Michael J. Fox: “Parkinson hastalığı bana küfürden şifa verdi”

Michael J. Fox, Parkinson Hastalığı, Sinema
Michael J. Fox, Parkinson Hastalığı, Sinema

Michael Jay Fox’un dünya çapında ün kazandığı rolüyle oynadığı rol, yönetmen Robert Zemeckis’in “Geleceğe Dönüş” adlı üçlemesinden Marty McFly adlı genç bir adamın imgesiydi. Üçlemenin ilk kısmı 1985’in en yüksek hasılat filmiydi. Üçüncüsü 1990’da serbest bırakıldı ve bir yıl sonra, 30 yaşındayken Michael, Parkinson hastalığını geliştirdiğini öğrendi; bu, tesadüfen, acı çeken ve büyük boksör Muhammed Ali’yi de içine alan merkezi sinir sistemini etkileyen ciddi bir rahatsızlıktır. Yine de, altı yıl boyunca Michael sinema ve televizyonda aktif olarak çalıştı ve 1998’de ilerleyen hastalığı hakkında bir açıklama yaptı.

Good Housekeeping dergisi ile yaptığı son röportajında ​​Michael J. Fox şunları söyledi: “Hastalığımla ilgili en şaşırtıcı şey, beni tamamen delilik ve gururla tedavi etmesi. Artık nasıl göründüğümden endişelenmiyorum çünkü tam anlamıyla ellerimde değil. Aktöre göre, hastalık, kendisini sürdürmek için alçakgönüllülük ve günlük yaşamında alternatifler ve uzlaşma arayışını öğretti.

2010 yılında, uzun bir aradan sonra, Michael J Fox televizyon dizisi “A Good Wife” bölümlerinden birinde yer aldı. Tekrar çalışmak için harikaydı. Ve çok eğlenceli “- hayranlarıyla oyuncuları paylaşıyor. “Bu vücut hareketliliğine sahip değilim, bir zamanlar sahip olduğum canlı bir ifade yok. Ama oynamayı, sakin ve neredeyse hareketsiz kalmayı öğrendim, – Şakalar Michael.

Aktör, “Geleceğe Dönüş” adlı üçlemenin günümüzde bir film olarak kalmasıyla gurur duyduğunu itiraf etti. “25 yıl önce başka bir jenerasyon izleyici için çekilen filmin şu anda ilginç olduğunu görmek çok komik” diyor. Bu arada, Geçen yıl dergisi Playboy, ilk filmin “Geleceğe Dönüş” yıldönümünü kutladı. Açıkçası, Robert Zemeckis’in bilimsel ve teknolojik ilerlemenin hızını abartması ve “geleceğin şehri” nde gördüğümüz şeyin hala bilim kurgu olması. “Aslında, Marty Marty’nin nüfuz ettiği çoktan geleceğimiz var, ama gördüğünüz gibi, henüz uçan arabalar yok!” Oyuncuya gülüyor.