Erken ve geç pembe üzüm çeşitleri

Pembe üzüm çeşitlerinin tanımı

Tüm pembe üzümlerin ortak özelliği orta derecede tatlı ve çeşitli bir formdur. Onlar tatlı tatlı değil, aynı zamanda asidik değil, soluk pembe parlak mor ve hatta kırmızı ve farklı yaşlanma zamanları farklı bir renk var.

pembe üzüm çeşitleri
Tatlı tadı ve büyük meyveleri memnun eden üzümlerin pembe çeşitleri.
Fotoğraf: Getty

Rusya, Fransız, İtalyan, Orta Asya pembe çeşitleri dışında özellikle saygı duyulur: Merlot, Cabernet, Siburen, Syrah, Taifi. Ama Rus, ve daha kesin olarak, Sovyet bağcılığıyla gurur duyulacak bir şeyleri var. Rusya, Ukrayna, Moldova, orijinal kültürler, yabancı olanlardan daha az değil, yetiştirilmektedir.

Yerli menşeli pembe üzüm çeşitlerinin tanımlanmasında, aşağıdakiler mutlaka dahil edilmelidir.

  • Gurzuf pembe – hemen hemen siyah, çilek leylak ile erken bir çeşitlilik. Çok dayanıklı, muscat belirgin bir tadı ile, tatlı, dayanıklı. Şarap yapımı ve gıda için iyi.
  • “Orijinal”, doğurganlık için bir tür kayıttır. Yetiştiriciliğin ikinci yılından itibaren bahçıvanlar çalıdan yaklaşık 90 kg çilek kaldırabilir. Uzatılmış meyvenin özel bir konik şekli, zararlılara karşı duyarsız, kötü tolere edilen nakil ile ayırt edilir.
  • “Anyuta” çeşidi, ağırlık olarak 2 kg’a kadar büyük bir demet verir. Şekildeki etli, muscat-bal gibi meyveler bir yumurtayı andırır.

Bu çeşitlerin yaşlanma zamanı için gecikmiş kabul edilir. İyi bir ülke sitesine alışmışlar, dikkatli ayrılma talep etmiyorlar.

Erken pembe üzüm çeşitleri

Kısa bir yaşlanma periyodu, banliyö bölgesinde dikilen üzümlerin şüphe götürmez bir değeridir. Rusya’nın orta ve kuzey kesimindeki yaz kısadır ve hızlı kısıtlama elbette bahçıvanlar tarafından karşılanmaktadır.

İşte en popüler erken çeşitlerin listesi.

  • “Pembe pus” bir tablo sıralama, kishmish yakın bir akrabasıdır. Meyveleri soluk pembe rengin topları gibidir. Don direnci, 1.5 kg’a kadar büyük kümeler, yüksek verim ile ayırt edilir. Şarap yapmak için uygun değildir.
  • Pembe şeftali büyük boylarda demetlere sahiptir. Bu, karakteristik bir tat bırakılmış tatlı çeşididir: 14 gramlık büyük meyveler dil üzerinde çilek tadı bırakır. Kuzey bölgelerinde mükemmel kök alır, hızla meyve vermeye başlar.
  • “Dönüşüm” bir melez çeşittir. Salkımları 1,5 kg, tatlı 18 gram meyveler ise lezzetli ve sulu. Birçok melez gibi donma direnci ve iddiasızlığı farklıdır.
  • “Angelica” ya da “Xenia” çeşidi, çileklerin hoş lezzetlerine sahiptir, sürekli olarak donları tahammül eder, 2 kg ağırlığa kadar büyük kümeler ile memnun olur.

Fotoğrafa erken pembeli üzüm çeşitlerinin tarifine bakarsanız, erken, orta ve orta-geç çeşitler arasındaki dışsal farkın önemsiz olduğu açıktır.

Pembe üzüm dilini hoş tatlılık ve gözlerle – sıradan ve orjinal şekilli büyük meyvelerle sevindirir. Bahçe arsa üzerine dikilen üzüm çalıları süsleyecek ve meyveler gastronomi keyfi verecek.

Ayrıca ilginç: beyaz üzüm çeşitleri