Mikrodalga fırın nasıl yapılır

Bazı erdemler

Mikrodalga fırın işlemi
Mikrodalga fırın işlemi

Saniyede mikrodalga fırın gıda tekrar yarım saat daha az salata sebze bir saat “pişirmek” dörtte birinden, patates ile tavuk bacakları hazırlamak için, bir kaç dakika, et dondurucu donup parça buzunu. Mikrodalga fırınların yanında ızgara ve konveksiyon modlarına sahip kombine mikrodalga fırınlar için daha da fazla avantaj. Bu fırınlarda turta, beze veya tavuk, balık, et gibi kaba bir kabuk elde etmek mümkündür. Konveksiyon modunda, herhangi bir turta geleneksel bir fırında 45 dakika yerine 20 dakika hazır olacak ve ızgara modunda, gevrek bir kabuklu sandviçler 4-5 dakika içinde masaya olgunlaşacaktır.

Mikrodalga fırında herhangi bir ürün kendi suyu içinde, yağsız ve su eklenmeden hazırlanabileceğinden, renk, aroma, vitamin ve mineralleri neredeyse tamamen korur, doğal tuzları kaynatılmaz. Bu, hazır bir yemeği en azından tuzlamanız gerektiği anlamına gelir, ya da hiç hoşunuza gitmeyecek – istediğiniz herhangi bir kimse. Et sulu kalır, balık kaynatmaz, soslar topaklar olmadan elde edilir. Bu yemek, diyet yemeyi tercih eden ve derin kızartmayı sevmeyenler için en sağlıklı olanıdır.

Nerede yerleştirilir?

Soba için doğru yeri seçin. Herhangi bir ısı ve buhar kaynağının onun için kötü komşular olduğunu dikkate alın. Ve fırının kendisi de buzdolabı için kötü bir komşudur. Ondan en az 40 santimetre olmalı. Mikrodalgayı buzdolabına koymayın. Özellikle kombine modellerle ilgilidir: konveksiyon veya ızgara modunda çalışırken, normal mikrodalga fırınlardan daha fazla ısıtırlar, bu da daha fazla ısı yayarlar.

Fırını, yemek masası yüksekliğinden biraz daha büyük olan bir mutfak dolabına yerleştirmek en iyisidir. Duvardan sobaya minimum mesafe 15 santimetredir.

Fırın topraklı bir prize takılı değilse, topraklama yapılması önerilir. Bir uzmana emanet edin.

Yerden tasarruf etmek için mikrodalga fırın, doğrudan asma rafların altında özel bir montaj çerçevesiyle sabitlenebilir.

Soba sevmeyen nedir?

Aşağıdaki güvenlik önlemlerini gözlemlemeye çalışın.

 • Fırının havalandırma deliklerini hiçbir zaman bir nesne ile örtmeyin.
 • Güç kablosunun fırının altından geçmediğinden ve sıcak ve keskin yüzeylere değmediğinden emin olun.
 • Boş bir fırını açmayın, aksi halde magnetron – ultra yüksek frekanslı elektromanyetik dalgaların üretildiği cihaz başarısız olur. Rölantiden kaçınmak için, fırında daima bir bardak su bulundurun.
 • Fırınınız 24 litreye kadar ise, döner tablaya 4 kg’dan daha ağır bir ürün yerleştirmeniz tavsiye edilmez.
 • Magnetron, 200 gramdan az olan bir ürün fırına konduğunda da hasar görebilir. Eğer bir pasta veya bir sandviç ısınmak gerektiğinde, su ile bir kavanoza kamera koymak, aşırı mikrodalga ısıtma ona gidecek ve ek hizmet olacak – kahve veya çay için su kaynatın.
 • Arızalı bir fırın kullanmayın ve tamir ettirmeye çalışmayın.
 • Mikrodalgada hiçbir şey bırakmayın ve fırına herhangi bir şey koymayın.
 • Kapıyı daima kapalı tut. Havalandırma için açmayın, aksi halde farketmeden, kapıda kancalarla giysilerinizi yakalayabilir ve böylece fırına zarar verebilirsiniz.
 • Kapının sıkıca kapandığından, eğilmediğinden ve zarar görmediğinden emin olun, aksi halde fırın mikrodalga fırını durduracaktır. Aynı zamanda kapağın iç tarafındaki lastik contanın durumunu da kontrol ediniz. Kapı ve kameranın iç yüzeyini perdelerden koruyun.
 • Ürünler için önerilen pişirme süresini aşmayın, aksi takdirde yangın meydana gelebilir.

(Yağ sıcaklığı, yanabilir kontrol edilemez) kaplanması kızartma boş kutular ve kurutma yemekler, hermetik olarak kapatılmış bir kap içinde bir yumurta (Patlayabileceklerinden), ısıtma gıda, ısınma yağları ve yağ sterilize etmek için mikrodalga kullanmayın.

 • Pikabı pişirme kapları olarak kullanmayın. Vinaigrette, bisküvi veya hamur işleri için sebzeler – bunlar, çıkarılabilir bir kasenin uygun olduğu üç tabaktır.
 • Pişirmeden sonra, fırının şebekeden ayrılması tavsiye edilir, çünkü voltaj dalgalanmaları nedeniyle hasar görebilir.
 • Bebek maması ile teneke kutu ve şişeleri ısıtırken, her zaman kapakları ve nipelleri çıkarınız.
 • Pişirmeden önce patates kabuğunu, elmaları ve diğer meyvelerin kabuklarını delin ve dışarıdaki buhardan çıkın ve yumurtadaki yumurta sarısını kızartılmış yumurtaların içinde bir “patlamayı” önlemek için delin.
 • Mikrodalga fırını kullanırken çocukları asla gözetimsiz bırakmayın.
 • Fırın odasında duman fark ederseniz, hemen kapıyı açmayın, fırını kapatın ve elektrik bağlantısını kesin.
 • Doğru yemekleri seçme

  Gerekli minimum Mikrodalga fırın için yemekler – 2-3, 1.5-2, 1-1.5 litre hacmine sahip üç tencere ısıya dayanıklı cam. Isıya dayanıklı cam eşyalar hem mikrodalga pişirme modunda hem de ızgara veya konveksiyon modlarında kullanılabilir. Son iki modda (mikrodalga açmaksızın), bu arada, herhangi bir metal kap uygun olur.

  Mikrodalgalar, yuvarlak bir tabağa eşit olarak, kare veya dikdörtgen şeklinde dağıtılır.

  Mikrodalga pişirme için sadece yanmış seramik veya ısıya dayanıklı camdan yapılmış özel pişirme gereçleri uygundur ve metal mutfak eşyaları tamamen uygun değildir. Mikrodalgalar metale nüfuz etmezler, ondan yansımaktadırlar. Bu, elektrik deşarjına (ark) neden olabilir ve fırına zarar verebilir. Buna ek olarak, yansıyan mikrodalgalar, sağlık için güvensiz olan kapının camından geçebilir.

  Fotoğraf makinesine yerleştirilen tabaklara metal kaşık veya çatal bırakmayın, aksi takdirde mikrodalga fırını devre dışı bırakabilirsiniz.

  Ayrıca, altın, gümüş desen veya metalik sır ile seramik, Çin yemekleri kullanamazsınız. Metal parçalar arasında birleşme olabilir. Kıvılcım yaparken, fırını kapatın ve ürünü başka bir yemeğe aktarın.

  Bir ocakla birlikte satılan metal ızgaralar genellikle ızgara yapmak için tasarlanmıştır, ancak mikrodalga fırınlarda da kullanılabilir, örneğin pişirme sandviçleri için. Izgaralar ile işlenen özel kaplama mikrodalgalar için tamamen nötrdür.

  Hiçbir durumda normal plastikten yapılmış fırın kaplarına koymayınız. Sadece üreticinin markası “mikrodalga fırında kullanıma uygun” ısıya dayanıklı bir plastik uygundur.

  Sıradan cam malzemeler iyi değildir, ancak bitmiş mutfak ürünlerini ısıtmak için kısa bir süre kullanılabilir. Yiyecekleri ısıtmak için bile hassas ve narin bir sofra uygulamanız daha iyi olur.

  Yemek alırken, fırının hacmine bakın. 15 litreye kadar ise, pot kapasitesi 1,5 litreyi geçmemelidir. Üç litrelik konteynerler, 30 litreden fazla fırınlar için uygundur. Tercihen mikrodalga fırınlarında yuvarlak tabaklar kare veya dikdörtgen şeklinde eşit olarak dağıtılır.

  Isıya dayanıklı camdan yapılmış bazı kaplar kapaksız olarak satılmaktadır. Gerekirse, 140-160 ° C’lik bir sıcaklığa dayanabilen kapak olarak özel bir plastik film kullanılır. Tabakları ürünle kaplayan film hafifçe itilir. Pişirme süresi aşarsa, film kırışabilir. Filmi çıkarırken, kendinizi buharla yakmamaya dikkat edin. Ayrıca, mikrodalgadan yeni çıkan tava kapağını yavaşça açın. İlk önce kapağın veya plastik filmin bir kısmını sizden uzak tutun, bulaşıkları kendinizden uzak tutun.

  Mikrodalga fırının bakımı

  • Isıya dayanıklı cam malzemelerin sıvı sabun veya özel bir bulaşık yıkama şampuanı ile yıkanması önerilir.
  • Metal ızgaraları temizlemek istiyorsanız, ıslanmasına izin verin ve temizleyin, ancak aşındırıcı değil.
  • Zamanında, fırının duvarlarını yiyecek ve yağ kalıntılarından temizleyin, böylece fırının ömrünü uzatın. Ve böylece mikrodalgayı çok sık temizlemek zorunda değilsiniz, kapalı bir kapta yemek pişirmeye çalışın. Kapak tarafından kapatılan ürünler ısıyı ve buğuyu korur, yani daha hızlı hazırlanırlar. Ayrıca kapalı kaplarda yağ, fırının duvarlarına sıçramaz. Tasarruf, elektrik ve deterjanlar var.
  • Fırın odasının iç yüzeyi seramik, emaye veya paslanmaz çelik olabilir. Odanın paslanmaz çelikten bakımı daha kolaydır, aşındırıcı tozlarla bile temizlenebilir. Ayrıca, paslanmaz çelik her türlü sıcaklığa dayanıklıdır (fırın ızgara veya konveksiyon modunda olduğunda bu çok önemlidir).
  • Fırını sadece elektrik şebekesinden ayrıldığında temizleyin. Fırçayı temizlemek için kullanmayın.
  • Kural için gerekenleri yapın: Pişirmeden sonra, kamerayı yumuşak nemli bir bezle silin. Kapaklı bir kapta pişirseniz bile. Ilık sabunlu suda döner masa tabağı yıkayın ve yerine koymadan önce kurulayın.
  • Duvarlarda oluşan yoğuşmayı gidermek için kuru bir bezle silin.
  • Kirli fırını ızgara veya konveksiyon modunda açmayın, aksi halde haznenin duvarlarındaki yağ izleri, kurtulmak için çok zor olan kahverengi noktalara dönüşecektir. Mikrodalga modunda, büyük bir yağ noktasında, mikrodalgaların bir ışınla konsantre olacağı ve bir diş oluşturacak şekilde duvarın yanması tehlikesi vardır.
  • Mikrodalga fırınlar için temizleyiciler toksik olmamalıdır, aksi takdirde fırın konveksiyon modundayken üründe olacaktır. Ayrıca, zehirli temizleyiciler bir şekilde magnetronu etkisiz hale getirebilir ve bu da pişirme süresini daha da etkileyecektir.
  • temizlik ürünlerinin yanlış seçim yapmaz için, (genellikle mikrodalga fırın ve yazıt «Mikrodalga temizleyici» bir görüntü var ithal araçlarda) sadece onlar Mikrodalga fırın temizliği için tasarlanmıştır diyenler satın almanız gerekir. Fırın fırınları için olanaklar mikrodalga fırınlar için uygun değildir.
  • Temizlerken, havalandırma deliklerine ve ayrıca magnetronun kapalı olduğu kartona dokunmamaya çalışın.
  • Muhafazanın dış tarafındaki kir izleri hafif nemli bir süngerle temizlenmeli ve daha sonra nemli bir bezle silinmelidir.
  • Kapıdan gelen lekeleri ve kiri nemli bir bezle silin, silme işlemini ve kapı yalıtımını unutmayınız.
  • Dokunma ve diğer kontrol panelleri yalnızca hafif nemli bir bezle silinebilir.
  • Fırında kokudan kurtulmak çok basit: sadece bir dilim limonlu bir bardak suyla kaynatın. Bu arada, yanmış yağ lekeleri temizlendikten sonra daha kolaydır.