K poznámke: ako urobiť dom útulný

Foto: osobný archív

Ztratil som mobilný telefón v kaluži, začal pracovať zle. Čo mám robiť?

Demontujte zariadenie. Batériu, kartu SIM a všetky odnímateľné panely utrite alkoholom a potom suchou handričkou. Umiestnite na tkaninu, aby sa zvyšky vlhkosti odparovali pri izbovej teplote. Na zapnutie chladiaceho vzduchu použite telefón na sušenie fúk. Potom ošetrujte zariadenie alkoholom. Utrite hladkou handričkou tak, aby sa klince neviazali v malých kĺboch. Potom skúmavku zabalte do jednej vrstvy tenkej bavlnenej tkaniny alebo do dvoch vrstiev gázy. Nalejte ryžu, krupicu a soľ na dno nádoby, vložte telefón do nádoby a naliať krupicu na vrch, aby zariadenie bolo úplne skryté. Zatvorte krabicu s vekom a nechajte na deň.

Z pračky sa stalo nepríjemné cítiť. Čo mám robiť?

Skontrolujte filter odčerpávacieho čerpadla, cez ktorý prechádzajú všetky nečistoty, obaly na cukrovinky. A keď je veľa odpadu, začne sa hnitiť a cítiť. K dispozícii je filter, zvyčajne v dolnej časti skrine za týmito veľmi malými dverami. Nie je ťažké ju odstrániť. Filter vyčistite a umývajte čistiacim prostriedkom mäkkou kefkou na zuby v teplej tečúcej vode. Vysušte a odložte. A príčinou zápachu môže byť zvýšená vlhkosť v bubnovom stroji. Vždy po umytí osušte ju mäkkou handričkou a nechajte ju otvorené niekoľko hodín. Dvierka úplne nezatvorte, v zariadení sa musí cirkulovať vzduch. Ak už existuje huba, vložte kyselinu citrónovú do priestoru na prášok a umyte ju v pokoji v bode varu. Ak ste vyskúšali všetko, ale auto voní, môže byť hadica upchatá, ale nemôžete robiť bez majstra.

Niekedy nemáme čas jesť syr a stáva sa plesňou a sušíme. Je možné ho nejako použiť?

Všetko závisí od odrody. Ak sa na tvrdom syre objaví biela alebo nazelenalá farba, potom ju odrežte a výrobok ho používajte na tepelné spracovanie – v pizze, omáčkach, bitovkách. Ak sa syr práve uschne, môže sa obnoviť. Produkciu nakrájajte na malé kúsky, nalejte obsah pasterizovaného mliečneho tuku 3,5% a nechajte na pár hodín. Potom môže byť zjedený. Mimochodom, pre resuscitáciu sterilizované alebo ultra pasterizované mlieko nebude robiť: všetky mliečne baktérie sú zabité v ňom. Ak sa forma objaví na mäkkom syre, je to istý signál, že produkt je beznádejne rozmaznaný. Nie je možné ho obnoviť alebo použiť.