Čo keď mačka kýchne

Prečo kočka neustále kýchne?

Konštantné kýchanie môže byť spôsobené rôznymi príčinami, medzi ktoré sú najbežnejšie:

ak mačka kýchne
Ak mačka kýchne, musíte sa na to pozrieť a venovať pozornosť iným príznakom
Foto: Getty
  • alergie. Ak si všimnete, že pet má kýchanie po použití osviežovača vzduchu alebo parfumu, s najväčšou pravdepodobnosťou trpí alergiou. Zmeňte výrobok alebo ho odmietajte používať.
  • infekcie horných dýchacích ciest. Táto choroba je symptomatická a súvisí s ľudskou zimou. Často ide sama osebe a môže byť nebezpečná len pre malé mačiatka alebo domáce zvieratá so zníženou imunitou;
  • herpes. Vyskytuje sa kvôli častým stresom alebo prenášaným z iných zvierat. Človek sa nemôže infikovať touto chorobou. Choroba podporuje výskyt vredov v ústach, kýchanie, v niektorých prípadoch vedie k vzniku pneumónie;
  • toxoplazmóza. Nakazená kočka kýchne, jej dýchanie sa stáva prerušovaným a častým. Hlavné nebezpečenstvo choroby je to, že sa môže prenášať z domáceho maznáčika na majiteľa.
  • mykoplazmózy. Toto ochorenie robí aktívnu mačku mäkké a matné zviera. Hlavnými príznakmi sú roztrhnutie očí a vylučovanie hnisu z nich.
  • Ochorenie oka, ktoré sa prejavuje častým kýchaním a roztrhnutím. Ochorenie je pre človeka nákazlivé.
  • chlamýdie. Príčinou kýchania môžu byť infekcie vírusového, hubového a bakteriálneho pôvodu.

Nesnažte sa diagnostikovať sami seba. Táto úloha je možná len pre veterinára.

Ako pomôcť domácemu miláčikovi?

Len veterinár môže presne určiť, prečo mačka často kýchne. Na tento účel si vezme tampón do úst, očí a nosa a pošle ho do laboratória, aby identifikoval príčinu infekcie.

Pri hľadaní nezvyčajného príznaku sa pozrite na pet.

Okamžite volajte veterinárneho lekára, ak zviera kýchne krvou alebo ak sa nachádza cudzí predmet v jeho dýchacom trakte.

Ako môžete vidieť, systematické kýchanie môže byť príznakom nebezpečných chorôb, ktoré ohrozujú nielen zdravie domáceho maznáčika, ale aj vaše. Neváhajte a navštívte veterinárneho lekára, a to ani vtedy, ak sa zviera nevyzerá vážne chorým.

Je tiež zaujímavé čítať: prečo kočka kýchne