Diş ufalandı ve düştü: ne yapmalı

Diş neden parçalandı ve düştü?

Kötü diş sağlığı tüm vücut sağlığını zarar verir. Yetersiz çiğnenmiş yiyecek az emilir ve mide-bağırsak bölgesini kışkırtır ve kuyular hasarlı dişlerin kolonize bakteriler mukozal lezyonlara neden olduğu.

Eğer diş ufalanıyorsa
Eğer diş ufalanıyorsa, acilen dişçiye gitmelisiniz.
Fotoğraf: Getty

Dişler aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkan diş minesinin hasar görmesiyle parçalanmaya ve dökülmeye başlar:

  • Hormonal problemler. Gebelik sırasında hormonal arka planda değişiklikler, ergenlik çağında, yaşlılık çağına bağlı olarak dişin emayesini etkileyen tükürüğün asitliğinde bir artışa neden olur.
  • İrrasyonel beslenme. Vitamin ve eser elementlerin, özellikle de kalsiyum ve florin bulunmaması, emayenin gücünü azaltır.
  • Kötü alışkanlıklardan dolayı dişlere mekanik hasar. Örneğin, insanlar sert kabuklu yemiş ya da şekerleri kırarlar, şişelerini şişelerle açabilirler. Bütün bunlar olumsuz sonuçlara yol açar.
  • Endokrin sistemi, diyabet, osteoporoz ve diğer hastalıkların kronik hastalıkları sıklıkla diş çürümesine neden olur.

Dişlerin sağlığı tedavi edilmemiş çürük, malokluzyon, kötü ağız bakımı, tuzla doyurulmuş içme suyu ve diğer birçok faktörden etkilenebilir.

Dişlerim ufalanırsa ne yapmalıyım?

Dişlerin imha edilmesini durdurmak için mümkün olan en kısa sürede diş hekimine başvurmanız gerekir. Doktor ilk yardımı sağlayacak ve diş minesinin zayıflamasına neden olacak.

Belki de doktor, fayın bir diş hastalığı olduğu her şeyi kuracağını belirleyecektir. Bu durumda çürükler için uygun tedavi, eğer gerekliyse periodontitis – yok edilen dişlerin ve protezlerin kaldırılması önerilecektir. Şimdi ayrıca diş minesinin dayanıklılığının restorasyonu için koruyucu yöntemler uygulayın:

  • Mineralizasyonu. Yöntem, yüksek miktarda flor ve kalsiyum içeren hasarlı dişlere özel uygulamalardan oluşur.
  • Diş minesinin emaye kaplama. Bu yöntem özellikle bebek dişleri için etkilidir.
  • Kaplamaların dişlerinin ön yüzeyine montaj – seramik mikroprotezler, başka yollarla giderilemeyen maskeleme kusurları.

Diş çürümesinin nedeni diş hekimliği alanının ötesine geçerse, diğer uzmanların danışılmasını gerektirir: endokrinolog, gastroenterolog, jinekolog ve diğerleri. Sadece altta yatan hastalığı tedavi ettikten sonra, gelecekte dişlerin parçalanmayı bırakacağından emin olabilirsiniz.

önümüzdeki yıllarda sağlıklı dişlere korumak için, dikkatli, her yıl iyi bir oral hijyen gözlemlemek bir diş hekimi tarafından önleyici muayeneden, yemek, mekanik hasar ve gelişmekte olan hastalıkları tedavi zaman diş minesi korumamız gerekiyor.

Ayrıca okuyun: menopoz başlangıcı