Zimné superfood: ako užitočné sú tangeríny a aké jedlá z nich na varenie?

Zimu nemožno predstaviť bez svetlých a šťavnatých mandarínok, ktoré so svojou vôňou pripomínajú prístup nového roka. Ako užitočné mandarínky a aké jedlá je možné pripraviť z týchto plodov – čítajte v materiáli!

Voňavé, sladké, šťavnaté a veľmi chutné – mandarínky sú skutočným symbolom zimy a nového roku! Dokonca aj teraz môžete jesť sezónne ovocie a získať čo najviac z nich. Ktorý z nich? Hovoríme nižšie.

Ako užitočné mandarínky?

Mandarínky extrémne bohaté na vitamíny a rôznych živín, najmä vitamíny A, B1, B2, B6, C, D, K, PP vlákien, organické kyseliny, pektíny, cukry a glykozidy. Obsahujú mandarínky a mnohé minerály: vápnik, železo, draslík, horčík, fosfor a sodík.

mandarínka

Výhody mandarínky, že ich šťava môže znížiť teplotu v zime a samotných plody sú často používané v liečbe zápalu priedušiek a astmy v dôsledku ich obsahu synefrínu. Mandarínová šťava sa tiež aktívne používa na liečbu helmintiázy, dyzentérie a dokonca aj kožných ochorení.

Mandarínky sú výborným pomocníkom, ak chcete vytvoriť metabolické procesy v tele, k zvýšeniu chuti do jedla a normalizovať fungovanie zažívacieho traktu, aby sa zabránilo vzniku cholesterolu plakov alebo znížiť opuch. Dobré správy – mandaríni sú schopní rozveseliť! A to všetko vďaka éterickým olejom v kompozícii.

PREČÍTAJTE SI: Prečo potrebujete piť veľa tekutín na vychladnutie?

, mandarínové kalórie

Ale! Nechcem príliš uniesť s mandarínky, pretože môžu dráždiť obličky, žalúdočné sliznice a črevá. Preto by sa mali upustiť od ľudí s gastritídou, vredom, hepatitídou, nefritídou, kolitídou a cholecystitídou z mandarínok. S alergiami na citrusy, prirodzene, mandarínky tiež musia byť vylúčené z potravy.

Zaujímalo by ma, koľko kalórií v mandaríne? Obsah kalórií mandarínok nie je taký veľký – len 38 kalórií na 100 g ovocia. Ale nezabudnite, že v mandarínoch obsahuje asi 10% cukrov, takže ak ste na strave – nemali by byť zvlášť zdôraznené. Používajte tieto jasné ovocie ako občerstvenie alebo ich pridajte do riadu.

Čo môžete robiť z mandarínky?

Kvôli bohatej a krásnej farbe, rovnako ako jasná chuť mandarínky sú aktívne používané vo varení. Z nich môžete zatvoriť džem, pripraviť džemy a odlupovať od šupky. Navyše, s mandarínky môžete pečať mäso a zeleninu alebo pripraviť pre nich špeciálnu omáčku s pridaním týchto voňavých ovocia.

PREČÍTAJTE SI: Čerstvé proti smoothies: čo je pre telo užitočnejšie?

než užitočné mandarínky

Nezabudnite na čerstvé mandarínky. Ovocný šalát s ich prídavkom bude nádherná raňajky alebo občerstvenie. Pridať mandarínky v smoothies, zeleninové šaláty, tvarohové koláče a dokonca aj kaša!

Ak chcete experimentovať s nápojmi, pripravte si mandarínkový kompot alebo pripravte čerstvú šťavu z mandarínok a pomarančov. A čo vonné a sladké slané víno sa získava pridaním voňavých plodov do neho! V zime stojí za to vyskúšať!