Či tlak zníži zelený čaj a či je možné ho piť na hypertoniku

Znižuje tlak zelený čaj?

List zeleného čaju obsahuje veľké množstvo zložiek, ktoré ovplyvňujú ľudské telo.

zelený čaj znižuje krvný tlak
Zelený čaj znižuje tlak v dôsledku obsahu katechínov
Foto: Getty

Čaj má nasledujúci účinok na kardiovaskulárny systém:

  • Diuretický účinok. Keď sa množstvo tekutiny v cievach znižuje, tlak sa tiež znižuje.
  • Čistiaci účinok. Zložky čaju rozkladajú tuk a odstraňujú cholesterol z ciev. Výsledkom je zlepšenie ich elasticity a normalizácia a zníženie krvného tlaku.
  • Tónovací efekt. Čaj stimuluje prácu srdca, posilňuje cievy.

Hlavnou aktívnou zložkou čaju je kofeín. Obsah kávy v čaji je 4 krát viac ako v kávových zrnách. To robí srdce pracovať rýchlejšie. Okrem toho zelený čaj obsahuje špeciálne látky – katechíny. Zriedia krv a znižujú krvný tlak. Tak, po šálke čaju, tlak stúpa a potom klesá. Tieto zmeny v zdravom tele pokračujú bez povšimnutia.

Ak chronicky chorá hypertenzia pije veľa čaju počas dňa, potom môže mať negatívny účinok. Zachovanie značného množstva kofeínu môže výrazne zhoršiť zdravotný stav. Preto v akútnej forme hypertenzie, nenechajte sa uniesť so zeleným čajom. V iných prípadoch mierna konzumácia čaju eliminuje tinnitus a bolesť hlavy, ktorá často sprevádza zvýšený krvný tlak.

Hlavným efektom zeleného čaju je normalizácia tlaku. Zelený čaj má viac preventívny ako liečebný účinok.

V akom množstve a aký zelený čaj znižuje tlak?

Na normalizáciu tlaku je vhodný akýkoľvek zelený čaj. Najdôležitejšie je, že by malo byť čerstvé, pretože sa počas skladovania rýchlo odparujú užitočné prchavé zložky. Obzvlášť užitočný čínsky a japonský čaj: Ulung, Bilochun, Sencha.

Hypertonika nemôže piť silný zelený čaj

Pacienti s chronickou hypertenziou môžu denne konzumovať šálku zeleného čaju. Ľudia náchylní na hypertenziu, je dovolené piť až 3 šálky. Základným pravidlom je, že čaj by nemal byť silný. V tomto prípade je lepšie pridávať do nápoja citrónový plátok. Šťava tohto ovocia znižuje tlak o 10%.

Na čajové lístky nestrácajte užitočné vlastnosti, pripravte ich teplou vodou a nie vriacou vodou. Môžete piť čaj studený alebo horúci.

Zelený čaj znižuje krvný tlak, ale majte na pamäti, že nie je možné vyliečiť hypertenziu. V prípade záchvatov ochorenia použite lieky predpísané lekárom. Avšak vo vašej sile normalizovať tlak s šálkou čaju.

Pozrite sa tiež: červená koža na tvári