Hamilelik sırasında ağrıyan ayaklar: ne yapmalı

Hamilelik sırasında ağrıyan ayaklar: ilk yardım
Gebelikte boğaz ayakları: nedenleri ve ilaçları.
Fotoğraf: Getty

Olası nedenler

Bu fenomenin nedenleri:

Vücudun ağırlık merkezinin yer değiştirmesi;

kilo alımı;

Eklem ve ayaklarda aşırı yük;

ayaklardaki tuz birikintilerinin varlığı;

Kardiyovasküler sistemde bir arıza.

Semptomlar farklı olabilir: topuklarda ağrı, ayağın kemiğinde rahatsızlık, kramplar. Sıklıkla ayaklardaki ağrı, varisli damarlar ve şişlik ile el ele gider. Şişlik, rahmin artan büyüklüğünün damarlar üzerine basması nedeniyle hamileliğin son aylarında ortaya çıkar.

Ne yapmalı

Eğer bir kadın hamilelik sırasında ayağındaki ağrı hakkında endişeleniyorsa ve nedeni bilinmese de, özel ortopedik cihazların (tabanlık) yardımıyla ondan kurtulabilirsiniz. Ayağın kemerini ve arka bölümünü destekliyorlar. Tabanlık ayak izleri ayaklardaki kan akışını iyileştirir, düz ayakların görünümünü önler, ağrıları giderir, bacaklara istenen stabiliteyi verir.

Ayrıca, ayakkabılar rahat ve doğal olmalıdır. Ayrıca, hamile kadınlar basit kuralları izlemelidir:

– Ayaklarını dinlendir ve başının üstünde kaldır. Oturma pozisyonunda çalışmak istiyorsanız, bacaklarınızı alçak bir bankta kaldırmak tavsiye edilir;

– Sert dikişler ile sıkı çoraplar giymeyin. Bacaklarını sıkıştırırlar ve normal kan dolaşımını engellerler;

– Kısa, yavaş yürüyüşler için düzenli olarak yürüyün;

– Diyet tuzlu yiyeceklerden uzak durmak.

Birkaç damla lavanta esansiyel yağı ekleyebileceğiniz serin tuzlu ayak banyolarının ayaklarındaki hoş olmayan hisleri hızlıca çıkarın. İyi bir etki de hafif bir ayak masajı verir. Sadece en gebe olanın böyle bir prosedürü yapmaya çalışmasına gerek yoktur: akrabalarınızdan yardım istemeniz, uzanmanız ve kendinizi rahatlatmanız gerekir.

Birçok kadın hamilelik sırasında ağrıyan ayaklara sahip olduğundan şikayet ediyorlar, bu yüzden korkmayın. Çocuk annesinin kaygısını ve korkularını hisseder ve aynı zamanda ıstırap çeker. Bu nedenle, asıl şey, sakinlik, iyi eğilim ve daha fazla dinlenme.