Nordic walking – prechádzky so zdravotnými výhodami

Obsah článku:

  • Skúsenosti škandinávskej chôdze
  • Univerzálnosť škandinávskeho chôdze
  • Technika chôdze s palicami

Ako užitočné severské chôdze
Ako užitočné severské chôdze
Foto: Shutterstock

Skúsenosti škandinávskej chôdze

Nordic walking je často prirovnávaný k účinnosti plávanie, vyslúžil povesť “fyziologickej” šport – efektívne a príjemne s minimálnym rizikom úrazu. Ako sa hovorí, čo predpísal lekár.

Tento druh chôdze skutočne má mnoho výhod:

  • Takmer všetky skupiny svalov – brucho, humerus a paže, boky, nohy a pod. To je obzvlášť cenné pre kancelárskych pracovníkov a milovníkov, ktorí sedia pred televízorom
  • dochádza k poklesu viskozity krvi, čo znižuje riziko trombózy, ako aj infarktu a mŕtvice
  • dochádza k zvýšeniu metabolizmu, zrýchleniu metabolizmu tukov a hladine endorfínu – hormónu, ktorý reguluje pomer pozitívnych a negatívnych emócií, sa zvyšuje 5 krát
  • Nordic walking pomáha bojovať s neurasténia, depresívna nálada, nespavosť, zmierňuje nervové napätie, zlepšuje náladu, zvyšuje celkový tón a výkon

Z tohto dôvodu, Nordic walking je preukázané, že ľudia, ktorí trpia častým depresívne sostoyaniyami- dôsledku intenzívnych rúk spálených kalórií o 35% viac než tradičné chôdzi. Za 1 hodinu sa môžete zúčastniť 400 kalórií – nordická chôdza – výborná prevencia takého hrozivého ochorenia ako je osteoporóza. Pomáha posilňovať muskuloskeletálny a vestibulárny aparát, kardiovaskulárny systém, posilňuje telo, zvyšuje imunitu.

Tyčinky so škandinávskou chôdzou hrajú úlohu podpory, pomáhajú koordinovať pohyby rúk a nôh a odpudzujú počas pohybu. Zoberú časť bremena, ktorá sa zvyčajne chodí na nohy. Preto je nordická chôdza ako metóda zotavenia znázornená aj pre ľudí s bolestivými kĺbmi dolných končatín.

Univerzálnosť škandinávskeho chôdze

Nordic Walking je pochopiteľná a prístupná ľuďom akéhokoľvek veku a pleti. Chôdza s palicami nezahŕňa kontrastný moment, takže úroveň prípravy tu nezáleží. To znamená, že sa môžete pohybovať pomaly, starať sa len o celkové posilnenie tela a môžete vycvičit aktívnu chôdzu, snažiac sa dosiahnuť vysoké športové výsledky.

Tento typ vzdelávania (školenia) neznamená určitý typ terénu, aby sa zapojili do môže byť kdekoľvek – vo dvore, v parku, mesto, rieku, na pobreží, v horách, v lese, na pláži, v meste, na dedine, a tak ďalej. d

Prívrženci škandinávskej chôdze vyhlásili globálny koncept severskej chôdze za udržanie zdravia tela a ducha. Po celom svete sa milióny ľudí nadšene zapojili do tohto typu chôdze a považovali ju za najdemokratickejšie a najprospešnejšie.

Technika chôdze s palicami

So zjavnou jednoduchosťou má škandinávska chôdza určitú techniku, ktorá zaručuje maximálny prínos z triedy. Samozrejme, že dobré sa naučiť základy a jemnosti s inštruktorom, ale ak to nie je možné, je možné pochopiť pravidlá samy o sebe, vykonávanie konkrétnych odporúčaní. Chôdza s palicami, ktorá sa správne vykonáva z technického hľadiska, je efektívnym integrovaným tréningom pre celé telo. Aby ste to dokázali, je to dôležitá úloha.

Technológia chôdze s palicami je podobná lyžiarni: pohyby pravého ramena a ľavej ruky sa vyskytujú súčasne. A naopak. Položte nohu na pätu a potom presuňte hmotnosť na špičku. Vyskúšajte rôzne možnosti – široký alebo festinating krok, rýchle kroky jeden, dva alebo jeden, dva, tri, paralelný pohyb nohy a palice (pravá noha sa správnu palicu, ľavá noha s ľavou tyč), atď. Zmena zaťaženia, striedanie chôdze so svetelným chodom, skoky alebo drepy, zavesenie na záťaži palice.

Ktoré tempo zvoliť? Rýchly alebo pomalý beh, každý určuje pre seba. Stačí vedieť, že s cieľom vyčerpať svaly alebo schudnúť, musíte sa rýchlo pohybovať, ale bez toho, aby ste sa nútili. Ak je vaším cieľom všeobecné zlepšenie, pohybujte sa rýchlosťou, s ktorou sa budete cítiť dobre. Môžete dokonca vedieť rozhovor so satelitmi (lakonické, napriek tomu nie ste sedí na lavičke pri vchode). Škandinávska chôdza je vaša voľba, či už sa aktívne a intenzívne angažujete, alebo len prechádzate … s palicami, ktoré kombinujú radosť a láskavosť.

Sledujte dýchanie starostlivo počas tréningu. Váš výdych by mal byť 1,5 – 2 krát dlhší ako pri inhalácii. Upravte dýchanie do rytmu krokov: raz alebo dvakrát – vdychujte, tri až štyri päť – vydychujte. Veľmi jednoduché
Použitie chôdze s palicami
Použitie chôdze s palicami
Foto: Shutterstock

Koľko musíte urobiť, aby ste získali očakávané výhody. Tréneri zvyčajne hovoria, že na udržanie dobrej fyzickej formy 2-3 lekcie týždenne po dobu 30-40 minút. Pri chudnutí je potrebné zvýšiť čas trvania jedného tréningu až na jednu hodinu. Ak je ťažké začať s tak dlhou reláciou, môžete začať od 15-20 minút a potom pridať 5-10 minút zakaždým. S takým šetriacim režimom nebude telo vnímať tréning ako stres alebo nátlak.

Vypočítajte veľkosť tyčiniek správne. Ak sa rozhodnete pre rast, vaše svaly pocítia preťaženie počas tréningu a telo po chôdzi bude rozbité. Keď vyberiete podľa nasledujúceho vzorca: .. Výška v palcoch, vynásobte 0,7 ± 5 cm Takže s rastom 165 cm je tak akurát bude držať 115 cm Ak máte v pláne robiť v meste, musíte gumové tipy držať, ak krajiny alebo V parku, kde je mäkká zem, – ostrý kov. V každom prípade, palíc, rovnako ako lyže, upevnené na rukách pásy, takže sa nemusíte vypadnúť z ruky, aj keď razozhmete prsty.

Oblečenie pre tréning môžete založiť na vašich preferenciách, ale optimálne vybavenie – športový oblek a klobúk, vhodné počasie a sezóny, pohodlné tenisky.

V nasledujúcom článku: strava po operácii