Yucca yaprakları neden sararır ve kuru kalır?

Yaprakların sararmasının nedenleri

Yuccas sararır ve yapraklar kurumaya başladığında, her şeyden önce eşlik eden işaretlere dikkat edilir. Belki de yaprakların alt kısmında veya toprakta gevşediğinde toprakta küçük böcekler göreceksiniz.

yucca sarıya döner
Yucca sarıya dönerse – bu, bitkiye daha fazla dikkat çekmek için bir fırsattır
Fotoğraf: Getty

Hastalığın nedeni, köklerin su basması ve çürümesi durumunda gelişen mantar veya çürük olabilir. Yapraklar sadece kurur ve sararırsa, bu aşağıdaki hataların bir sonucu olabilir.

  • Bitki ile küvet, başka bir odaya taşındı veya daha fazla veya pencereye daha yakın taşındı. Yucca, bir gün ışığında doğal bir değişiklik ile ilişkili olmadıkça, aydınlatmadaki herhangi bir değişikliğe acı verir.
  • Soğuk su ile sık sık sulama. Bu, özellikle zayıf bir kök sistemine sahip genç bir bitki söz konusu olduğunda köklerin çürümesine neden olabilir. En tehlikeli olan kışın taşmasıdır.
  • Sıcak yaz aylarında bitkinin hissedebileceği nem eksikliği.
  • Kök yaralanmaları ile yanlış transplantasyon. Bu durum geçicidir, bitki kök sisteminin restorasyonundan sonra normale dönecektir.
  • Çok kuru hava ve radyatörlerin yakınlığı.

Yucca, kışın ve yaz aylarında sıcaklığa uyulmadığında dekoratif etkisini kaybedebilir. Düşüş sıcaklığı 10 dereceye düşürmezse, yaprakları uzar, incelir ve sararmaya başlar. Yaz mevsiminde ise, tesis 22-25 derece arasında tutulmalıdır.

Ya yucca yaprakları sarıya dönerse

Yucca yapraklarının neden sararmaya başladığı anlaşıldığında bitkinin rehabilitasyonuna başlayabilirsiniz. Bitkinin aşırı nemlendirilmesi durumunda, kök sisteminin çürümüş kısımlarını çıkararak nakledilmelidir. Aynı zamanda, küvetdeki toprak tamamen değiştirilir, kökler bir bıçakla düzgünce kesilir ve mantar ilacı serpilir.

Eğer dekorativite kaybı nedeni kuru hava ise, düzenli olarak püskürteçten bitkiyi püskürtmeli veya kalıba dönene kadar yakındaki nemlendiriciyi açmalısınız.

Parazitler enfekte olduğunda, özel antimikrobiyal veya antifungal ajanlarla zorunlu tedavi gereklidir.

Bitkinin kökleri ölmüş olsa bile ve üst kısım sadece birkaç yeşil yapraktan övünüyorsa, çiçeğe hayat verebilirsiniz. Üstünü kesmek ve köklemek yeterlidir.

Yucca çiçekleri yere dikim konusunda ilginç