Chcel som slnečnicové semená: ako rýchlo ich očisťuje od plevy?

Ako odlúpnuť semená z plevy
Ako odlúpnuť semená z plemien pri vysokej rýchlosti?
Foto: Getty

Ako odlúpnuť semená od plevy?

Vo veľkom meradle pre ten istý kozinakov sa jadrá slnečnice čistia na špeciálnych strojoch. Ale na začiatku semená by mali byť sušené, až potom môže rastlina zvládnuť svoju úlohu.

Sú očistené od špiny, takže sa už nedostane na oslobodenie od plevy jadier. Po umiestnení semien do špeciálne vyrobeného bunkra. V nej sú na chvíľu. Ďalej sa semená slnečnice vyberajú podľa ich veľkosti. Na bubne sa škrupina oddelí od semien. Tento proces však nebude úplné vyčistenie.

Niektoré semená môžu naďalej zostať lúpané kvôli neúplnému vyschnutiu jadra alebo tesnému nasadeniu kôry. Vyčistené semená sa oddelia od trosiek pomocou vetracieho stroja a cyklónu. Konečné upratovanie sa uskutoční na stole. Robí vibrujúce pohyby a semeno je úplne oslobodené od plevy.

Ako odlúpnuť semená v domácom prostredí?

Je zrejmé, že dokonca ani u milovníkov slnečnice neexistujú žiadne špeciálne závody na ich čistenie, takže sa všetci prispôsobia čo najviac. A čím častejšie sa táto prax praktizuje, tým rýchlejšie je uvoľniť semená pre plevy. Niekedy dokonca aj v domácich podmienkach musíte vyčistiť veľké množstvo semien, a nie v ústach, ale napríklad v niektorých miskách. Môžu sa stať šalátmi alebo pečeniami. Vzniká otázka, ako rýchlo čistiť semená. Odpoveďou na to je použitie mixéra:

– nasypte semená do mixéra a zapnite ich krátko;

– vylejte semiačky do nádoby a naplňte ju vodou;

– lúh bude na povrchu a ťažšie jadrá – na dne nádrže.

Väčšina semien sa čistíme priamo do úst a preto používame dve metódy:

1. Ústa.

2. Prsty.

Prvá metóda kazí zuby a sklovinu, takže by ste sa nemali zneužívať. Najmä pre tých, ktorí nemajú prirodzenú pevnosť. Druhá metóda môže opustiť mozoly na prstoch. Preto, kto nechce ani prvý ani druhý, vynašiel špeciálne nožnice na odlupovanie semien. Sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a majú vhodné odstupy pre malé, stredné a veľké jadrá. Nožnice sú vynájdené na ochranu zubov, prstov z opotrebovania milovníkov semien. Aby ste ich mohli efektívne využívať, potrebujete určitú zručnosť a prax.

Nakrájajte japonskú kozinaki a bude ošetrovať semená nielen pre hlodavce, ale aj pre svojich hostí!

Čítajte ďalej: ako čistiť mušle