Kráľovská láska

Prvé roky výroby, založené na najvyššom poradí, fungovali v experimentálnom režime: nevyrábali nič, ale len sa pokúšali odhaliť “porceline tajomstvo”. Technológia výroby porcelánu od nepamäti bola vo vlastníctve Číňanov. Ich tovar bol dovezený exotikou a oceňovaný v hmotnosti zlata, ak nie drahší. Ale v roku 1709 v Sasku recept bol náhodne objavený miestnym alchymistom. Tam začali vyrábať svoj vlastný porcelán a v Európe začal skutočný rozmach: všetci sa snažili chytiť a prekonať šťastných Nemcov.

Cisárska porcelánová továreň
Cisárska porcelánová továreň
  • Fasáda IFZ, 1790s.
  • Sochársky portrét milovanej lvice Kateřiny II.
  • Porcelánová busta Kataríny II., Kópia začiatku XX storočia. z originálu konca 18. storočia. Autor je talentovaný francúzsky sochár J.-D. Rashet, pozvaný cisárovnou na pozíciu hlavného modelu-master (to je umelecký riaditeľ) IFZ.
  • Doska “Korobeiniki” z “Guryevského” služby (1809-1816). Mimochodom, teraz, ako v cárskych časoch, IFZ je pripravená poskytnúť službu na základe individuálnej objednávky. Takéto jedlá môžu byť zdobené monogramom majiteľa.

Náš “porcelánový vzorec” vyvinul vedec-chemik a banský majster DI Vinogradov. Vďaka nemu v polovici XVIII. Storočia prešla manufaktúra konečne z experimentov na podnikanie. Spočiatku sa tu vyrábali zábavné veci: tabakové škatule, černošské a čínske figúrky, ale v roku 1756 bola cisárke predstavená prvá plnohodnotná služba pre 25 osôb vrátane 350 položiek. Získal hrdý titul “Vlastné”. Neskôr, na základe kresby vynájdenej pre túto službu, bol slávny “Cobalt Grid” vytvorený pre celý svet.

  • Obrázok balerína Karsavina. Jedná sa o prvú sošku na svete s jediným bodom podpory – na úpätí baleríny. Sochár S. Sudbinin, 1913
  • Socha vynálezcu ruského porcelánu DI Vinogradov
  • Váza “Šípka Vasilyevského ostrova”

Pod Kateřinou II. Sa manufaktúra, ktorá bola premenovaná na Imperial Porcelain Factory, dostala plná návratnosť. Kráľovná živila špeciálnu lásku k porcelánu, vybavila ich svojimi rezidenciami, pochválila favoritov a posielala ako dary ostatným panovníkom. V rokoch svojej vlády vznikli slávne ruské služby: “Arabesque”, “Yakhtinsky”, “Cabinet”, ktoré sa dodnes považujú za neprekonané majstrovské diela. Milujem Číny zdedil po svojej matke, a Paul ja, a za vlády Alexandra I., grandiózny “Guryev” služba bola vytvorená v závode – až do konca 4500, čo šiel niekoľko kilogramov zlata!

V polovici XIX. Storočia sa technika majstrov pracujúcich v továrni stala virtuóznou – oni hovoria, že by mohli a blechy. S najväčšou presnosťou a autenticitou kopírovali na vázy a taniere malebné diela z cisárskych zbierok. Malovaný porcelán pre mramor, malachit, koral, zlato a bronz, takže to nemôžete povedať. Predstavili “vajce a pokrmy” maurské, “čínske”, “gotické”, “pompézske”, “egyptské”. Ale najjasnejšie diela tých rokov boli Kremľové a VKKN súbory (veľkovojvoda Konstantin Nikolaevich) s starobylými ruskými a byzantskými ozdobami.

Po mnoho rokov fungovala IFZ len pre ruskú korunu, čo znamená, že nemuselo znižovať umeleckú úroveň pri dosahovaní zisku alebo v záujme masového vkusu.

Na začiatku 20. storočia bola rastlina prevzatá pod záštitou manželky Nicholasa II., Cisárovnej Alexandry Feodorovovej. Vybavila spoločnosť najnovšími technológiami a vyzvala umelcov z “sveta umenia”, aby spolupracovali. A potom vypukla revolúcia. Zdá sa to zvláštne, že neroztrhla taký krehký a rafinovaný vec ako porcelán a nevenovala sa pomsty do továrne za to, že dlhé roky slúžil cisárskemu domu. Nová vláda nútila továreň pracovať sama za seba. V tých rokoch sa narodil jedinečný fenomén v dejinách užitočného umenia – agitačný porcelán. Nedávno miriskusniki, v čele s S. Chekhonin, teraz kreslil a vytesal vysoko umeleckú agitáciu. Súčasne spolupracovali s umelcami suprematistov, medzi ktorými boli aj Malevich a Kandinsky, ako aj Kustodiyev, Petrov-Vodkin, Lansere, Bakst a ďalšie celebrity. V roku 1925 na Svetovej výstave v Paríži dostala sovietska agitafarfor veľkú zlatú medailu. Na žiadosť “zahraničnej verejnosti” bola expozícia opätovne vydaná dvakrát za prídavok – na predaj pre zberateľov.