Zeytinlerin harika armağanı: Zeytinyağının nasıl ve nerede saklanacağı

açıldıktan sonra zeytinyağı nasıl saklanır
Açıldıktan sonra zeytinyağı nasıl saklanır
Fotoğraf: Getty

Zeytinyağı nasıl saklanır

Zeytinyağlı şişe açık olduğu anda ürünü mümkün olan en kısa sürede kullanmak önemlidir. Daha taze olacak, daha lezzetli olacak. En uygun depolama koşullarını yaratmak ve her zaman bunları gözlemlemek aynı derecede önemlidir. Zeytin veya provencal, tereyağı soğuk, yüksek sıcaklık, sıcak güneş ışınları ve havadan korkar.

Açtıktan sonra zeytinyağı nasıl saklanır? Kurallar şöyledir:

– Şişeyi kapatmak için hava ile uzun temas etmemek için mümkün olduğunca yakın;

– Güneş ışığından, fırından, gazdan veya elektrikli sobadan uzak tutunuz;

– aşırı soğutma ve aşırı ısınmadan kaçının.

Şişenin kokulu içeriğini korumak için optimum sıcaklık 12 ila 25 ° C arasındadır. Daha düşük ise, eğer petrol daha yüksekse, çok miktarda çökelti verecektir – bozulacaktır. Ürünü mümkün olduğunca çabuk bir şekilde kullanmak için küçük bir kapta satın almanız tavsiye edilir. Şişenin boyutu ne kadar küçükse, içeriğinin daha az akması muhtemeldir.

Bu, büyük bir kapta satın alınan yağın mutlaka kaybedileceği anlamına gelmez. Küçük bir şişeye dökülebilir ve yağın büyük kısmı düzgün bir şekilde tıkanmalı ve güneşten ve ev tipi ısıtıcılardan uzak karanlık ve serin bir yerde tutulmalıdır. Daha sonra ihtiyaç duyulduğunda daha büyük bir kapasiteden daha küçük bir kapasiteye kadar tamamlanmalıdır.

Zeytinyağının nerede saklanacağı

Koyu renkli koyu cam veya porselen şişeler, tüm tatlandırmanın ve yararlı zeytinyağı özelliklerinin uzun süreli korunması için idealdir. Güneşten ve yabancı kokulardan korurlar. Açılmadan önce bu gibi kaplarda, doğal bozulabilir yağın mucizevi özelliklerini 3 yıla kadar koruduğu bir tesadüf değildir. Ancak açılan ambalaj, diğer tüm koşulların yerine getirildiği zaman, ürünün tazeliğini ve hoş tadını uzun süre koruyabilir.

Yağ teneke kutulara dökülürse, bu da kötü değildir: ürünü en az bir yıl boyunca saklarlar. Başka bir şey, böyle bir konteynerin en yüksek sınıftan değil petrol için tasarlanmasıdır. Bununla birlikte, kalitesi tatmin edicidir. Teneke kutuların kullanılması elverişsiz olduğundan, bir cam şişeye yağ dökebilir ve kavanozu sıkıca sıkabilirsiniz.

Doğal zeytinyağı çok sağlıklı ve lezzetli, ama ne yazık ki çabuk bozulur. Hayatını uzatmak için uygun depolamaya yardımcı olur.

Çabuk bozulan ürünler için bir buzdolabında saklanmasının tercih edilmesine rağmen, zeytinyağı durumunda öyle değildir. Soğuktan bulutlu olacak, bir çökelti görünecektir. Şişeyi odaya iade ederseniz, ürün şeffaflığı geri kazanacak, ancak tadı bozulacaktır.

Deneyimli ev hanımları, zeytinyağını ısı kaynaklarından uzakta bulunan opak kapılı bir mutfak dolabına koydu. Burası ideal bir yer: kuru değil, sıcak değil, güneş ışınları nüfuz etmiyor. Her kullanımdan sonra, şişeyi dolapta temizlemelisiniz ve soba veya fırının yanına bırakmayın. Ürün, sıcaklık değişimlerinden dolayı hızlıca akacaktır.

Zeytinyağından daha pahalı olan zeytinden dışarı atmak zorunda kalmamak için, depolanması için uygun şartlar yaratmanız yeterlidir. Bu makalede verilen tavsiyelere uyun ve bu değerli üründen mümkün olduğunca uzun süre yararlanmak için yeterli olacaktır.

Okuma: sosis saklamak nasıl