Pişirme ve pasta jöle dekorasyon yemek tarifleri

Jölenin hazırlanması
Meyveli kek, jöle
Fotoğraf: Shutterstock

Meyve pastaları dökmek için jöle

Taze meyve ya da çileklerin üzerine ince bir tabaka jöle güzel bir parlaklık verecektir. Hazır jöle kullanmanın en kolay yolu. Pişirirken, paket üzerinde belirtilen su miktarını yarıya azaltın. Pastanın dekore edildiği meyve ile eşleşen bir tat seçin. Meyveleri veya meyveleri yüzeye koyun, hafifçe soğutulmuş jöleler dökün, eşit olarak dağıtın ve tamamen sertleşene kadar bırakın.

Yarı bitmiş ürünlerin tadını sevmiyorsanız, meyve veya çileklerden yapılmış meyve suları kullanarak jölenizi kendiniz hazırlayın. Portakallı bir jöle yapmaya çalışın, portakal veya diğer narenciye parçalarıyla süslenmiş bir pastayı süsleyebilirler. Reçete, jöle bir çorba kaşığı şampanya veya beyaz şarapla tatlandırılarak tamamlanabilir.

İhtiyacınız olacak: – 300 ml taze sıkılmış portakal suyu – 1 yemek kaşığı şeker – 2 çay kaşığı jelatin tozu.

Portakal suyunun 4 çorba kaşığı jelatin ıslatın. Kapları jelatin ile ateşe koyun ve tamamen çözünene kadar ısıtın. Kalan portakal suyuna dökün. Kapları ısıdan çıkarın ve tamamen homojen olana kadar karıştırın. Karışımı soğutun, böylece hafifçe viskoz hale gelir. Dilimlenmiş meyve veya meyveleri kekin üzerine yerleştirin ve bir kaşık ya da silikon fırça ile kaplayın. Hazır kek serin bir yerde koyun: oda sıcaklığında, jöle donamaz.

Jöle sadece meyve dökün: krem ​​üzerine isabet, sıvı süzülecek ve kekin yüzeyini bozacaktır. Kremayla süslenmiş yüzey, yoğun jöle ile süslenmiş, dilimlenmiş figürlü parçalar

Figürlü öğeler için jöle

Kekin yüzeyi çeşitli jöle parçaları ile dekore edilebilir. Bunu yapmak için daha yoğun hale getirin. Agar-agar kullanın, jelleşme özellikleri çok daha yüksektir, son ürünün yanında jelatin karakteristik özelliği olmaz.

İhtiyacınız olacak: – 1 bardak meyve suyu – 2 yemek kaşığı şeker – 1 tatlı kaşığı agar-agar.

Agar-agarı soğuk suda durulayın, bir elek içine dökün. Sonra soğuk meyve suyu 4 yemek kaşığı içinde ıslatın. Bir kaynatın, şekeri ekleyin, tamamen çözünene kadar karıştırın ve kalan suyu dökün. Gerekirse, ortaya çıkan karışımı süzün.

Jöle herhangi bir gıda boyası ile boyanabilir. Sertleşmeden önce bitmiş ürüne ekleyin

Jöleyi düz bir tabağa veya fırın tepsisine dökün ve tamamen sertleşene kadar bırakın. Tabaka kalınlığı yaklaşık 1 cm olmalıdır Sertleştikten sonra jöleyi küpler, elmaslar veya şeritler halinde kesin. Önceden hazırlanmış bir kağıt şablona bir tuğlayı, bir çiçek veya başka bir rakamı kesebilirsiniz. Bitmiş süslemeyi geniş bir bıçak veya pastane ile pastaya aktarabilirsiniz.