Riaditeľ Google Rusko Julia Solovyova: “Kríza je príležitosť”

Riaditeľka Google Rusko a jedna z najvplyvnejších podnikateľiek Ruska Julia Solovieva povedala Marie Claire, ako urobiť závratnú kariéru.

Julia Solovyova v moskovskej kancelárii Google
Foto Ivana Kurinnoyho

JULIA SOLOVIEV: 43, absolvent MSLU a Harvard Business School a majiteľ jednej z najpôsobivejších zhrnutí v ruskom podnikaní. Medzi jej úspechy patrí NTV-Plus Development Director, riaditeľ MTS Corporate Development, prezident ProfMedia Holding, predseda predstavenstva Rambler Media a člen štatutárneho úradu prezidenta.

  • Obľúbené mesto: Moskva 
  • záujmy: tango, dizajn interiéru 
  • Obľúbená značka: Celine, Brunello Cucinelli, Converse 
  • Obľúbená online služba: Vyhľadávanie Google Voice

Čo ste snívali ako študent?
Nemal som veľké kariérne očakávania. Navyše, v 94. rokoch ženy nemali kariéru, mali prácu. A ja som mala prácu: Študoval som in-in a od 4. roku som pracovala ako tlmočník pre skupiny cudzincov, ktorí prišli do Ruska. Vo všeobecnosti som sa chystala zobrať a ísť do Ameriky. Mal som snúbenca, s ktorým som sa stretol, keď som tam žil výmenou. Keď som sa vrátil do Ruska, už som bol zapojený do ringu. Tak som si myslel, že sa na chvíľu vrátim.

A čo svadba?
Neuskutočnila sa. Po úrade som dostal prácu ako tlmočník pre obchodného riaditeľa v mobilnej komunikácii v Moskve. A tak sa všetko otočilo, že tu dlho zostala.

Ako sa vykonávajú takéto okuliarové kariéry ako vaše?
Po prvé, musíte mať motiváciu. Najstrašnejšou vecou v živote je nechtiť nič, nemať záujem o nič. Je vhodné si vybrať veľké ciele pre seba. Formulujte ich a vizualizujte ich. Ak je motivácia preč, nehádžte to do polovice, ale najprv zistite, čo sa stalo a prečo. A pamätajte: nemusíte nikomu vysvetľovať nič, stačí, aby ste to urobili. Hlavná vec je dohodnúť sa so sebou. V mobilnej komunikácii v Moskve som začal s asistentom. O šesť mesiacov neskôr som prišiel k svojmu šéfovi a povedal som, že som si napísal novú prácu – môžem povedať, robiť to a ono. A po chvíli sa už venovala prijímaniu a odbornej príprave ľudí v regiónoch. Potom napísala ďalší popis práce – začala vytvárať obchodné procesy a prácu komerčných oddelení. Vo všeobecnosti všetci študovali v oblastiach, a ak ste hovorili po anglicky, bolo to dosť ľahké, aby ste mohli rásť vo vnútri firmy a nájsť si nové zamestnanie. Bol som neslýchaný záujem – kúpil som knihy o telekomunikáciách, na dvojjazyčných systémoch, sám som bol poslaný na tréningy.

Čo ste strávili prvým vážnym platom?
Bláznivý oblek. Bolo to žlté a stálo za to obrovské peniaze – 400 dolárov. V tom čase sa mi zdalo strašne módne. A predtým moja babička šila sukne a sukne.

Ako ste sa dostali na Harvard?
Uvedomil som si, že nemám dostatok obchodného vzdelania. Okrem toho sa stala kríza v roku 1998. Musel som predložiť doklady na tri mesiace, a tak som konal rýchlo a pomocou metódy bombardovania kobercov: Predložil som dokumenty na sedem amerických obchodných škôl – tri najlepšie, tri stredné a ďalšie – aby boli presne vyhotovené. Vo všeobecnosti som hodil všetky sily na tento projekt. Napísal som si v programe Excel, čo robiť krok za krokom. Po celú dobu preplnená, každá voľná minúta bola venovaná príprave na náročnú skúšku GMAT. Tri mesiace v mojom živote neboli žiadne diskotéky, žiadne strany s priateľmi. Ale urobil som obrovskú stávku na to, pretože po Harvarde je otázka, kde chcete pracovať, vo vašom živote už nestojí za to. Vy rozhodnete, nie vy.

Očakávania boli potvrdené?
To je. Po absolvovaní MBA som pracoval v Amsterdame dva roky v poradenstve. Skutočnosť, že som teraz v Rusku, je mojou voľbou a nie preto, že nemôžem odísť. Chcem byť tu. Pravidelne som volal do Anglicka, do iných krajín. Ale ja som doma zaujímavejšia. Verím, že stále máme veľa príležitostí. Rusko zostáva krajinou rastu.

Si si istý o tom? Ale čo kríza?
Z pohľadu podnikania každá kríza vytvára veľa príležitostí. Najmä technologické podnikové technológie znižujú náklady. Kto má pravdu, aby bol situáciou rozhodnutý, vyhrá. Prežili sme päť kríz a prežijeme! Mimochodom, kríza v rokoch 1998 a 2008 začala aj na zvyšok a skončila na zdravie. Je to všetko o našich emocionálnych očakávaniach. Často vidíme situáciu horšie, než je v skutočnosti.

Ako sa teraz deje v službe Google?  
Keď som sem prišiel pred dvoma rokmi, podiel na trhu bol 23%. Teraz je to 32,5%. Zatiaľ čo krajiny, kde taká silná miestna súťaž – v Rusku existuje Yandex – nestačí. Preto bolo potrebné nastaviť rýchlosť okamžite.

Je v tejto spoločnosti veľa obratu?
Nie, veľa zamestnancov pracuje pre spoločnosť Google 10-15 rokov, ale neustále mení prácu v spoločnosti. Pretože potrebujete nový stimul, nový disk. Ak máte viac ako tri roky zapojiť sa do toho istého podniku, riskujete, že sa stanete profesionálnou polovičkou.

Počul som, že spoločnosť Google vám pred šiestimi mesiacmi ponúkla prácu. Čo ste sa naučili odkedy ste sem prišli??
Zrejme usporiadajte svoj čas. Pracujem v troch častiach sveta: ráno sa venujem Moskve, potom sa prebudí v Paríži a potom stúpi Kalifornia. Budem na chvíľu pozrieť – 20 ľudí bude sedieť a čakať na video odkaz. Preto jasne štruktúram deň a uprednostňujem.


Osobný archív fotografií

Ste humanista alebo techie?
Možno patrím do tretej kategórie: podnikateľov. Hoci áno, som veľmi štruktúrovaný a pragmatické myslenie sa môže stať vpred. A v každodennom živote je veľmi organizované, všetko je vždy na mojom mieste, veci sú visiace v farbách. Veľmi rád objednávku. To tiež pomáha v podnikaní. Ak rozdelíte úlohu na komponenty na jednotlivé etapy, vyriešenie problému už nebude globálne.

Ako sa naučiť rýchlo prijímať rozhodnutia – najmä za stresových podmienok?

Vezmite si minimálne potrebné informácie a konať. V opačnom prípade budete predbehnúť. Počas týchto piatich minút, keď sedíte a premýšľate, veľa vecí sa už stane vo svete. V Silicon Valley existuje taká vec ako otočenie, čo znamená – zmena trajektórie. Mnoho začínajúcich podnikov existuje bez päťročného podnikateľského plánu. Pretože sa to stáva Pivot – prudká zmena smeru aktivity, publika, typ produktu atď. Svet sa veľmi zmenil a vyžaduje rýchlu reakciu.  

Predstavte si situáciu: k vám prišiel podriadený a žiada o zvýšenie platu. V akých prípadoch sa stretnete?
Nemusíte to robiť od začiatku. Ak ste dostali dvakrát toľko práce, pripravte si argumenty, prečo si zaslúžite viac. A lepšie odpočívať na výsledku. Je dôležité poznať vašu trhovú hodnotu a udržiavať vzťahy s personálom, aj keď momentálne hľadáte prácu. Alebo ho môžete vyhľadať a po prijatí ponuky prídete s ním k úradom. Ale pripravte sa, čo vám hovoria – obrus je drahý.  

Nakoniec si sa vydala?

Nie, nie. Ale trikrát som to chcel. Zakaždým som to zmenil myseľ. A v každom z troch prípadov – trochu ma to ľutujem.

Máte dokonca čas na súkromie?

Ak existuje niečo alebo niekto v živote v živote, vždy bude čas. Keď som bol unesený tangom, mal som to celý deň. Vždy som našiel čas a tancovala aj v noci. A, mimochodom, oveľa viac času. Hlavnou vecou nie je nechcú niečo chcieť, ako to povedali vo filme “Čo hovoria o mužoch”.  

Mohla by byť skutočnosť, že absencia rodiny je cena takej pôsobivej kariéry ako tá vaša?

Nemyslím si to. Absolútne. Uspokojiť svojho muža je veľkým úspechom. Nezáleží na tom, či pracujete v knižnici alebo v spoločnosti. Podnikateľský plán tu nepomôže. Určite viem, že nechcem rodinu kvôli kliešťu. Som sebestačný človek. Mám záľuby, priateľov, peniaze, mužov … Prečo potrebujem pečiatku v mojom pase? Potrebujem partnera. Ak sa stretnem s takým človekom, som pripravený na veľa.

Priťahuje vás alfa muži? 

Je pre mňa dôležité, že v živote človeka je vášeň, že by mal byť niečím úspešný. A ako sa finančne odmeňuje, nezáleží na tom. Mám záujem o komunikáciu s ľuďmi mimo podnikania, ktorých život je veľmi odlišný od môjho života. A tak, aby sa človek neprivezil príliš vážne.

A pracovať s ktorou je pohodlnejšie? V spoločnosti Google, ako to chápem, sú vaši kolegovia väčšinou muži …

Mimochodom, nie. A so ženami pracujem veľmi pohodlne. Pretože majú o niečo menej ego. Sú perfekcionisti, vidia viac podrobností. A na rozdiel od mužov, hrajú menej v politike. Ženy sú flexibilnejšie, lepšie sa prispôsobujú, viac počúvajú na názor niekoho iného. A viac mazaný – v dobrom zmysle slova. Napríklad tá najpohodlnejšia situácia bola pre mňa, keď jeden z mojich bývalých šéfov veril, že ide o jeho. Aj keby som prišiel so všetkým, a predtým, jeho mozog bol dlhý. Ale potom mi dal úplnú slobodu, aby si to uvedomil.

Ako sa uvoľníte, doplňte energiu?

Mala som rád extrémne dovolenky: lezenie po horách na Novom Zélande, lezenie po ľadovcoch na Aljaške, v kaňoch Utahu. A teraz, s takým bláznivým programom a pravidelnými služobnými cestami, sa naučila oceňovať jednoduché veci – prechádzať sa cez víkend so psom, pripravovať jedlo a volať večer priateľov. Teraz začala ďalšia oprava – rád budem a medzi diamantmi a nová kuchyňa si vyberie kuchyňu.

“Ak v živote existuje vášeň pre niečo alebo pre niekoho – čas na to budete vždy nájsť. keď som bol unesený tangom, bol celý môj deň postavený okolo tanca “