Prečo hippeastrum nerastie a žlté listy

Hippeastrum opustí
Listy Hippeastrum sú žlté kvôli chorobám a škodcom
Foto: Getty

Listy sú žlté a klesajú, keď sa kvetina pripravuje na lôžko. Ak nebol kvitnutý, mohli by byť tieto chyby pestovateľa kvetov príčinou:

  1. Hippeastrums sú fotofilné, je lepšie umiestniť ich na južné parapety. Z nedostatku svetla a tepla sa zelené bledne a nikto.
  2. Nadmerné zavlažovanie. Vyplnené žiarovky začnú klesať, najmä ak sa voda dostane medzi vrcholy. V tomto prípade listy nielen žltnú, ale strácajú elasticitu. Je potrebné preskúmať žiarovku, odstrániť hnilobu a vysušiť ju.
  3. Nadmerné nanášanie hnojív môže viesť aj k vzniku žltých hrdzavých škvŕn.

Choroby a škodcovia môžu tiež spôsobiť žlté listy.

  • Škvrna hmyzu, ktorá sa usadzuje na rastline a nasáva šťavu. Môžete rozpoznať pomocou lepiaceho plaku a zostavenia. Sú ošetrené roztokom mydlá na pranie, postriekané špeciálnymi chemickými prípravkami.
  • Webov na žltnutie listy – signál, že rastlina vyčerpáva roztoče. Pomáha “Fitoverm”, kvety musia byť ošetrené raz týždenne.
  • Hippeastrum sa zmení na žltú a červená cibuľa sa spája s hubovými chorobami. Len prvé sú červené bodky a škvrny, pretože sa používajú liečivé fungicídy.

Či sa lístia listy s hippeastrum, ak je žltá, je potrebné rozhodnúť individuálne v každom prípade. Ak potrebujete liečivé žiarovky – nutne odstrániť. V iných prípadoch stojí za to zachovať zelenú.

Zvyšujte zelenú hmotu predtým, ako je potrebná fáza oddychu. Toto “napája” žiarovku a v sínusoch každého štvrtého listu sa tvorí kmeňový kmeň.

Hippeastrum môže kvitnúť kedykoľvek počas roka, ale po kvitnutí by mala byť na chladnom mieste poskytnutá doba odpočinku asi dva mesiace. Vyčerpaný hippeastrum nerastie listy a nové šípky, ktoré nevyhne.

To je dôvod, prečo sa používajú iba pevné zdravé žiarovky s priemerom 6 až 7 cm na vyvinutie stoniek, majú dostatočné množstvo živín na kvitnutie.

Ak s primeranou starostlivosťou 1,5 mesiaca po výsadbe, výhonky nerastú, žiarovka nie je životaschopná. Stáva sa to kvôli nedostatku výživy počas predchádzajúceho kvitnutia alebo keď hľuzy nie sú správne uložené.

  • Ak listy najprv idú do rastu dobre, a potom spomaliť vývoj, možno, žiarovka je poškodená škodcami, chorobami. Spomalenie rastu môže byť falošná výstelka a larvy múch narcisov, poškodzujúce žiarovky.
  • Listy hippeastrum rastú zle, ak je zasadený do veľkého hrnca. Priestor okolo žiarovky by sa nemal merať dlhšie ako 3 cm. Cibuľu je potrebné prehĺbiť do zeme o 2/3.
  • Nízka teplota spomaľuje aj vegetáciu tepelne milujúcej rastliny.

Kŕmenie gippeastrum pri jeho zakorenení by po transplantácii trvalo asi 1,5 mesiaca. Kvetina má rád hnojivá s obsahom draslíka a fosforu, ale prvýkrát sa odporúča vziať minimálnu dávku.

Prečítajte si viac: Prečo hippeastrum nekvasie