Kabak çekirdeği nasıl hızlı ve lezzetli bir şekilde kızartılır?

bir mikrodalga fırınında kabak çekirdeği nasıl kızartılır
Kabak çekirdeği nasıl kızartılacağını bilmek, onları yararlı ve iştah açıcı bir meze haline getireceksiniz
Fotoğraf: Getty

Kızartmak için tohumlar piyasadan satın alınabilir veya bağımsız olarak yenen bir balkabağı arasından seçim yapılabilir. Çok sayıda tohum içeren çeşitler vardır.

Kabak çekirdeği üç farklı şekilde kızartılır

Kızartmanın birkaç yolu vardır ve bunların hepsi bitkisel yağın eklenmesini gerektirmez. Sonuç olarak, tohumlar sadece lezzetli değil, aynı zamanda orta derecede kalorilerde de yüksektir.

  • Bir tavada kabak çekirdeği nasıl kızartılır? Kızartma tavası en iyi dökme demir almaktır, bu tür yemekler ısıyı mükemmel bir şekilde muhafaza eder. İyi ısıtır ve tohumları döker. Birkaç dakika yüksek ısıda tutulur, sürekli karıştırılır. Yangın azaldıktan sonra. Tohumlar rengini altın rengine çevirdiğinde ve karakteristik bir çatlak yaymaya başladığında – plakayı kapatmanın zamanı gelmiştir. Tohumlar temiz tabaklara dökülür. Bir tavada hazırlanırken ana şart sabittir, böylece hiçbir şey yanmaz. Karıştırma için spatula tercihen ahşaptır, metalik değildir.
  • Mikrodalga fırınında kabak çekirdeği nasıl kızartılır? Bu yöntem biraz ön hazırlık gerektirir. Tohumlar iki gün yıkanır ve kurutulur. Düz bir tabağa konulduktan sonra mikrodalgaya bir dakika boyunca gönderildikten sonra maksimum güce dönüştürülmelidir. Süre dolduğunda, tohumlar çıkarılır, karıştırılır ve bir dakika daha tekrar kızartılır. Tohumlar tıklamaya başlayana kadar prosedür tekrarlanır.
  • Fırında kabak çekirdeği nasıl kızartılır. Isı fırını 200 ° C’ye kadar, bir fırın tepsisine tohumları dökün. Altın rengi olana kadar her beş dakikada bir karıştırın. Yangını söndürdükten sonra, tohumları hemen almayın, ancak birkaç dakika “yürüdüğünüz” olsun.

Tohumların temizlenmesini kolaylaştırmak için, suya önceden 10-15 dakika bekletilir. Ama bu hilede bir eksi var: tohumları erken ateşten alırsanız çok lezzetli olmazlar.

Bir tavada kızartılırken bir kapakla örtülmemesi önemlidir, aksi takdirde nem içeri girecek ve tohumlar hoş olmayan bir kokuya sahip olacaktır.

Kızarmış kabak çekirdeği atıştırmalık olarak kullanılır, istenirse biraz tuz yapabilirsiniz. Ama onların kalori içeriği oldukça yüksektir, bu onların ağırlığını dikkatle izleyenler için hatırlanmalıdır.

Kabak çekirdeği, salata ve hamur işlerine ek olarak yararlı bir atıştırmalık olacaktır.

Ayrıca bakınız: yulaf ekimi nasıl yapılır