Moda tarihi: Lanvin nasıl yaratıldı

Büyük değişiklikler bugün moda dünyasını birbiri ardına sallıyor. Yaratıcı yönetmenler evlerini rakiplerine bırakıyor ya da moda dünyasından tamamen vazgeçiyor, sadece yaşama hakkını saklı tutuyorlar. Tarihe dönme zamanı gibi görünüyor. İlk sayısında – Lanvin evinin gelişim tarihi.

Zhanna Laven iş başında (1930)

moda dünyasında mavi bir cıvata gibi bu Christian Dior ev ofis yaratıcı yönetmen ayrıca zarif Fransız modaevi Lanvin fazla on dört yıl görev yaptı Alber Elbaz, ayrılmaya karar verdi istifa kararı aldı Raf Simons, ardından haber düştü.

Zhanna Laven, 1889’da, mütevazi bir Fransız sanatçının genç anneler ve küçük kızları için zarif kıyafet modelleri geliştirmeye başladığında varlığını başlattı. Tasarımcının ruhu her zaman kızı Marie-Blanche’dı. Moda Parisli evin logosunun yaratılması için ilham kaynağı olan kız ve anne arasındaki sıcak ilişkilerin tarihiydi. Küçük kızı kıza götüren kadının çizimi, Paul Irib tarafından Art Deco döneminin ünlü sanatçısı tarafından gerçekleştirildi.

Sanatçının kız için yarattığı kıyafetler, küçük prenseslerin aynı güzel elbiseleri giymesini de isteyen zengin insanların dikkatini çekmeye başladı. Biraz sonra, ve kayda değer insanların eşleri Jeanne Laven’in havadar görüntülerinin hayranları oldular. Oldukça uzun bir süre sonra, moda tasarımcısı ilk butiğini Paris’te açtı ve 1909’dan beri fahri bir üye oldu ve Fransız yüksek moda birliğinin couturierini tanıdı.

1920’lerde, son zamanlarda kayda değer bir sanatçı tarafından yaratılan marka, popülerlik kazanmaya başladı ve yavaş yavaş Lanvin, dünya çapında butik açmaya başladı. Ekli ürünlerin çeşitliliği inanılmaz derecede geniş: ev dekorundan çocuk kıyafetlerine ve iç çamaşırına kadar.

Reklam afişi kokusu My Sin, Lanvin.
Reklam parfüm moda evi.

Ama ev tarihinin en önemli ve cesur adımı hala Lanvin’den ilk parfümün yaratılışı olarak kabul ediliyor. 1924’te yayınlanan kokuya “Sinem” denirdi. Biraz sonra, 1927’de Jeanne, en ünlü parfüm Lanvin “Arpege” i tanıttı, yaratılışının ilham kaynağı Jeanne’nin kızı tarafından yaratıldı. Lanvin tarafından üretilen lezzetlerde meyveli ve çiçek notaları her zaman mevcuttur.

Laven aynı anda çeşitli uluslararası sergilere katıldı ve 1926 yılında Onursal Lejyon Emri verildi. Onun işi ayrı bir dünya, rafine, zarif ve zarif. Moda evinin istikrarlı bir ideolojisi oluşturmanın temeli olan bu özelliklerdi. Kompleks karmaşık dekorasyon, virtüöz boncuklu nakış ve halk hatta biraz etnik motifler – Lanvin kolayca tanınabilir unsurları haline geldi.

1900 yılında Jeanne Laven tarafından yaratılmış bir manken.
1962 ilkbahar-yaz koleksiyonundan bir elbise modeli.

Jeanne’nin ölümünden sonra, 1946’da evin yönetimi, kuzenini marka geliştirme konusunda onunla çalışmaya davet eden kızının eline geçti. Kızının ölümünden sonra, evin önderliği tamamen Kuzenlerin ellerine teslim edildi, Yves Laven. Ancak marka uzun süre dayanamadı. Ve 1950’lerden beri, neredeyse var olmaktan çıktı. Sadece 50 yıl sonra, Lanvin’i Paris’teki en şık evlerin saflarında görmek için bir umut vardı. Bir umut ışını, 2001 yılında evin tüm çizgilerinin sanat yönetmeni olarak atanan Albert Elbaz’ı getirdi.

Marka, tüm dünyada popülerlik kazanmaya ve butik açmaya başladı. Amerika’daki Lanvin evinin tanıtımına, ABD’deki Michelle Obama’nın ilk bayanı tarafından yardım edildi. Bir hayır kurumunun resepsiyonunda, Michelle halkın dikkatini çekti metalik pembe ayaklı süet spor ayakkabı giydi.

HM için Lanvin koleksiyonunun reklam kampanyasından bir çerçeve.

2010 yılında, ticari kuruluş HM ile birlikte Lanvin modaevi işbirliğinin duyuruldu. Kampanyanın yüzü, ünlü Natasha Poli modeliydi. Zebra paltolar, baskular ve kollu-fenerler, siyah tül etekler ile yemyeşil elbiseler – giyimin her unsuru halkla büyük bir başarı yakaladı. Bu iddialı, sıradışı ve orijinal oldu; bir talep ve zarif bir stil bir damla ile.

Geçen yüzyılın 90’lı yıllardan itibaren bir Lanvin moda evi L’Oreal sahibi olduğu, ama yakında bu güne kadar marka sahipleri Tayvanlı yatırımcılar tarafından satın alındı. Albert markası Shaw-Lan Wang mevcut sahibiyle anlaşmazlıklar, Elbaz evi terk etmek zorunda kaldığı için öyle. Bu, moda dünyasının Raf Simons’un Dior’dan ayrıldığı hayal kırıklığı haberini almasından sadece bir hafta sonra açıklandı.

Tasarımcı, “Bugün, şirket hissedarının kararını alarak şirketten ayrılırken, benimle birlikte 14 yıldır Lanvin’i canlandıran herkese teşekkür etmek istiyorum.” Dedi. “Lanvin’in evine hak ettiği geleceği dilemek istiyorum.” Gelecek en iyi Fransız lüks markaları arasındadır. Markaların doğru vizyonu bulacağını ve daha da gelişeceğini ümit ediyorum. ”

Albert Elbaz
Koleksiyon Lanvin S / S 2016

Tasarımcı kimseye Lanvin marka satılan Tayvanlı işadamı, daha iyi şirketin potansiyel yararlanmak kim talep etti: Birçok kaynaklar evin Elbaz öncülüğünde ilişki son birkaç ay içinde çok daha kötü hale iddia etmektedirler. Markanın “zayıf stratejisi” ve gerekli yatırımın eksikliğinden memnun değildi.

Ve yine büyük Fransız evinin bir dönem daha sona erdi. Yemyeşil Alberovskaya rocker-romantik elbiseler dönemi, öyle görünüyor ki, podyuma dönmemek üzere geçerli: O artık yaratıcı direktör görevini işgal, ama bir şey kesin kim bilinmemektedir. Nasıl bilmeli ki …

  1. Raf Simons Dior bırakır
  2. Hum! Paris Moda Haftası’nda Lanvin Takıları
  3. Mutlu gözler: Lancôme için Albert Elbaz

Fotoğraf: getty görüntüler, basın hizmetleri arşivi