Cora Landau: ako milovať géniu

Cora Landau životopis fotografie
Foto: Getty Images

Spomienky vdovy akademika Lva Landaua boli napísané dlho a čakali na publikáciu. A keď kniha konečne vyšla, v akademickej obci vybuchla obrovský škandál. Vedci, ktorých pomenovali a neboli menovaní vlastným menom, boli na nestrannom hodnotení rozhorčení. A potom bolo v knihe niekoľko príjemných hodnotení. Po dlhú dobu diskusie zúfalo: “Ona klame!”

Hoci podľa môjho názoru Concordia Terent’evna Landau-Drobantseva napísala úžasnú a veľmi čestnú knihu. Jednoducho sa pozerala na všetky udalosti z jedného pohľadu a nemohla mať druhú. Žena akademika Landaua – to nebolo jej manželský stav. Nebolo to jej povolanie. Bola to služba božstvu. A rozpoznala všetkých ľudí len dvomi kritériami – miluje svojho manžela alebo sa mu nepáči. Miluje alebo nedovolí. Lhostejnosť považovala za urážku pocitov veriacich. Medzitým, charakter idolu bol taký ako akýkoľvek génius. To znamená, že bolo dosť chorých ľudí a závistivých ľudí.

Keď sa stretli, mladý Landau už predvádzal veľké nádeje, bol plne formovaný ako vedec a vo všeobecnosti bol pravdepodobne nádherný a očarujúci. Bol potlačený a strávil niekoľko mesiacov vo väzení, ale jeho starší kolegovia dokázali presvedčiť Stalina o užitočnosti mladého génia pre sovietsku vedu. Bol prepustený, Concordia a Leo boli ženatí. Ešte pred manželstvom Landau nezakryl svoje názory na vzťah medzi mužom a ženou. To znamená, že väčšinou poprel oficiálne manželstvo. Prečo? Ľudia by mali byť spolu, kým sú zamilovaní. Ľudia by mali mať otvorený vzťah. Žiadna žiarlivosť, keby vás niekto mal rád, nemôžete sa nič popierať. Korah to strašne nepáčilo, ale ona ju skryla v nádeji, že vyhlásenie sa nestane skutočnosťou, podľa kývnutia. Veľmi podobné ženám v láske, že? Väčšina z nás sa správa rovnakým spôsobom.

Život v Sovietskom zväze bol taký, že bolo potrebné zaregistrovať vzťah. Materiálny život rodiny bol vždy veľmi prosperujúci, nerealisticky prosperujúci vtedajšími normami. Pre vedcov a dokonca aj užitočnú obranu existovali nielen oddelené byty, celé samostatné mestá s vlastnými službami. A Landau bol veľkorysý. Pravda … Sankcionovala som svoju ženu, keď sa “správala zle.” Konkrétne – bol žiarlivý. Faktom je, že akademik veril, že žena by mala byť vždy krásna, dobre upravená, sladká, ale nikdy by nemala zabezpečovať scény a niečo požadovať. Doslova – “nikdy nepožiadajte o nič, prídu a dajú všetko sami”. Tieto línie sú veľmi rád citovať, ale neradi si pamätajú, že Bulgakov dal tieto slová do ďáblových úst.

Takže Kora súhlasila s pravidlami manželstva, ale nechápala, že budú musieť dodržiavať. Bolo to potrebné. Jedného dňa jej manžel ju pozval, aby sa večer prechádzal, pretože k nemu prichádza dievča. A Cora odišla a urobila tak veselú tvár. A potom stála niekoľko hodín neďaleko domu a sledovala okná spálne. Ako sa svetlo vznietilo, ako svetlo zhaslo …

Cora Landau životopis fotografie
Foto: snímka z filmu “Môj manžel je génius”

To je peklo. Obzvlášť zaujatá, Cora opisuje súperov, je jasné, že sa chcela dostať aj s nimi na stránkach knihy. Pred čitateľom kráčajú hnusné, hrubé, nepríjemné, hlúpe a nechutné ženy. Aj keď je známe, že akademik Landau bol vo všetkom estétom a znalcom ženskej krásy a šarmu. Ale čo máme pochopiť? Neboli jej milenkami, boli to nože v srdci. Vzhľadom na to, že v rodinnej zmluve o žiarlivosti neexistovalo miesto, manžel frivolne povedal svojej manželke, ako sa schôdza konala a čo si myslí o novom románe. Kôra niekedy vypukla, potom sa dopustil nápravy, požiadala o odpustenie.

Ale nemyslite si, že si Landau dovolil, čo zakázal Kore. Dokonca trval na tom, aby zmizla a začala príbeh. A jedného dňa sa pevne rozhodla: “Tak to byť!” Aj veľmi rozpoznateľné, že? Mnohé ženy sa snažia kompenzovať zradu s zradou, ale nikto nevedie ku komfortu.

Ale Cora a zrady sa nepodarilo. Urobila sa v sprievode, ale extrémna línia nemohla prekročiť. Navyše, jej jazdca si uvedomil, že nie je ničím iným ako prostriedkom na vyvolanie žiarlivosti u svojho milovaného manžela. Rozhneval sa a dal Coru slabou tvár, ktorá ju skoro zrazila.

Posledné roky Lev Landau sa ukázali byť strašné. Po dopravnej nehode sa nikdy nedokázal zotaviť. Cora ho verne ošetrila až do posledných dní, ale aj potom neúnavne trpela žiarlivosťou. Dámy navštívili akademika na nemocničnom oddelení, pokúsili sa o úlohu svojej milovanej manželky a vdovy.

Ako mala konať? Drahé dámy, neviem. Neexistovala žiadna skúsenosť života s géniom. Myslím, že potrebujete vypočítať svoju silu triezvo. Génia sa vyskytujú zriedkavo, oveľa menej často ako muži s podobnými princípmi. Som si istý, že prelomenie kolena je zlá stratégia. To znamená, že je dobré, ak je cieľom zmeniť sa na neurotické a paranoidné. A predsa, osoba po svadbe sa nezmení. Je to ešte horšie. Tiež navrhujem, aby sa to zohľadnilo. Hoci je to vždy vaša voľba.