Yetişkinler neden karanlıktan korkuyor?

Karanlığın korkusu
Karanlığın korkusu
Fotoğraf: Shutterstock

Korku kaynakları

Çoğu zaman, karanlığın korkusu bir çocuk olarak ortaya çıkar ve gözetimsiz bırakılırsa, daha olgun bir çağda gerçek bir fobide gelişebilir. Ebeveynler genellikle yatmadan önce çocuklarını korkunç hikayelerle korkuturlar, evlerini yalnız bırakırlar ya da karanlık bir dolaba ceza olarak kilitlerler. Bunların hepsi kırılgan çocuğun ruhunun ciddi yaralanmalara neden olabilir ve bir uzmanın yardımı karanlığın korkusu kurtulmak için olmadan zaten çok zordur olabilir.

Kural olarak, karanlığın korkusu, zengin bir hayal gücü ve hayal gücü olan çok etkilenebilir insanlarda görülür. Karanlıkta, görünüşte tanıdık bir apartman tamamen farklı bir görünüm alır. Oldukça tanıdık nesneler diğer dünyadan neredeyse misafir gelebilir ve herhangi bir hışırtı ya da (bir merdiven, pencere önünde veya üzerinde, örneğin) ani vuruş uğursuz olur ve korku bir gece genel resmi tamamlıyor.

Her türlü korku filmi ve gerilim filmi de izlenebilen insanların yaşamlarını önemli ölçüde kötüleştiriyor. Modern bilgisayar teknolojisinin ortaya çıkışıyla, onlar korkutucu bir şekilde doğallaşmaya başladılar ve geceleri yalnız kaldıktan sonra, bir yetişkin bile bu dehşetin bir kahramanı gibi hissedebilir.

Korku nasıl kaldırılır

Bir başlangıç ​​için, korkularınızın üstesinden gelmeye çalışabilirsiniz. Bunu yapmak için kendinizi bir araya getirmeye çalışın ve her gün doğaüstü olan her şeyin hayal gücünüzün bir parçası olduğunu zihinsel olarak söyleyin. Sadece ışıkları kapatıp dairenin etrafında dolaşmaya çalış. Size tanıdık olan şeylerin hala etrafta olduğunu ve hiçbir tehlikeye yol açmadığını göreceksiniz. Yalnız olmanız zorsa, kendinize çok daha fazla güvende hissedeceğiniz büyük bir oyuncak ayı veya evcil hayvan satın almaya çalışın.

Ani panik ataklar ve ciddi fobiler, sadece uzun bir hayatın sonucu olabilir. Kişisel ilişkilerinizi düzenlemeye çalışın, diğer insanlarla iletişimi engellemeyin

Çocuklarınızı uygun şekilde eğitin. Onlara korku hikayeleri anlatmak ve çocuk geceleri başını belaya uyandı eğer, ona “korkutucu gözleri” korkuttu bu onu gösterme – kapının ve yatağın altında ve hiç kimse yaşadığı dolaba sadece kolu. Bu, çocuğun gelecekte korkmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Karanlığın korkusuyla başa çıkmanın hiçbir yolu olmadığında, nitelikli bir psikoterapistin yardımını isteyin. Sizinle bir görüşme sırasında bir uzman, korkularınızın ortaya çıkmasına neyin sebep olduğunu, hangi dönemlerde daha da kötüleştiğini öğrenebilecektir. Bu fobi kurtulmak için en uygun ve en hızlı yolu seçmenize yardımcı olacaktır.

Okuyun: panik ataklarla nasıl baş edilir