Seks değişimi: Top-10 ünlü transseksüeller

Dana International
Dana International.
Fotoğraf: Getty

Dana International, tanınmış bir İsrailli şarkıcı, diğer birçok transseksüelden farklı olarak, onun yetenekleri ile tanındı ve bir cinsiyet değiştirme operasyonu değil. Dana International’ın gerçek adı Yaron Cohen. Çocuk Tel Aviv’de fakir bir ailede doğdu. Çocuk olarak müzik eğitimi almaya başladı ve kendisi de şöhrete giden yolu deldi. Amerikan grafiklerine girmeyi başaran “Dana International” adlı hitin piyasaya sürülmesinden sonra, Yaron popülerlik kazandı ve ana rüyası için para kazanmayı başardı – bir seks değiştirme operasyonu.

Rehabilitasyon döneminden sonra, ilk albüm “Dana International” piyasaya sürüldü, bu da altın oldu ve şarkıcı kendini Dana International adlı takma adıyla göstermeye başladı. Dana’ya göre, cinsiyetinin düzeltilmesi için çalışması, örneğin saç renginde veya burun şeklindeki bir değişiklik gibi küçük bir ayrıntıya tepki göstermelidir. Dana, “Her şeyden önce, ben bir şarkıcıyım, ancak o zaman başka şeyler yapın – karakter, güzellik ve geçmiş”. Aynı zamanda kız, çeşitli eşcinsel eylemlere ve eşcinsel geçitlerine defalarca katılmıştır.

Rus seyircisi, 1998’de, yarışmanın yüksek profilli skandallarından biri olmayı başarmış olan şarkıcı ilk kez yer aldığı Eurovision Şarkı Yarışması’nda gösterdiği performanstan sonra Dana International’ı öğrendi.