Lösemi: hastalığın nedenleri ve belirtileri

lösemi belirtileri
Belirtileri ve lösemi nedenleri
Fotoğraf: Getty

Lösemi nedir?

Lösemi (kan kanseri, lösemi ve lösemi), çeşitli organlarda (karaciğer, dalak, akciğerler, lenf düğümleri, böbrekler vb.) Yüksek oranda metastaza sahip olması nedeniyle tehlikelidir.

Hastalığın en başında, tümör kemik iliğinde ortaya çıkar – normal hematopoietik hücreler, malign hücreler ile değiştirilir.

Vücudun eritrosit, beyaz kan hücreleri ve trombositler normal miktarda üretmediği için kan, işlevlerini yerine getirmeye son verir. Bunlar yerine, olgunlaşmamış beyaz kan hücreleri üretilir.

Bu mutasyona uğramış hücreler bir mikroskop altında kolayca görülebilir ve lösemiyi teşhis ederken normal hücrelerden farklıdır, fotoğrafta görülebilir.

Kan kanseri, akut ve kronik olmak üzere iki formda sınıflandırılır ve ilk olarak çocukların% 95’inde ortaya çıkar. Akut formda, blast hücreler malign olarak ve olgun formlarda olgun korpuslar dejenere olurlar.

Hangi nedenler lösemiye neden olabilir?

Bilim adamları, en olası provoke edici faktörlerin birçoğunu tespit etmişlerdir:

1. Genetik bozukluklara bağlı nedenler. En önemli faktör kalıtım: Aile içinde daha önce lösemi vakaları tespit edilirse hastalanma olasılığı daha yüksektir.

2. Viral ve diğer ciddi hastalıklar nedeniyle vücudun zayıflaması. Sonuç olarak, mutasyonlarını provoke eden sağlıklı hücreler zayıflar.

3. Üçüncü neden radyoaktif radyasyon. Düşük dozlarda bile, radyoaktif partiküller hücrelerde geri döndürülemez değişikliklere neden olduğundan, kan kanseri gelişme riski vardır.

4. Yabancı kökenli kimyasal maddeler, ilaçlar, uzun süreli antibiyotik tedavisi, kimyasal üretim üzerine çalışmalar (boyalar, vernikler, polimerik malzemeler, ev kimyasalları ile) lösemi gelişme olasılığını arttırır.

Lösemi belirtileri

Hastalığın semptomları, özellikle erken dönemlerde diğerleri ile kolayca karışır. Bu yüzden, en ufak bir şüphe ile, tam bir incelemeden geçmelisiniz. Kan kanserinin en tipik belirtileri şunlardır:

  • hemoglobin azalması, anemi, halsizlik, hızlı yorgunluk. Bu işaretler keskin biçimde keskin bir şekilde ifade edilir. Kan indikatörlerinin dikkatli bir çalışması, aneminin doğasını ortaya çıkaracaktır;

  • kanama, küçük etkisi olan morlukların görünümü, açıklanamayan bir etiyolojinin döküntüsü;

  • eklemlerde ve kemiklerde ağrı;

  • karaciğer, dalak, vb. patolojik genişleme;

  • sık bulaşıcı hastalıklar, bağışıklığı azalmış, ateş.

Onkohematolojik hastalıklar agresif kanser türlerine aittir. İlaçlarla tam tedavi henüz mümkün değildir, ancak erken tanı ve tedavi ile löseminin prognozu iyidir.

Hastalara yüksek dozda antitümör ilaçların verilmesi yaşam boyu devam etmelidir.

Radyasyon tedavisi, radyoterapi, kan transfüzyonu ek tedavi önlemleri olarak belirtilmektedir. Tüm tıbbi gereksinimlere tam uyum ile, istikrarlı bir remisyon mümkündür.

Vücudunuzda en ufak bir değişiklik fark ederseniz, doktora yapılan ziyareti ertelemeyin. Uzun ve tam bir yaşam için umut veren kanserin erken tanısıdır.