Kızartma tavası çamurdan yıkamak mümkün mü?

Bir tava yıkamak nasıl
Yapışmaz kaplama: nasıl bozulmadan tava yıkamak için
Fotoğraf: Getty

Teflon ve seramik tavalar üzerinde yanlış çalışma durumunda, bir depozit oluşur. Ondan kurtulmak için, kaplamaya zarar vermeyen agresif olmayan bir yöntem seçmeniz gerekir. Ürünü bulaşık makinesinde, maksimum modu seçerek ve prosedürü iki kez tekrarlayarak temizleyebilirsiniz. Ancak, evde böyle bir ekipman yoksa, kaynatma kullanın.

Yapışmaz kaplama ile bir tava nasıl yıkanır?

Tavaya tamamen uyan büyük hacimli bir yemek seçin. Bir kap 3 litre su, 200 ml sıvı deterjan ve 3 yemek kaşığı soda külü ile doldurun. Kaynatma sıvısında kızartma tavasını indirin ve bir süre bırakın. Prosedür kaplamayı kaldıracak ve kaplamayı bozmayacaktır.

Dökme demirden yanmış bir tava nasıl yıkılır?

Büyük ürünleri temizlemek için en agresif yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • Lehimleme lambası – bu tehlikeli ama etkili prosedür caddede yapılmalıdır. Kızartma tavasını sabitleyin, kaynak makinesini temizleyin ve ürünü dikkatlice dışarıda ve içeride kullanın. Yanmış yağ birkaç dakika içinde tamamen yanar;
  • Kalsinasyon – boş bir tava ateşe konur ve uzun süre ısıtılır. İşlemi başlatmadan önce, havalandırma sırasında tavaları açtığınızdan emin olun, çünkü ısıtma sırasında rahatsız edici bir koku oluşacaktır.
Yanmış bir tava nasıl yıkılır
Uygun yöntemi seçin, yanmış tava yıkamak nasıl
Fotoğraf: Getty

Bu seçenekler sadece dökme demir tavalar için uygundur.

Evde karbondan bir kızartma tavası nasıl yıkar

Karbon yakma seçeneği size uygun değilse, halk tarifi silikat tutkal ile kullanın. Bunu yapmak için ihtiyacınız olacak:

  • 100 ml ofis yapıştırıcısı;
  • 500 g soda;
  • 100 g sıvı deterjan veya parçalanmış çamaşır sabunu.

Konforlu bir kapta su dökün ve listelenen malzemeleri ekleyin. Çözelti kaynatılır, kızartma tavası konur ve yarım saat bekletilir. Bundan sonra, dökme demir ürününü çıkarınız ve bir bulaşık deterjanıyla iyice durulayınız.

Bu basit ipuçları karbon birikintilerinden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Ancak, bu tür önlemlerden kaçınmak için, her pişirme işleminden sonra tava yıkamalısınız. Bulaşıkların doğru kullanımı, kullanım süresini uzatacaktır.

Ayrıca ilginç: kıyafetlerden iyot yıkamaktan