Hollandalı soğanların kış çeşitleri

Hollandalı soğan çeşitleri

Bahçıvanlar arasında tohumdan yetiştirilen talep çeşitleri bulunmaktadır. Bu, hasat için zaman, çaba ve para tasarrufu sağlar. Fakat bunun dezavantajları vardır – tohumların görünümü soğan çeşidiyle belirlenemez, bu nedenle kanıtlanmış yerlerde satın alınmalı veya kendi başlarına yetiştirilmelidir.

Hollandalı soğan büyük ampuller verir
Hollandalı soğan büyük ampuller verir
Fotoğraf: Getty

Hollanda yetiştirme laboratuvarları uzun zamandır yeni çeşit sebze bitkileri yetiştirmekle uğraşmaktadır. Büyüyen soğanlar için büyük adımlar attılar ve ürün yelpazesini geri çektiler. Aşağıdaki sıralar ayırt edilir:

  • Kızıl Baron. Bu salatalarda kullanılan orta boy, yarı keskin bir soğandır.
  • “Sturon”. Ampuller fidelerden çok daha büyük olduğu için iki yıllık bir bitki olarak yetiştirilmeleri tercih edilir. Oklar ve hastalıklara karşı dayanıklı, şalgam keskin, sulu.
  • “Eksibishen”. Büyük ampuller veren bir salata çeşididir. Çabuk olgunlaşır, ama uzun sürmez.

Tüm çeşitler yüksek verim sağlar ve özel ilgi gerektirmez. Tohumlardan, ekimden ve fideler ile yetiştirilir.

Kışlık soğan çeşitlerinin Hollandaca yetiştirilmesi

Büyüyen kışlık soğanların birtakım avantajları vardır. Sonbahardan beri ekilen ampuller, özel depolama tesisleri gerektirmez, bozulmaz ve normalden daha erken bir ürün verir. Kış boyunca kök salmış, büyük ve sulu olduğu ortaya çıkıyor. Karşılanması gereken bir takım kurallar vardır:

  • Özel notlar kullanılır, ok atılmaz.
  • Dikim donmadan bir ay önce yapılır.
  • Toprak iyi bir şekilde gevşer ve köklerden temizlenir.
  • Organik veya mineral gübreler tanıtıldı.
  • Kış aylarında, yataklar ısınan malzemelerle kaplıdır – yapraklar, saman veya agrofibers.

Kış yetiştiriciliği için en popüler çeşitler Shakespeare ve Radar’dır. İyi tomurcuklanan kış çok yıllık bitkiler, ancak bir şalgam vermezler ve yeşiller üzerinde yetişirler.

Soğanlar tüm yıl boyunca kullanılmaktadır, ancak ilkbahar, yeşillik biçimindeki vitaminlerin ana kaynağıdır. Dikim kurallarına uygun bakım ve uyum, yüksek bir turp verimi sağlar. Soğanı sıcak ve kuru bir yerde saklayın. Mahzenleri ve polietileni tolere etmiyor. Depolanmış soğan periyodik olarak sıralanmalı ve temizlenmelidir, çünkü bir çürük ampulden bitişik olarak çürüyecektir.