Sulama spathiphyllum: kurallar, sıklık ve diğer özellikler

Sulama spathiphyllum Kuralları

Spathiphyllum, “kadın mutluluk” olarak da bilinen tropikal bir sakindir. Düzenli sulama ek olarak ona rahat bir nem seviyesi sağlamak için önemlidir. Yaprakları periyodik olarak silerek ve serpebilir veya odaya bir nemlendirici yerleştirebilirsiniz.

spathiphylloon sulama
Spathiphyllum serpmek için sert veya soğuk su uygun değildir.
Fotoğraf: Getty

Bu bitki için, iki ila üç gün boyunca stabil olan, oda sıcaklığında sadece saf su kullanılır. Spathiphyllum’u nasıl sulandıracağınızı anlamak için aşağıdaki nüansları dikkate almanız gerekir:

  • İlkbahar-yaz döneminde sulama bol, sonbaharın başlangıcında hacimler azalır.
  • Sulama sadece dünyanın toprağı iyiyse, gereklidir. Bitki bunu sarkık yaprakları ile rapor edecektir.
  • Sulama sıklığı mevsime bağlıdır: yaz aylarında – her üç günde bir, kışın – haftada bir. İlkbahar ve sonbaharda, odadaki sıcaklık ve nem seviyesine odaklanmanız gerekir. Dünya kurulamamalı.

Rutubetsiz olarak bitki hızla ölür, bu nedenle normal sulama şemasını kırmak imkansızdır. Evden ayrılırken, toprağı iyice nemlendirmeniz ve su ile dolu bir tepsiye bir saksıyı yerleştirmeniz gerekir.

Uygunsuz sulama nedeniyle hastalıklar spathiphyllum

“Kadınların mutluluğu” suya çok düşkündür, ancak sulamayla aşırıya kaçmaması önemlidir, aksi takdirde sadece bitkiye zarar verir. Spathiphyllum’u ne kadar sık ​​sulandıracağınızı ve bu rejimi kırarsanız ne olabileceğini bilmeniz gerekir.

  • Yaprakların sararmış kenarları – çok sert su odanın çiçeklerine uymuyor.
  • Yaprakların uçları kahverengileşti – havayı daha sık nemlendirmeniz ve iç mekânı püskürtmeniz gerekiyor.
  • Yapraklar düştü – sulama yetersiz, frekansı veya hacimleri arttırmanız gerekecek.
  • Yapraklarda lekeler vardı – aşırı nem nedeniyle kök sistemi çürümeye başlar.

Bazen yapraklara zarar verme sebebi, parazitlerin üzerlerine yerleşmiş olmalarıdır. Bu nedenle, sulama planını değiştirmeden önce, mutlaka bir örümcek akarı veya başka zararlılara sahip olmadığından emin olmak için tesisi kontrol etmelisiniz.

“Kadın mutluluğu” nun sulama sıklığı mevsimselliğe, odadaki nem düzeyine ve diğer faktörlere bağlıdır. Yapraklar ve topraklı koma durumuna odaklanarak, spatipilum için uygun bir şema seçmek mümkündür.

Daha fazla oku: sıradan tavşanların tanımı