Sulu ve olgun bir mango seçmeyi öğrenin

Makalenin içeriği:

  • Olgun mango nasıl seçilir
  • Mağazada mango nasıl seçilir
  • video
mango nasıl seçilir
Mango seçmeden önce, rengine, kokusuna ve cildine dikkat edin.
Fotoğraf: Getty

Olgun mango nasıl seçilir

Olgun ve sulu mango çekici bir görünüme sahiptir: Cildi pürüzsüz, pürüzsüz ve parlaktır. Derideki koyu lekeler, meyvenin olgunluğunu gösterir. Kabuğun rengi çeşitliliğe bağlıdır. Bu nedenle, sarı-yeşil mango, olgunlaşırsa, koyu kırmızıya tat bakımından daha az değildir.

Renk parlak ve doygun olmalı, ancak soluk olmamalıdır.

Mango alırken, kabuğun ve kokunun durumuna dikkat edin:

  • parmağınızı hafifçe cildinize bastırın. Küçük bir diş olmalı. Meyve çok yumuşaksa veya cilt kırılmışsa, o zaman olgunlaşır ve zaten bozulmaya başlar. Bu, gevşek ciltte kırışıklıklar ile gösterilir. Çok sert mangolar henüz olgunlaşmamış ve pencerelerinizde olgunlaşma olasılığı yoktur;
  • meyveyi kokla. Olgun mango, hoş ve tatlı bir tada sahiptir. Sapta, koku yoğunlaşır ve reçineler ve iğne yapraklı notalar içinden geçer. Meyve hiç kokmuyorsa, o zaman olgunlaşmamış olur. Asidite ile çok yoğun bir koku meyvenin olgunlaştığını gösterir.

Bir mango formu herhangi biri olabilir. Ancak satışta çoğunlukla mango armut şeklindedir. Deforme meyveler tüketim için uygun değildir.

Mağazada mango nasıl seçilir

Bir meyve seçerken, sadece gözlerine güvenmeyin. Daha yakına geldiğinizden emin olun, mangoyu dikkatlice kontrol edin, elinizde tartın, dokunun, koklayın. Kabuğun üzerine hafifçe bastırmayı unutmayın. İnce ve düz mangolar çok az hamur ve meyve suyu içerir. Meyveler oldukça dolgun, dolu ve yuvarlak olmalıdır.

Birkaç günlüğüne mango almak istiyorsanız, daha sağlam bir yapıya sahip meyveleri seçmek daha iyidir. Buzdolabında mangolar daha uzun, daha sıcak – daha az depolanır, ancak daha hızlı olgunlaşır.

Satın almadan önce meyveyi denemek güzeldir. Olgun mango özü sulu ve liflidir, kolayca taştan ayrılır. Hamurun rengi sarıdan turuncuya değişir. Meyve şeftali, kavun ve kayısı kombinasyonunu andırır. Meyvesiz meyvenin sert bir eti ve tadı zayıftır. Perezrely mango balkabağı püresiyle aynıdır.

Şimdi mango nasıl seçeceğinizi biliyorsunuz. Zaman zaman bu yararlı ve lezzetli meyveleri yemenin keyfini kendiniz de inkar etmeyin.

Ayrıca okumak ilginç: sedir yastık.