Bir yanık sonrası cildin geri yüklenmesi: ne yapmalı?

Yanık sonrası cildin geri yüklenmesi: ne yapmalıyım?

Mağdur için ilk yardım sağlamak için, sadece yanma türlerini bilmek değil, aynı zamanda onların şiddet düzeyleri arasında ayrım yapabilmek de gereklidir.

yüz cildi yakmak
Yüzün cildinin yanması
Fotoğraf: Getty

1. Termal yanıklar – ciltte yüksek sıcaklığa maruz kalmaktan kaynaklanan cilt lezyonları. Olası nedenler:

  • yangın;
  • kaynar su;
  • sıcak buhar;
  • kırmızı-sıcak bir nesne;
  • aktif güneş ışığı.

Ciddi bir termal yanık, dermisin ayrılmasını, küçük ve aynı zamanda derin yara izlerinin ortaya çıkmasını tetikleyebilir, bu da kısmen veya tamamen görme kaybına, üst solunum yollarına zarar verir.

2. Kimyasal yanıklar, agresif kimyasallar yardımıyla cilde maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar: alkaliler, asitler, ağır metal tuzları. Kimyasal yanığın en sık görülen belirtilerinden biri, yüksek konsantrasyonlu meyve asitlerinin yanı sıra agresif ve alerjik bileşenler içeren yüz için kozmetik kullanımı ile yüzün soyulmasıdır.

3. Elektrik yanması – oldukça nadir görülen bir fenomen, örneğin, yüksek voltajlı bir ağ, elektrikli aletler veya yıldırım çarpması ile temas halinde olan güçlü bir elektrik yükünün bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Tam teşhisi için cilt hasarının ciddiyetini belirlemek gereklidir. Cilt yanıktan sonra nasıl görünür?

  • 1. derece Uyaranın cilt, ödem ve hoş olmayan ağrı duyuları ile temas ettiği alandaki hafif bir kızarma ile karakterizedir.
  • 2. derece. Artmış şişlik ve kızarıklık, ilaveten, etkilenen bölgedeki kabarcıkların görünümü semptomlara eklenir.
  • 3. derece. Yanıklar cildin en derin katmanlarından etkilenir, seröz sıvı ile kabarcıkların aktif görünümü, cildin nekrozu.
  • 4. derece. Yanık sadece epidermisin tüm katmanlarını değil, aynı zamanda dokuları, kasları ve kemikleri de etkiler. Yaralar ve yara izleri ömür boyu kalır. İlk yardım ile ilgili olarak, bir uzmanın hızlı bir şekilde tepkisi ve zamanında incelenmesi gereklidir.

Uygun tedavi sadece deneyimli bir dermatolog tarafından reçete edilebilir. Zamanında uzman yardım, komplikasyon riskini azaltacak ve olası skar ve yara izlerine karşı koruma sağlayacaktır. 1 ve 2 derece şiddetli yanıklar ile anti-enflamatuar ilaçlar reçete edilir, analjezik-antipiretikler, sistematik pansumanlar. 2. ve 3. derece şiddetli deri lezyonlarında, yatarak tedavi ve infüzyon tedavisi gereklidir.

Sağlıklı ol!

Ayrıca bak: yüz için zencefil