Küçük ahtapotları pişirmek: en iyi şeflerin sırları

Ahtapot Aşçı
Küçük ahtapotlar: moscardini eti nasıl pişirilir
Fotoğraf: Shutterstock

Küçük ahtapotları temizleriz

Ülkemizde mağazalarda taze ahtapot bulmak oldukça zordur, genellikle donmuş olarak satılır, ancak deneyimli şefler onlardan mükemmel yemekler hazırlayabileceğinizi söylerler. Küçük ahtapotları pişirmeye başlamadan önce bunları oda sıcaklığında eritin. Daha sonra temizleyin, gözleri çıkarın, karkayı içten dışa alın (mitten veya eldiven gibi). Gaga, kıkırdak ve tüm iç kısımları bulun ve çıkarın. Moscardini akan suyun altında durulayın.

Ham ahtapotlar hoş olmayan gri bir renge sahiptir, ancak ısıl işlemle güzel bir pembe renk alırlar.

Küçük ahtapot salatası

Bu yemeği hazırlamak için ihtiyacınız olacak: – 800 gram küçük ahtapotlar; – 0.3 su bardağı zeytinyağı; 2-3 diş sarımsak; – 1 adet tatlı kırmızı biber; – 2 yemek kaşığı taze limon suyu; – Otlar.

Sarımsakları doğrayın. Saflaştırılmış ahtapot kaynatın. Bunu yapmak için suyu kaynatın ve karkasın kaynar suya yavaşça daldırın. Bunu yavaşça yapın, böylece tentacles güzelce sarılır. Ahtapotlar renk değiştirene kadar birkaç dakika pişirin. Sudan çık ve sakin ol.

Kıyılmış sarımsak ve zeytinyağı ile karıştırılmış ahtapot kaynatın. Marinayı 1-2 saat serin bir yerde bırakın. Tatlı biberi dilimleyin. Bir salata kasesine koyun, yeşillik ve taze sıkılmış limon suyu ekleyin. Bu kütle üzerinde turşu ahtapotu yerleştirin ve her şeyi karıştırın.

Doldurulmuş Moscardini

Bu inceliği yapmak için ihtiyacınız olacak: – 800 gram küçük ahtapotlar; – 100 gr soyulmuş karides; – 60 gram tereyağı; – Yeşiller (kekik, maydanoz, fesleğen); – karabiber karabiber; – 1-2 diş sarımsak; – 50 ml sofra şarabı; – 2 domates – 1 arpacık; – 1 limon.

Ahtapotu temizleyin, iyice durulayın. Kızartma tavası kızartın ve hafifçe tereyağında kızartın. Taze sıkılmış limon suyu serpin ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Onlar turşulurken, karides-sebze kıyma pişirin.

Karidesleri kaynatın ve soyun. Yeşilleri ve sebzeleri ince doğrayın, baharatları ekleyin ve her şeyi karıştırın. Ahtapotu fırın tepsisine tutturarak tentacles yukarı ve hafifçe doldurun. Fırın tepsisinde, küçük bir parça tereyağı üzerine yerleştirilen her ahtapot için biraz su dökün. Fırın 175-180 ° C’lik bir sıcaklığa ısıtılır ve tavada 15 dakika pişirmek için doldurulmuş ahtapot ile doldurulur. Yemeği limon dilimleri ve yeşillikleri ile bitirin.