Prečo sa pigmentové škvrny objavujú u detí?

Aké sú pigmentové škvrny u detí

U detí častejšie dochádza k takým druhom pigmentácie:

  • hemangiómy;
  • materské znamienka;
  • pehy.
pigmentové škvrny u dieťaťa
Pigmentované škvrny u dieťaťa spravidla nepredstavujú nebezpečenstvo, ale je dôležité sledovať ich zmeny
Foto: Getty

Prvým typom sú cievne kožné útvary, ktoré majú červenkastý alebo modrastý nádych. Obvykle sa na tvári objavujú hemangiómy, ale môžu sa objaviť na bruchu, nohách, chrbte. Takéto formácie sa objavujú v dôsledku patológie vývoja vaskulárneho tkaniva.

Niekedy sú len malou červenou bodkou, ktorá vôbec netrápi dieťa. Ale niekedy sa jeho veľkosť začína zvyšovať, čo rodičom spôsobuje obavy.

Moles, tzv. Nevi, sú vlastné 90% celkovej populácie.

Jedná sa o nepravidelne vytvorené škvrny na povrchu kože, ktoré majú rôzne tvary, veľkosti a odtiene. Často materské znamienka na telo dieťaťa sa objavujú kvôli genetickému faktoru – ak jeden z príbuzných dieťaťa má veľa týchto pigmentácií, potom on a oni sa môžu objaviť po celom tele.

Praskliny sú rozpoznané lekármi ako vrodené pigmentové škvrny, ktoré sa môžu vyliečiť iba bieliacim povrchom pokožky. Takéto pigmentačné škvrny na tvári dieťaťa sa v zime ľahšie a na jar znovu objavujú v celej svojej sláve.

Potrebujete špeciálnu pozornosť v oblasti pigmentácie

Pigmentačné škvrny umiestnené na akýchkoľvek miestach kože dieťaťa nevyžadujú žiadnu zvláštnu starostlivosť. Ale musia byť pozorne sledovaní. Ak škvrny pigmentácie nevedú k znepokojeniu dieťaťa, nezvyšujte veľkosť, nemeniate farbu na intenzívnejšie, nepredstavujú nebezpečenstvo. Nemusíte ich odstraňovať.

Je dôležité vyhnúť sa traumám pigmentačných škvŕn, aby sa zabránilo infekcii.

Ak je škvrna väčšia, mení farbu alebo je poškodená, je dôležité ihneď vyhľadať radu od onkodermatológov. Koniec koncov je možné previesť škvrnu na malígnu entitu.

Takže pigmentované škvrny spravidla nepredstavujú nebezpečenstvo pre zdravie dieťaťa. Najčastejšie sa správajú iba ako kozmetické chyby. Ak však zasahujú do dieťaťa alebo začnú meniť, možno bude potrebné ich odstrániť.

Je tiež užitočné vedieť: ako získať váhu predčasne