Kapalı çiçek yaprakları neden sararır?

Odadaki çiçekler neden sarı?

Yapraklar sarı lekelerle kaplıysa, neden viral bir enfeksiyonda olabilir. Ancak çoğu zaman iç mekan çiçeklerinden uygun olmayan sarı yapraklar bırakır.

Odadaki çiçekler neden sarı?
Sarı çiçekleri sarı olan sebepler farklıdır.
Fotoğraf: Getty

İşte, çiçek yetiştiricilerinin, yaprakların sarıya dönüşmesine yol açan hataları şöyle:

  1. Toprağın aşırı yüklenmesi veya yetersiz sulama. Bazı ev bitkileri bol nemlendirici tercih ederken, diğerleri nemden hoşlanmazlar. Bir çiçeğin büyüsüne özgü özellikleri öğrenin.
  2. Işık ya da güneş yanığının olmaması. Bitki ne tür bir aydınlatma tercih ettiğini düşünün. Yaz aylarında güney pencere pervazına bir gölge çiçeği yerleştirilirse, o zaman ölecektir. Işık eksikliği ile, yapraklar odanın kenarından sarıya döner.
  3. Besin eksikliği veya yanlış beslenme. Yapraklar çiçeğin üstünden sarıya dönerse veya yaprak sarı değilse, yeşil damarlar vardır, bu da kalsiyum veya azot eksikliğini gösterir. Belirli bir bitki çeşidi için uygun bir gübre seçin.
  4. Taslak. Tropik bitkiler, klimalardan uzakta sıcak yerleri tercih ederler.
  5. Tencerede boşluk olmaması. Kökler küçük ise, o zaman alt yapraklar sararır.

Doğal yaşlanma sürecinde yapraklar ölür ve yerine genç olurlar. Bu durumda, sararma çiçeğin altından başlar.

Yapraklar iç mekan bitkilerinde sararırsa ne olur?

Bitkinin durumuna dikkat edin. Yaprakların uçları sararsa, toprak kalsiyumla döllenir ve toprağın kurumasına izin vermez. Bitki sarı-kahverengi hale geldiyse, sert veya klorlu su ile sulanamaz.

Bakım için öneriler:

  1. Baharda gerekli olan transplant çiçekleri, verimli topraklar hazırlar.
  2. Dengeli bir sulama rejimi seçin, yapraklar üzerinde pigmentasyon nem eksikliğini gösterir.
  3. Sıvı gübreleri düzenli olarak uygulayın. Çiçekler bahar ve yaz – kalsiyum ve azotta aktif olarak magnezyum emer. Gübreleri seçerken bu özellikleri göz önünde bulundurun.
  4. Çiçekleri yeniden düzenlemeyin, tek bir yerde büyütün.

Çiçeklerden viral hastalıklar ile enfekte olduğunda kurtulmak daha iyidir, aksi takdirde hastalık diğer bitkilere geçecektir.

Yapraklar sararırsa, çiçeğin düzgün bakımını nasıl yapacağınızı öğrenin. Yanlış yaptığınızı analiz edin. Normal olarak, yapraklar bitkinin gençleşmesi için sararır ve kuru kalır.

Ayrıca konu üzerine: yapraklar sarıya dönerse ne yapmalı