Truffle: Fransız Sırları

Truffle fiyatı
Truffle fiyatı

Mantar krallığının Aristokratları

Nasıl büyürler, kimse görmedi. Onları nesilden nesile toplayanlar bile. tüm yaşam trüf yeraltı gider ve ağaçlar veya çalı tamamen bağımlı olduğundan, kökleri olan onlarla karbonhidrat rezervlerini paylaşan bu mantarların gerçek breadwinners olurlar. Doğru, truffles’i arayan bir freeloader haksızlık olur. Ev sahibi bitki kökleri saran misel mantar örümcek kolları, bu Phytophthora örneğin mikrobiyal hastalıklar, her türlü karşı koruma da daha fazla nem üretilmesi için yardımcı olduğu ve.

kimse kırar ve periyodik ileri yetiştirmek için uygun sporları içeren meyve gövdeleri oluşturan eğer Mycelium, mantar organizmanın büyük bir kısmı, uzun süre yaşar. Sıradan mantarlarda her şey basittir. Onların dağılımı için bakım rüzgarı ve suyu alır. Ancak yeraltı trüf tür devamı onlar bulunacaktır bağlıdır, kazılıp ve orman gurme gut başarıyla tamamladığına, tartışmalara hayvanlar tarafından yenir ve yere yeni bir yerde büyümek mümkün düştü. düşünülemez sınırlarına evrim sürecinde geliştirilen koku – trüf yiyiciler dikkat çekmek için tek yem var. Doğru, tüm yer mantarı lezzetli kokmuyor. Çoğunlukla, katran, çürümüş ringa çürüyen soğan kokusu benzer bir koku yaymaktadır. Sadece namus siyah Perigord trüf bir yere sahip aralarında yeraltı mantar, birkaç tür, insanlarda gastrik sıvı oluşumunda artışa neden olmaktadır.

Yer mantarlarının büyümesi için ana şartlar ılıman bölge ve karışık ormanın ılıman iklimidir. Bu koşullar, Rusya’nın orta bandına, Kırım’a, İspanya, Portekiz, Güney Almanya, Hırvatistan, Fransa ve İtalya’daki birçok yere karşılık gelmektedir. Aslında bütün bu alanlarda bulunurlar. ABD’nin Pasifik kıyısında, Kaliforniya ormanlarında, Avustralya ve Kuzey Afrika’da da var – Cezayir, Fas, Tunus.

Truffle krallığında kural – iki. Birincisi, son derece nadir olan Piedmont bölgesinin spesiyalitesi olan beyaz bir İtalyan trüfdür. Herhangi bir İtalyan, diğerlerinden daha iyi olduğunu söyleyecektir. Ve hem doğru hem de yanlış olacak. Onun aroması o kadar ince ve farklı ki, onu yemek kitabının hacmine ayırabilir.

İkincisi – sonsuz rakibi – siyah perigord. Bu tamamen doğru değildir ve bu karşılaştırmadan hala beyaz Piyemonteli bırakmaz rağmen biz, onları karşılaştırırsanız kavramı ile ilişkili koku, bir canlı, neredeyse müzakere edilemez kompozisyon verir “tatlı hayat” markası “Gucci” ve bir scooter “daha güçlüdür Vespa “, perigorez ise yansıma için bir fırsattır. sıradan – beyaz trüf ile farklı ürün kombinasyonları siyah ederken, bazıları, canavarca başkalarını ve diğerleri unutulmaz görünebilir, havai fişek her zaman olduğu gibi muhteşem. Nedeniyle siyah truffle çeşitliliği kokusu o dana ve çikolata ile eşit iyidir.

Mantar avcıları

Trüf avındaki ana hayvanlar köpekler ve domuzlardır. Ve daha fazlası … sinekler. Truffle uçar – bu türlerin adı değil. Her ülkede kendi kendilerine aitler. Ancak yer mantarı sevgileri benzerdir. Kokunun içine uçarlar ve yanındaki kapıdaki yumurtaları bırakırlar. Larvalar yumurtadan çıkarlar, en yakın meyve bedenine doğru yol alırlar, ısırırlar ve ovumatizme dönüşene kadar yiyebilirler. Yakında, yüzlerce sinek aynı zamanda pupalardan yumurtadan çıkar. Güneşli havalarda kaynıyor olması, yer yer mantarı bulmayı kolaylaştırıyor: sürüngen, doğrudan yuvaya işaret eden havada bir sütun oluşturuyor. Kural olarak, yuvada sadece bir mantar etkilenir ve geri kalanı bütündür. Ayrıca bu arama – minimum maliyetler. Daha azı çok daha etkili yardımcılar, domuzlar ve köpeklerle çok fazla rakip. Bu nedenle, “sinekler için avlanma” sadece Orta Doğu’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Fransa’da turistler için ayrılmıştır. Domuzlar, sinekler gibi, yer mantarı yetiştirmeye gerek duymazlar, 20 metre avlarını hissederler, koşarlar ve yemek için kazarlar, sadece saklarlar. Bu nedenle, arama domuzları bir tasma üzerine yönlendirilir ve domuz “bir raf yapar” dan hemen sonra, tatlı mısır ya da fasulye gibi lezzetli bir şeyle, mantar inceliğinden uzaklaşmak için onu ödüllendirir. Domuzların başka bir dezavantajı vardır: özellikle yuvalar birbirinden uzak dağıldıkları için, çok kısa bir süreliğine olmaktan bıkmışlardır.

Bu nedenle, yer mantarı için en yaygın avlanma türü bir köpektir. Cins önemli değil, hem mongrelleri hem de safkan köpekleri eğitiyorlar. Eşit derecede iyi iş ve koyun köpekleri ve kaniş, dachshund ve hatta oyuncak-teriyer gibi küçük köpekler. Yavrular 2-3 aylıktan itibaren eğitilmektedir. Başlangıçta, sütün kokusunu hatırlama etkisine ulaşmak için, trüf infüzyonunu ekleyin. Sonra size taze mantarla rendelenmiş bir elma getirmeyi öğretiyorlar. Sonra görev zemine kazarak karmaşıktır. Genç bir “trüf” köpeğinin hazırlanmasında en önemli aşama, eğitmenlerin mantar yerlerine yönelik olarak geliştirdiği rotaya göre “şişirme” dir. Bu sınıflar, yüksek nem, 10-15 ° C’lik bir sıcaklık ve sabit bir orta rüzgar ile şafak vakti gerçekleştirilir. Hareketin yönü, köpeğin her zaman rüzgara karşı durması için korunur. Böyle bir köpeğin hazırlanması zahmetli ve pahalı bir iştir ve bu nedenle maliyeti 5 bin avrodan az değildir. Ancak, gerçek mantar toplayıcı-tartufio stint yok. Bir ya da iki yıl, ve köpek satın alma işleminin tüm masraflarını karşılayacak ve mal sahibine gelir getirmeye başlayacak. Tarım-gastronomik turizmin gelişmesiyle, bazı trüf köpekleri rehberlerin veya massovikov-eğlendiricilerin işlevlerini yerine getirmek zorundadır. Örneğin, yabancılar ile truffle ormanı üzerinden gezilere hizmet etmek. Ama bununla başa çıkıyorlar.

Cumhuriyetin Mülkiyeti

Perigorsky siyah truffle çok pahalıdır. Yaşam alanında bile kolay olmadığını gör. Geçen yüzyılın 60’lı yıllarından beri, hiçbir şey, örneğin, Charente’den gelen trüfler hakkında bir şey duyulmuyor. Uzmanlar dedikleri gibi, siyah yer mantarı siyah zamanlar yaşıyor.

Eski istatistiklerin sayılarına şaşıracak şekilde kalır. Yaklaşık yüz yıl önce, Fransa yılda 1 320 ton siyah truffles üretmiştir. Ve aynı sezonda hasat olarak kabul edilen 1999/2000, toplam satışlar 30 tonun üzerine çıkmadı!

Bu sonbaharın nedenleri farklı denir. Bazı uzmanlar, neredeyse sıfıra kurtarma ihtimalini azaltarak, toprağa kazmak için hummalı ve okuma yazma bilmeyen başladı üretim trüf neredeyse tek gelir kaynağı, ve “siyah elmas” ile ilgisi ilk yoktu binlerce insan oldu Birinci Dünya Savaşı sonuçlarından, işaret . Diğerleri ise meşe ve kayın ormanlarının indirgenmesini ve çevre kirliliğini suçluyor. İkisi de görünüşte haklı.

Ve bir tür merak haline gelmiş olan yer mantarı fiyatları yasaklayıcıdır. Fiyatlar, mantar toplayıcıları tarafından belli bir seviyede tutulsa da. Hasatın çok büyük olmadığından ve yer mantarı fiyatlarının düşmediğinden emin olurlar. Tahsilat, alıcılar arasında 400 ila 1.000 ve daha fazla avrodan bir kilogram trüf mantarı ihraç etmeye hazır bir talebe neden olmak için bir açığın eşiğinde dengelenmelidir.

Yer mantarı ormanları için en cömert olan, bugün Fransa’nın siyasi haritasında bulunamayan Perigord ve Quercy’dir. Ama Dordogne ve Lo bölümleri var. Sadece burada ve ünlü siyah trüf mantarı yetiştir. Herkes bunu biliyor: hem Fransız hem de yeni gelenler. Ancak, yerel sakinler bunu asla doğrulayamayacaktır. Çünkü yer mantarlarının yeri büyük bir gizem. Yani bu yerlerde kabul edilir – tüm gerçeklerin yer mantarı hakkında söylenemez.

Kalıtsal trüf avcıları, istisnasız herkese, değerli hazineleri nasıl çalacağını ve dünyaya yayılmasını düşünen hackerlar olarak görür.

Ve yine de, Perigord trüfünü herhangi bir geleceği yapan meraklıları ziyaret etme çabalarıdır. Bu ortaklardan biri Güney Martin (Hugues Martin). Dordogne’ya 15 yaşında geldi ve o zamandan beri kendi yaşamının işi haline gelen bir trüf mantarı ile uğraşıyor. Başlangıçta çeşitli yerel çocuk yuvalarında bir orman görevlisi olarak çalıştı. Sonra 1996’da bir trüf çiftliği aldı. 2001 yılında ise St. Alver şehrinde (güneybatı Fransa’daki Gironde bölümü) trüf pazarının kalitesi için komisere atanmıştır. Bu pozisyon belediye başkanlığı ofisi ile bu alanda karşılaştırılabilir. Ve bu mesajın bir yabancıya verilmesi gerçeği konuşur.

Çiftlikler Dordogne’nin son umudu. Truffles uzun zamandır “evcilleştirmek” için çalışıyor. Açıkçası, XIX yüzyılın sonunda geldi truffle “altın çağ”, yerine Filoksera salgın etkilenen üzüm bağları arasında, yer mantarı açısından zengin olan yerlerden alınan toprakla karışık meşe ve ekili meşe palamudu dikildi böyle agronomik deneylerin sadece sonucu oldu. Ve geçen yüzyılın 60’lı yıllarından bu yana bu çiftlikler yeniden ortaya çıkmaya başladı. Bu, tarımın en fakir dallarından biridir. İlk hasat 15 yıl içinde beklenebilir. Ve görüneceğine dair bir garanti yok. Truffle – mantarlı mantar. Sadece saygı duyanların eline gittiğini söylüyorlar. Ve eğer öyleyse, o zaman Güney Marten şanslı olmalı.

Doğanın bu hazineleri nasıl görünüyor? Hepsi siyah hariç, hepsi çok çirkin. Meyve gövdeleri yuvarlaktır ve aynı zamanda büyük siğillerle hafif açısaldır, siyah veya kırmızımsı kahverengi bir renge sahiptir. Et, kırmızımsı, olgunlaşana kadar siyahlaşır ve beyaz damarlarla nüfuz eder. Siyah perigord truffle sonbaharda olgunlaşır. Av mevsimi kasımdan mart ayına kadar sürer. En iyisi, büyük bir elmaya yakın olan mantarlardır. Çok nadirdirler, toplam koleksiyonun sadece% 1’ini oluştururlar ve ekstra süper kategoriye dahildirler. Bir ceviz büyüklüğünde mantarlar ekstra derecedir ve yaklaşık% 10, hatta daha küçüktür, bir vişne ile, – ilk tercihtir. Koleksiyonun% 30’u. “Yakalamak” büyük kısmı sadece soslar veya sos yapmak için uygun olan oldukça küçük yer mantarı.

Ben mevcut sık Perigord trüf Yumru Melanosporum satış ve kış trüf Yumru brumale ek olarak, aynı zamanda “siyah truffle” denilen söylemeliyim. Gerçek bir siyah olanla aynı yerlerde yetişir, ama daha sık görülür. Ancak, onların itibar tedarikçileri umurumda (ve neredeyse tüm itibarı ile ilgili bu sektör bakımında) Bu durumda ne satın bildirmelisiniz. Burada fiyat farklı.

vatandaşlar mantarı satın alabilirsiniz ana yer özel seçilmiş ve taze mantarı çeşitleri tarafından ayrıştırılır edilmiştir satışa sunulmaktadır Kasım-Mart ayları Paris’teki Place de la Madeleine, üzerinde bulunan “Truffles Evi” dir. Ve mallar için fiyatlar çok koşullu olarak adlandırılabilir olsa da, astronomik açıdan oldukça kabul edilebilir. Böyle bir satın alımın bedelini önceden düşünmemek daha iyidir, gergin olmak için değil.

Tryufelemaniya

Eğer bir şekilde bir mantar bir ısırık almak için bir fırsat olacaktır olası değildir, çünkü pek mantıklı değil mantarı tadı hakkında konuşun. Ve kimse öyle yapmıyor. Cezayir ya da Irak’ta bir yer bulamazsanız ve küller içinde pişirilebilecekleri yerel yer mantarı toplama mevsimi boyunca. Ancak, Ortadoğu ve çölde bulunan trüf mantarı türlerinde, ısıl kararsızdır ve ısıl işlem sırasında tamamen buharlaşır. Ama hepsinin başladığı onlarla oldu. Eski Romalılar, Ortadoğu ve Afrika’daki yer mantarlarını toplu olarak satın almaya ne zaman başladıklarını söylemek zor. Her halükarda, Mısır’ın fethinden sonra – Roma’dan orada truffles pişirmenin yeteneği geldi. Öyleyse, şimdi bile, truffles çılgın lüks bir özellik vardı ve altın fiyatı satın alındı. Ve bunların hazırlanması için aksesuarlar değerli ürüne karşılık geldi. Eski şeflerin reçetelerini pişirmek için reçete ettiği altın mangallar bugün en başarılı restoratör tarafından bile kullanılmamaktadır. Baharatlar ve çeşniler o zaman için normal, ancak, çok pahalı, eklenir – tuz ve çeşitli otlar mutlaka kimyon (bu baharat artık Rusya ve “kimyon” olarak adlandırılan BDT bilinen ve pilav vazgeçilmez bileşenidir edilir). Özel bir yazma tarifleri yalnızca XIX yüzyılda ortaya olarak yer mantarı ve baharat ağırlık oranları hakkında ilave bilgiler tutuldu değil. Her durumda, çöl trüf lezzet gelen ve bu nedenle doğası gereği çok yoğun, ama yine de taşıma sırasında zayıflamış değil, büyük olasılıkla başka seçeneği yoktu. Mısır’da bu mantarların son derece lezzetli ve kokulu olduğu anısına ek olarak. Trüfün ikinci ve son keşfi 15. yüzyılda gerçekleşti. O zaman İtalyanlar, lezzetlerin ayaklarının altında büyüdüğünü keşfetti. O zamanlar İtalyan mutfağının şu an olduğundan daha fakir olduğunu unutma. Bu nedenle, onlar tarafından açılan “trüf” anında bir ibadet nesnesine dönüştü. İtalyan şefler yurtdışında çalışmaya gittiklerinde, hemen varışta bir kült mantarı aramaya başladılar. Ayrıca bulundu. İlk – Fransa’da. Sonra – Rusya’da. 1533’te Florentine Catherine de Medici, Fransa’nın gelecekteki kralıyla evlendi. Fransa’ya gelince, genç prenses neredeyse soldu, çünkü yerel olarak sindirilebilir gıdalarla beslenemedi. Bu nedenle, Floransa’dan Medici aşçıların inişine geldikten sonra. Böylece, yer mantarlarının hak ettiği yeri aldığı klasik Fransız mutfağının tarihi başladı. Provence, Provensal Alpler, Aquitaine ve Charente etekleri, ancak artırmak için gıdaya eklenen nasıl ve bilmiyordum kendilerine özgü tat sırrı çözmek – Adalet içinde yer mantarı Fransa’da hasat ve Floransa’ya geliyordu söylemeliyim. Truffle balıkçılığı da Rusya’da mevcuttu. Şimdi inanmak zor, ama Moskova eyaleti iki asırdır merkeziydi. Üretim hacmi yüzlerce ve diğer yıllarda – ve binden fazla pudingti. Her şey başladığında, tam olarak bilinmemektedir, ancak 18. yüzyılda düzinelerce köy yer mantarı ile beslenmiştir. Balıkçılıkdaki en yüksek artış, Rus birliklerinin 1813’te Paris’ten dönüşüne denk düşüyordu. köylerde, kasabalarda Peter I altında Rusya’da geldi ve bu yüzden İtalyanlar tarafından burada yerleşmiş olan – Kuzeyde, bu Fryanovo, Fryazino ve Fryazevo yakın çevresinde gelişti. XVIII yüzyıl İtalyan ustaların başında 14 yıl Sign’ın Our Lady kilise inşa – XVII sonunda Dubrovytsia etrafında avlanan Podolsky birçok mantarı altında. Yerli köylülere toprağın altından bir mantar çıkarmasını söyleyenlerin açıklamaları kendilerine yalvarıyor. Dmitrov’un altında, trüf mantarı üretimi tuhaf ama Rus özelliklerine sahipti – ayılar arama için kullanıldı. Özel olarak hazırlanmışlardı, her şeyden önce dişlerini yırttılar. Ayı çıkarılmış avdan uzaklaşmak zor olduğu için bu uygulama yaygın bir şekilde yayılmamıştır.

Birkaç gramlık zevk

Trüf iç pazarın gençlik rağmen, tat ve harika mantar satın alabilirsiniz birçok yer vardır (en yeni Rus tarihinin bazı ne 10-15 yıl vardır truffle) – bu kaliteli yemekler, gurme gıda mağazaları veya gurme pahalı butikler var. Tüm yıl boyunca “bulunurlar”. Daha değerli (en pahalı olmayan – Perigorsk’un yokluğu için) ve buna göre, pahalı, eylül ayından mart ayına kadar üretilen kış. Büyümenin zamanlaması ve trüf mevsimi olarak kabul edilir. Yaz sınıfından daha azı, muadilini sezon dışı olarak değiştiriyor (ilkbahardan sonbahara). Mantarın büyüme yerine Rus tüketicisine giden yolu böyle bir şeye benziyor. “- sahipleri çiftlikleri ve uygun lisansları truffle – partileri gram (30 g, 50 g, 100 g) hesaplanacaktır, Sevgili bozulabilir gıda ürünleri tedarikçileri (belirli bir kurum için veya aşçı), genellikle sırayla, satın alınan” – Eugene Zapolskiy diyor, Mantar restoran Portofino şefi. Truffle’lar bütün yumrular, parçalar, meyve suyu, kabuklu, krema, tereyağı ve sos şeklinde ithal edilir. Ayrıca konserve yer mantarı da temin edilir – tamamen ve parçalanmış. Ülkemize yer mantarı ithalatının ucuz Batı restoranlarına yönelik konserve gıda ile başladığını söylemeliyim. Ancak bugün satın alımları önemli ölçüde azaldı. Tercih haftalık küçük partiler karanlık ve soğuk (0 + 4 ° C), kaplarda Rus uçak teslim edilir taze mantar verilir.

Yumrular mantarı muamele edilmemiş yıkanmamış getirmek ve bir doku veya serpmek sarılmış, restoranlarda da hafifçe süpürme fırçası kum işleme kuru tabi tutulur ve kapalı bir kap içinde 2-3 gün süreyle + 2-3 ° C’de saklanır bir buzdolabına yerleştirildi pirinç. ikinci yöntemin dezavantajı, tahrip edici mantar tahıl nem daha az yoğun aroması değildir ve absorbe olan – mantarı ana avantajı. Diğer, daha az toleranslı teknikler yumuşak uzun depolama ürünler vardır – Nostalzhi” “yıkanması, temizlenmesi ve daha sonra sosların yapmak için kullanılan zeytin yağı ile, örneğin bir kavanoz içerisine mantarı, Rozhnikovsky yeni, restoranın eş sahibi söz konusu”. – Yer mantarlarını alkol veya konyak içinde saklayabilirsiniz. Ancak, gerçek yer mantarı hâlâ ham mantarları tercih ediyor. onlar hazırlanır eğer, siyah trüf değil lezzet ve aroması kaybetti daha sonra, sadece 5 dakika öncesi sarma folyo için fırına yerleştirilir. Bu arada, truffle yemekleri pişirmek için tüm eski tariflerde, aynı minimum ısı muamelesi prensibi gözlenir. Cilalama veya kızartma yer mantarı, siyah havyardan bir macun yapmak gibidir. “

Ürünün belirgin nitelikleri nedeniyle – zengin tat ve uzun tatlar – yer mantarı sadece ana yemeğe bir katkı maddesi olarak kullanılır. Mantar mümkün olduğunca ince kesilir veya uzmanların dediği gibi, özel bir spatulayı beslemeden hemen önce traş edilir. Daha sonra sıcak bir tabak üzerine konur ve hemen güçlü bir lezzet çıkarmaya başlar.

Restoranlarda, herhangi bir yemeğe bir katkı maddesi olarak taze yer mantarı sipariş edebilirsiniz. Minyatür tartılarda garson, müşterideki mantarı tartar, gerekli miktarı keser ve tekrar tartılır. Moskova’daki restoranlarda ortalama fiyat 5 y. 1 gram siyah truffle için.

“Müşterinin sırasına göre tabağa eklenen trüf miktarı, esas olarak müşterinin cüzdanına bağlıdır. Ortalama sipariş, tabak başına 5 g, nadiren 8-10 g aşan, “- diyor E. Zapolsky. Bununla birlikte, tüm bu gramlar sonunda oldukça etkileyici rakamlara ulaşır: şık bir restoranda yılda yaklaşık 5-10 kg yer mantarı tüketir.

Hangi yemekler bir trüfü dekore edebilir? Birçok trüf mantarı gurubu, diğer ürünlerin ürünleriyle uyumluluğunu yasalaştırabilir mi veya uyumun, şefin fantezilerine bağlı mıdır? İlk bakışta ulusal Fransız mutfağının trüf yemeklerinin çeşitliliği, birleştirici bir ilkeyi izlememize izin vermez. “Genel olarak konuşursak, yer mantarı her şeyle birleştirilir,” Zapolsky ikna oldu. “Bununla birlikte, bir bütün olarak yemeğin tadını belirleyen bir karakteristik tat ve kokusu olan bir ürün olmakla birlikte, yine de, kendi farklı tadı olmayan ürünlerden yapılan“ pasif tada ”yemekler kazanıyor.”

Bu nedenle, Fransızcaya göre, tüm yer mantarı tarifleri, yumurtalar (omlet, damalı yumurta, yer mantarı ile sufle) temelinde hazırlanmalıdır. Truffle’lar ayrıca, kümes hayvanlarının etinden elde edilen yemeklere eşlik eder, ıstakozla servis edilir, soslarda kullanılır. Restoran “Nostalgia” Truffle menü, diğer şeylerin yanı sıra Nice sebze ve siyah truffles soslu bir ıstakoz salatası içerir. “Kurallarla” gluttony sevenler için – şaraplar ile truffles gelen yemekleri birleştirmek prensipleri hakkında başka bir tavsiye. Bir şarap seçerken, zevke yakınlık ilkesini veya tersine, karşıtlık ilkesini izlemeniz tavsiye edilebilir. Beyaz şaraplardan truffles’e kadar “Burgundy Grand Cru”, “Merso”, kırmızı – “Cahors”, “Bordeaux” yaklaşıyor.

Gastronomik maceralara hazır olanlar için yer mantarı kullanımı konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Bununla birlikte, beklenmedik kombinasyonlar mümkündür, ancak, sadece yaratıcı ve özgür düşünen gurme deneyciler şunları takdir edebilir: “Tiramisu’ya benzeyen bir tatlımız vardı, ama bir trüfün aromasıyla. Memnun oldum ve misafirler – hayır “,” diyor R. Rozhnikovsky.

Aslında, herkes trüf hakkında gastronomik zevk yaşayamaz. Bu göz kamaştırıcı mantarı çevreleyen yüzyıllık aldatmacanın sebebi nedir? Her truffle uzmanının bu soruya kendi cevabı vardır. R. Rozhnikovsky’den gelen trüf temyiz versiyonunun birçoğu, “Truffle bir yiyecek değil, zevk için bir katalizör” diye açıklıyor.