Tipy pre záhradníctvo: kedy zbierať physalis

keď potrebujete zbierať physalis
Čas, kedy potrebujete zozbierať physalis, môžete určiť svojou škrupinou
Foto: Getty

Farba ovocia je niekedy ťažké určiť ich zrelosť. Farbenie závisí priamo od odrody a mení sa od zelenej po fialovo-červenú. Preto sa musíte zamerať na spoľahlivejšie značky.

Ako zistiť, kedy zber plodov Physalis

Je možné presne určiť stupeň zrelosti ovocia ich “balením”. Ako ovocie dozrieva, vysuší, úplne zrelý physalis je úplne suchý, listy otvorené a dokonca sa môžu rozpadnúť. Aj výrazná aróma ovocia hovorí o biologickej zrelosti.

Ak sa plody začali rozpadávať z kefa, to je istý znak ich splatnosti, na suchom podklade môžu ležať niekoľko dní a nemali by sa pokaziť.

Najlepšie je strieľať ovocie v suchom počasí. Ak je “obal” plodov vlhký, rýchlo sa zhorší, takže ihneď po zbere musí byť odrezaný.

Suché listy nemožno odrezať, ale skladovať sa s nimi.

Ak sa riadi termínmi, potom priemerná zrelosť plodov je dva mesiace po zasadení sadeníc v zemi. Ak sa rastlina Physalis pestuje bez semien, potom je možné začať zber po 12 týždňoch po vzídení.

Pri nástupe mrazov musíte odstrániť všetky bobule, aj keď ešte nie sú úplne zrelé. Dosiahnu teplé miesto za 1-2 týždne. Alebo môžete úplne vykopať kríky a zavesiť ich v stodole s vrcholom dole: takže všetky ovocie bude rovnomerne a rýchlo spěchať.

Ako správne uchovávať physalis

Physalis sa skladuje v krabiciach alebo kartónových škatuliach s ventilačnými otvormi, maximálne 3 kg.

Pravidlá skladovania fyzických:

  • pri zbere by ste sa mali snažiť udržať plody neporušené;
  • na uskladnenie potrebujete dobre sušené ovocie;
  • V priebehu skladovacieho obdobia by mala byť fyzika vyškrtnutá niekoľkokrát, čím sa odstránia poškodené bobule;
  • plne zrelé ovocie je lepšie jesť ihneď alebo do chladničky.

V chladnej miestnosti (nie vyššej ako 15 ° C) sa bude physalis skladovať až 2 mesiace, ak je ovocie zrelé, až do 4 – ak nie úplne dozrieva.

Vyčistite lekára bezprostredne pred jedlom. Plody sú pokryté lepivou ochrannou látkou, ktorá sa musí oprať horúcou vodou alebo dokonca bielenými bobuľami vo vriacej vode. V opačnom prípade budú mať horúcu a sťahujúcu chuť.

Keď viete, kedy zozbierať physalis a ako ju správne uložiť, môžete si zabezpečiť zásobu týchto cenných bobúľ po celú zimu.

Pozri tiež: ako zbierať rakytník