Záhradkári-kamionári: pravidlá pre starostlivosť o jahody

Starostlivosť o záhradné jahody
Starostlivosť o záhradné jahody
Foto: Shutterstock

Ako správne starať o jahody na jar av lete

Budete potrebovať: – organické a dusíkaté hnojivá – malé hrable – voda na zavlažovanie.

Keď dopadne sneh a pôda sa trochu vysuší, musíte zo záhradnej jahody odstrániť starý mulč a starostlivo skontrolovať všetky kroviny. Všetky čierne, bodkované a suché listy by sa mali odstrániť a pôda medzi puzdrami by sa mala dôkladne uvoľniť.

Na jar tiež hnojiť rastliny so zmesou organických a dusíkatých hnojív. Na to sa asi 10 litrov vody odoberie približne 0,5 kg hnoja a 30 g dusičnanu amónneho alebo síranu amónneho. Dôkladne premiešajte a nalejte 0,5 litra vytvorenej kaše pod každý puzdro.

Môžete tiež nakŕmiť jahody s hotovými komplexnými hnojivami, starostlivo dodržiavať návod na použitie

Zavlažovanie jahôd na jar sa vykonáva v závislosti od teploty vzduchu a množstva zrážok. Toto bobule je zle tolerované, pretože nedostatok vlhkosti (najmä v horúcom počasí) a nadmerné prehĺbenie (jahodové ochorenia, ktoré postihujú samotnú rastlinu aj budúcu plodinu, môžu začať).

Starostlivosť o jahody v lete zahŕňa pravidelné zavlažovanie, mulčovanie, pletenie a včasné zber. Zavlažovacie kríky by mali byť skoro ráno, a ak to nie je možné – večer. Voda by mala byť dostatočne teplá.

Je veľmi užitočné na mulčovanie kríkov pred vytvorením prvého plodu. Vlasy sú pravidelne odstraňované, pretože poškodzujú rastliny a znižujú výnos.

Ak chce pestovateľ pestovať jahodový fúk, mali by ste vo vybraných kríkoch nechať 1-2 kroviny s vybranými koreňovými rozetami a potom starostlivo vykopať rozety a umiestniť ich na nové miesto.

Keď sa zistí prvé príznaky ochorenia jahôd, je potrebné prijať opatrenia na ich boj proti nim

Zrelé bobule sú opatrne roztrhané spolu s pedálom. Najlepšie je zožrať skoro ráno alebo večer, pretože jahody sú jemné bobule a rýchlo sa kazia na horúcom slnku.

Ako sa starať o jahody na jeseň a pripraviť sa na zimu

Budete potrebovať: – slamu – ihličnatý lapnik – padlé listy.

Hlavná vec, ktorú je potrebné vykonať v jesennom období, je bezpečne zakryť jahodové kríky na zimu. Ako krycí materiál záhradníci používajú slamu, opavshuyu lístia, stonky kukurice, ihličnatého lapnik – smrek alebo borovica. Chrumkavé jahody chránené pred chladom sú dobre znášané aj pri silných mrazoch a budúci rok sa budú tešiť z bohatej úrody.