Yeni “Sıradan Mucize”: Peter Nalich Perm performansı için müzik yazdı

Perm'de, besteci Genç Seyirciler Tiyatrosu'ndaki prömiyeri uçurdu
Perm’de, besteci Genç Seyirciler Tiyatrosu’nun galası için uçtu
Fotoğraf: Irina Molokotina
Performans için müziği nerede kaydediyorsunuz?
Petr Nalic

Moskova’da. Mosfilm’de. İlk oturum bir hafta önceydi. Gönderdiğim yarı yarı-fonograflar, şimdi çocuklar onları hedef alıyor. Perşembe günü Mosfilm’de bir başka oturum daha olacak.

Peter, konserleri “Sıradan Mucize” oyunundan “Kristal Pencereler” adlı konserde sergiliyorsunuz. Kompozisyon gerçekten muhteşem. Tüm müzikler bu performansa mı?
Petr Nalic

Biliyorsun, müzik çok farklı. Bu kompozisyon lirik, kristal, çok romantik. Ama savaşan şeyler var, biraz kayalık bir tarzı var, operetta – grotesk var. Büyük bir müzik paleti.

“Sıradan Mucize” için müzik bir yerde yayınlanacak mı?
Petr Nalic

Ben öyle düşünüyorum. İşte “Odyssey” ile bir albüm yaptım. Benim için bu harika bir deneyim. Bu müziği bir daha asla birleştiremeyeceğimi anlıyorsun. Ve ilginç, ilginç çıkıyor.

En çok hangi kompozisyon verildi?
Petr Nalic

Max’in dediği gibi, gönderdiğim şeyler vardı ve o da: “Hayır, yapmayacak.” Ve sonra bu şeyler diğer odalarda yükseldi.

Maxim Sokolov

Ben öyle demedim! (Gülüşmeler, Ed.)

Petr Nalic

Sadece bir şey demedin. Yönetmen düşünmeye terk etti – her şey açıktır. Oldu, öyle görünüyor: oldu, çıktı! Ve yönetmen düşünmeye gitti. Ya da anlıyorsun: şey oldukça çiğ.

Maxim Sokolov

İlginç olan “Lullaby” ile hikaye oldu. Petya, Hırvatça-Rus-Afrikan arasında bir kesişme olan kendi dilini – anlamsızlıktan besteliyor. Bana bir ninni gönderdi ve orada: “Ra-pa-pa-pa-pa-pa”. Bence: bu ne tür bir ninnidir? Ve sonra, sonuna doğru, Petya’ya yazdı: her şeyi gönder, kutuları aç. Ve parça 3,5 dakika yolladı. Eve gidiyorum, tekrar açalım: “Ra-pa-pa-pa-pa-pa” ve sonra: “Bak, hangi gökyüzü …” Ve böyle bir ninnidir! Eve gidiyorum, dinliyorum, dinliyorum … Şimdi ikinci hareket “Ninni” ile başlıyor.

Toplantıya katılanlar birden fazla soruya Peter Nalich sorabiliyorlardı.
Toplantıya katılanlar birden fazla soruya Peter Nalich sorabiliyorlardı.
Fotoğraf: Irina Molokotina
Peter, performans “Kuzey Odyssey” için müzik bir yıl, “Sıradan Mucize” yazdı – yaklaşık dört ay ve “Peter Pan” – iki hafta. Deneyim daha hızlı oluşturulmasına yardımcı olur?
Petr Nalic

Bu ilerlemeyi takip ederseniz, gerçekten: bir yıl, altı ay, bir hafta, bir saat ve sonra bir “patlama”! (Gülüyor, Ed.) Ama bunlar sadece farklı hikayeler. Önceden tahmin etmek imkansızdır. Prova yapmanın gerekli olduğu açıktır. Bunu bir günde yapamazsınız. Maddenin içinde olması gerektiği açıktır.

Kendiniz için ne kadar kritiksiniz? Bu kalite sizi rahatsız ediyor mu?
Petr Nalic

Bir yandan yansıma ve öz eleştiri gereklidir. Diğer taraftan, eğer bu çok fazla ise, yoluna girmeye başlar. Ve sürekli olarak dengelemeliyiz, her zaman bu topun üstünde durmalıyız. Güven olmalı, ama sahte değil. Refleks – ve yansıma ile mücadele ediyorsun.

Maxim Sokolov

Evet. Ben bir dahiyim – üzgün bir bokum (elini bir dalga şeklinde ruh hali ile çizer, – Ed.).

Petr Nalic

Ve bazen aynı zamanda!

Peter, şimdi tiyatro projelerinde çok çalışman var. Hiç bir projeyi terk ettin mi? Eğer öyleyse, neden?
Petr Nalic

Geçen sene, hiçbir şeyi reddettim. Ama daha önce böyle film projeleri vardı. Sadece bunu yapan insanların ilk mesajının sadece “konu üzerine oturduğunu” hissettiğimi hissettim. Para kazanmak, kaçmak ve sonsuza dek unutmak istiyorlar.

Hafıza hayranları ile fotoğraf
Hafıza hayranları ile fotoğraf
Fotoğraf: Irina Molokotina

Dikkat et

Şubat ayında Perm’da sadece Genç Nalcılar Tiyatrosu’nun performansında Peter Nalich’in müziğini değil, aynı zamanda kendisini de dinlemek mümkün olacak. 12 Şubat’ta Peter Nalitch’in orkestra ve koro konseri, Filarmoni Büyük Salonunda (14 Kuibyshev St.) yer alacak. Program “Olağan Mucize” – “Kristal Pencereler” ve ayrıca muhtemelen “Zürafa” ve “Ninni” gibi çeşitli bestelerden oluşacaktır.