Prečo sa pupok prilepí u tehotných žien

Prečo sa brušné tlačidlo vyčnieva?

Keď sa plod rozvíja a rastie, brucho očakávanej matky sa zväčšuje a koža okolo pupka sa tiahne. Vzhľadom na takéto zmeny je vypuknutie pupka úplne bežným javom. Okrem toho koža okolo pupku môže byť svrbiaca a dokonca aj bolesť a na jej povrchu sa často vytvárajú úseky.

pupok u tehotných žien
Pupočka tehotných žien môže vypadnúť, svrbieť a trochu sa zle
Foto: Getty

Zvyčajne sa pupok v týždni 23 až 25 týždňa tehotenstva mení na nálepku a naďalej sa zvyšuje spolu s rastúcim bruchom. Tento jav závisí od rôznych faktorov:

  • vek nastávajúcej matky;
  • počet tehotenstiev;
  • zriadenie ženy;
  • veľkosti plodu.

Tehotná brucho si drží pupku, ak má nadváhu, nosí druhé alebo tretie dieťa alebo má hustú postavu. U krehkých dievčat je príčinou vzniku “gombíka” na bruchu väčšinou veľké ovocie. Existujú však prípady, keď pupok nie je vonku, a to je tiež považované za normálne.

Bude umbilicalus obnoviť od tehotných žien?

Ak je pupok príliš silne vyčnieva a koža okolo neho svrbí, nebude prebytočné nosiť špeciálne obväz pre tehotné ženy. Vyhnite sa tiahnutiu pokožky okolo pupku a minimalizujte nepríjemný pocit pomôže špeciálnym krémom a kozmetickým olejom od strihov.

Akonáhle príde dlho očakávaný moment – narodenie dieťaťa, pupok bude postupne mať rovnaký tvar. Nebojte sa, že táto kozmetická porucha zostane u vás na celý život, pupok konečne nadobudne nedotknutý vzhľad po 7-8 mesiacoch.