aklımı yaptım! Nasıl hareket edilir?

Her şeyden önce bir doktor-reproductolog ile iletişime geçin. Yumurtalık rezervini, yani elde edilebilecek ve depolanabilecek potansiyel yumurta sayısını tahmin edecektir. Daha sonra, kural olarak 1-2 hafta süren genel bir klinik muayeneden geçilmesi gerekecektir.

Elena Mladova, Üreme Tıbbı REMEDI Enstitüsü Genel Müdürü ve Başhekimi:
Elena Mladova

– Sıradan yaşamda, bir kadının doğal adet döngüsünde, 1 yumurta içeren sadece bir folikül büyür. Biyolojik bir yumurta stoğu oluşturmak için birkaç folikülün büyümesini ve buna bağlı olarak birkaç oositin büyümesini elde etmek gerekir. Bunu yapmak için, süresi 10-12 gün olan hormonal stimülasyon kullanın. Yumurtalar, özel bir işlem sırasında vücuttan çıkarılır – foliküllerin delinmesi. Ultrason kontrolü altında vajina içine yerleştirilen ince bir iğne ile gerçekleştirilir. Operasyon intravenöz anestezi altında gerçekleştirilir ve 10-15 dakika sürer. Delinme gününde, bütün olgun yumurtalar donar. Delinme ile daha fazla ovül elde edildiğinde, malzeme stoğu ne kadar büyüyebilir ki bu da gelecekte başarılı hamilelik şansı artar.

Dondurulmuş yumurtalar çok uzun bir süre saklanabilir, aşırı “raf ömrü” yoktur. Uyuşturucularla birlikte böyle bir prosedür var ve yaklaşık 200 000 ruble bir anket var – Moskova kliniklerinin önerilerini analiz ederseniz, bu ortalama fiyattır. Hücrelerin depolanması için ücret, işlemin toplam maliyetine zaten dahil edilebilir ve ayrı olarak hesaplanabilir. Örneğin, biyolojik materyalin yıllık depolama maliyeti, ortalama 11.500 rubleye mal olur. Tüm ayrıntılar klinik ile hasta arasında imzalanan sözleşmede müzakere edilir. Bu arada, Rusya’da dondurulmuş yumurtaları olan bir kadının, dünyanın her yerinde onu taşıma hakkı vardır.