Fırında her zaman lezzetli somon

Folyoda somon hazırlayın
Fırında pişmiş somon
Fotoğraf: Shutterstock

Folyoda somon nasıl pişirilir

Bu tarifi göre balık pişirmek için, al: – Somon 6 biftek – soğan 2 kafa – 2 havuç – 150 gr petrol – 1 limon – tuz, karabiber – mercanköşk – 30 ml bitkisel yağ.

Somonu pişirmeden önce, temizleyin, durulayın ve 2 cm kalınlığında bifteklere doğrayın; eğer daha ince ise, o zaman balık oldukça kuru olabilir. Soyulmuş ve yıkanmış somon, kâğıt havlu ile kurulayın, kalan nemi, tuzu kaldırarak, biberle ve kuru mercanköşeyle serpin, baharat aroması ile ıslatılmış bir saat bekletin. Bu süre zarfında, bitkisel yağı önceden yıkanmış ve doğranmış soğan, havuç ve mantar üzerine doldurup doldurun. Balıklara iyi bir ektir. Sebzeleri altına çevirip ateşe hazır hale getirmedikleri zaman ateşi söndürün, aksi takdirde balıkla pişirme sırasında sebze havyarı haline getirilir. Folyodan, her bir somon parçasını içine koymuş olan, üzerine bir sebze sosu oluşturan, dipteki yağı bitkisel yağın altına, limon suyunu balığa serpiştirin. Zarfları folyodan sıkıca kapatın ve 180 ° C’ye kadar ısıtılmış fırına koyun. Hazırlanmak için, balık saatte bir çeyrek kalacaktır, fırında daha uzun süre saklamayın ya da aşırıya kaçabilirsiniz.

Bu tarif ile küçük balıkları tüm balıkları hazırlayıp, sebze dolgusuyla doldurabilirsiniz. Fakat bu durumda, balıkların boyutuna göre pişirme süresini arttırın.

Bir formda somon nasıl pişirilir

Balık pişirmek için şunları yapın:

– 0.5 kg somon bonfile, – 15 ml limon suyu, – tuz, – bir demet dereotu, – 30 gr bitkisel yağ.

Balık, hazırlamak için sos ile servis edilir: – 70 gr yağlı ekşi krema – 70 gr mayonez – 1 salatalık turşusu – 1 haşlanmış yumurta – dereotu ve soğan yeşillikleri – tuz, karabiber.

Somonunu fırçalayarak, durulayıp bifteklere ayırıp, limon suyu ve bitkisel yağ karışımı ile yağlayın. Somonu bir kalıba koyun, dereotu dallarını bifteklerin üstüne koyun. Önceden 180 derece santigrat 20 dakika için balık pişirin, bir folyo ile formu kaplayan formu. Balıklar pişirilirken, mayonezin hardal ve ekşi krema ile karıştırılması ve onlara küçük bir rende üzerine sürülen yumurta ve salatalık eklenmesi için sosu hazırlayın. Yeşillikleri ezin ve hazırlığının sonunda tuz ve biberle sosu ekleyin. Hazırlanmış olan balıkları kalıptan çıkarın, porsiyon halinde yayın ve her bir tencereye ekleyin.