Elmaları evde Kvass – Tarifler

Evde elmadan kvass hazırlanıyor

Elma kvası, kokulu ve ferahlatıcı bir içecek. Meyveler sayesinde daha yoğun bir tada ve orta derecede tatlılığa sahiptir. Evde elmadan kvass hazırlayın oldukça basit. Taze veya kurutulmuş meyvelere dayalı birçok yemek tarifleri vardır. En popüler olanlarla tanışacağız.
elmalar evde kvass

Evde elmadan kvass hazırlanıyor
Fotoğraf: Getty
  • porsiyon: 6
  • Hazırlık süresi: 10 dakika
  • Hazırlık süresi: 15 dakika

Kuru elmadan kvass tarifi

Yaz sıcağında, soğuk kvası içmek arzusu özellikle önemli olduğunda, elmaların olgunlaşma zamanı yoktur. Bu nedenle, içecek önceden hazırlanmış kurutulmuş meyvelerden hazırlanabilir.

Gerekli malzemeler:

– kuru elmalar – 6 yığınları;

– su – 3 litre;

– şeker – 1,5 yığınları;

– Alkollü maya – 10 g.

Kuru elmalar su ile doldurulur ve kaynatılır. Elde edilen bulamaç 2-3 saat ısrar. Daha sonra temiz bir kaba süzüldü ve 30 ° C’ye soğutuldu. Ruhlar şekerle mayalanır ve et suyuna eklenir. Kapasite, köpük oluşana kadar açık. Daha sonra kavanoz, kapakların içine dökün ve koyu, soğuk bir yerde kendi tolere rulo. İçecek 3-4 gün içinde hazır olacak.

Mayalar olmadan elmadan kvası hazırlıyoruz

Bu tarife göre, elmalı kvas hem maya hem de onlar olmadan hazırlanabilir. İlk durumda, kuru üzümleri değiştirmelidirler (2 g. Kuru veya 10 g. Alkol).

İhtiyacın olan tarif için:

– taze elma – 1 kg;

– su – 4 litre;

– şeker – 200 g;

– kuru üzüm – 50 g.

Kamalarla ezilmiş elmalar 5 dakika kısık ateşte pişirilir. Elde edilen komposto, oda sıcaklığına kadar soğutuldu, kuru üzüm, kapak kabı gazlı bez ekleyip. Karışım 15-17 saat idi teşvik sonra kvass şişe dökmek ve 5-7 saat buzdolabında bırakın. Elma demleme hazırdır.

Elmalar evden bal kvas

Balın tarifindeki mevcudiyet, elma kvasını daha lezzetli ve kullanışlı hale getirir.

maddeler:

– elma – 1 kg;

– şeker – 250 g;

– kuru maya 20 g;

– bal – 125 g;

– öğütülmüş tarçın – tutam.

Elma ve şekerden 5 dakika kaynatılarak kaynatma yapılır. 5-6 saat sonra, serin kompostosu süzün ve kalan malzemeleri ekleyin. Konteyneri gelecekteki kvass gazlı bezle kaplıyoruz, 2 gün boyunca fermantasyon için bırakıyoruz. İçeceği filtreledikten sonra, şişelenmiş ve buzdolabında 3 gün bekletildi.

Elmalardan kvass hazırlamak için birçok tarif var. Ama her durumda, içki, baharatlı kokulu ve canlandırıcı döner. şeker miktarını ayarlayarak, bir az ya da çok tatlı bir tat elde etmek mümkündür. elma bağımlı renk doygunluğu kvası ve tat çeşitli.