Gıda zehirlenmesinin karmaşık tedavisi ve sonuçları

Makalenin içeriği:

  • Zehirlenme Nedenleri
  • Zehirlenme tedavisi
  • Zehirlenmenin sonuçları

Gıda zehirlenmesi
Gıda zehirlenmesi
Fotoğraf: Shutterstock

Zehirlenme Nedenleri

gıda zehirlenmesi almak için mutlaka istasyon cafe tartışmalı chebureks bayram değil – bazen yeterince kendi salatalar, değil buzdolabında sürede temizlenir, ama çok taze ve lezzetli görünümlü yemek. Oda sıcaklığında gıdalarda bakteriler tehlikeli toksinleri tahsis büyük bir hızla çoğalırlar.

Ürünün görünümündeki herhangi bir değişiklik, sıvının yüzeyindeki köpük ve asidik bir kokuya dikkat edilmelidir. Şüphe durumunda, şüpheli yiyecekleri kullanmayı bırakmak daha iyidir

Patojenler, kirlenmiş suyla, kirli bulaşıklar, kötü yıkanmış ellerle birlikte yiyeceğe girebilirler. Ayrıca, ürünlerdeki zehirli maddeler, genellikle meyve depolaması sırasında işlenen boyalar, kimyasallar gibi zehirlenmelerden kaynaklanır. Yoğun bir karayolu yakınında toplanan zehirli zararsız meyveler veya mantarlar olabilir.

Zehirlenme tedavisi

Zehirlenmenin tedavisine bütüncül bir yaklaşım, zehirlenme nedeninin ortadan kaldırılmasını ve hastanın semptomlarını – kusma, ishal, karın ağrısı – ortadan kaldırarak hastanın durumunu hafifletmeyi içerir.

Evde gıda zehirlenmesinin tedavisi sadece hafif vakalarda mümkündür. Hastanın durumu (38 derece, karın bölgesinde şiddetli kramplar yukarıdaki kontrol edilemeyen kusma, ateş) ihlal edilmişse, acil tıbbi tedaviyi gerektirir. onlar dehidratasyon neden olabilir, çünkü Kusma ve ishal tehlikeli – bu küçük çocuklarda besin zehirlenmesi nedeniyle çocuklarda küçük vücut kitle dehidratasyon, sadece tıbbi gözetim altında birkaç saat içinde gelişir tedavi edilebilir bu nedenle içindir.

Kusmayı ve ishali durduran ilaçlar almak kabul edilemez – bu, vücuttaki toksinlerin birikmesine ve zehirlenmenin alevlenmesine yol açacaktır.

Ancak sorbentlerin (aktif karbon, polisorb, enterosgel) alınması zararlı maddelere daha hızlı yol açacaktır. Aynı zamanda bolca su içilmeli, kaynamak su veya zayıf şekersiz çay kullanılmalı, ancak süt, ekşi sütlü içecekler veya meyve suları kullanılmamalıdır. Suda “Regidron” bir torba sulandırabilir, bu ilaç su-tuz metabolizmasını geri yardımcı olacaktır.

Karındaki kuvvetli insizyonlarla doktor antispazmodikler yazabilir. Gıda zehirlenmesi için antibiyotikler her zaman gerekli değildir ve bunları bağımsız olarak tanımlamak kabul edilemez.

Doktoru muayene etmeden önce, sorbentler dışında hiç bir ilacı almamanız daha iyidir, aksi takdirde zehirlenmenin klinik resmi bozulabilir. Bir müshil alın ve zehirlenme için lavmanları yapamazsınız!

Zehirlenme sırasındaki sıcaklık ilaçlarla azaltılamaz – genel zehirlenmeler (baş ağrısı, halsizlik, ateş), toksinlerin vücuttan atılmasıyla daha zayıf hale gelecektir. Hasta titreyecek ve battaniye ile örtülmeli, titreyecekse, ancak karın bölgesine ılık su şişesi koymayınız.

Zehirlenmenin sonuçları

Kusma ve ishalin kesilmesiyle bile, hastanın genel durumunun iyileştirilmesi, zehirlenmeye karşı mücadelenin erken kesilmesidir. Antibakteriyel ilaçlar reçete edilirse, soruşturmaların 5-7 gün içinde alınması gerekir, tedavi süresi doktor tarafından belirlenir ve bunları kesmek veya iptal etmek kabul edilemez.

Zehirlenmenin akut evresinde, hastalar genellikle yemeklerden önce yemek zorunda değillerdir, ancak durumun normalleşmesi sırasında bile, diyeti gözlemlemek ve içme modunu unutmamak birkaç gün sürer (ve muhtemelen haftalar).

zehirlenme iyi şeker ve yulaf ezmesi olmadan kurutulmuş beyaz ekmek ve çay ile sınırlıdır sonraki ilk günlerde, o zaman diğer ürünlere geçebiliriz, ama tüm yemekler bir çift veya kaynatma için pişmiş gerekmekle birlikte, bunun süt, süt ürünleri, taze meyve kullanımını önlemek için arzu edilir ve sebzeler, alkol, kahve, tatlılar.

İyileştikten sonra, bir bulaşıcı hastalık uzmanı ve parazitoloğu ziyaret etmeniz gerekebilir. mide, bağırsak bozukluğu, bulantı ve kusma ağrı kaydedilir, bir gastroenterolog danışmak gerekli olacaktır – zehirlenmesi gastrointestinal sistemin uzun vadeli bozulmasına neden olabilir.

Ayrıca okumak ilginç: kendiniz bir şeker ovma.