Reçel, reçete ile Puf böreği – Tarifler

Reçel ile puf böreği nasıl pasta yapmak

Reçel ile Puf böreği pasta – hızlı pişirme, sadece bitmiş hamur tabakası açmak ve reçel ile örtmek gerekir. Ancak bu kolay meselede bile önemli nüanslar vardır.

reçelli puf böreği

Reçel ile puf kek hazır bir hamurdan hızla pişirilebilir
Fotoğraf: Getty
Malzemeler
nişasta
1 çay kaşığı
reçel
75 mililitre
Puf böreği
500 gram
  • porsiyon: 4
  • Hazırlık süresi: 30 dakika

Reçel ile hızlı puf kek tarifi

Sıkıştırmada sıkışmaların ana dezavantajı – kenarlar ne kadar sıkı olursa olsun, genellikle testten gelir. Bu, dolguya az miktarda nişasta eklenerek çözülür.

Reçeli nişasta ile birleştirin – doldurmayı kalınlaştırır ve akmasını engeller. Hamuru yuvarlayın, ama çok fazla değil – çok ince olmamalıdır. Görsel olarak iki eşit parçaya bölün. Biri reçelleri özlüyor, diğerinde de buhardan çıkmak için birkaç köşegen kesim yapıyor.

Elinde bir nane şurubu varsa – kabartma için lezzetin üstünü yağlayın.

15-20 dakika önceden ısıtılmış 200 derece fırında pişirin. Bunu çıkarmadan 5 dakika önce şurupla karıştır. Pudra şekeri serpin.

Bir puf böreği nasıl yapılır

Boş zamanınız varsa, puf böreğini kendiniz pişirmeye çalışın.

İhtiyacınız olacak:

  • Buğday unu – 4 bardak;
  • tereyağı (veya margarin) – 400 g;
  • sarısı – 2 adet;
  • yumurtalar – 1 adet;
  • Limon suyu – 1 çorba kaşığı. l.
  • su – 1 istif;
  • tuz – tutam.

Yumurta tuzu ile tuz, su ve limon suyu dökün. Unu yavaş yavaş hamur yoğurun, bölümler halinde ekleyin. Elinize yapışmayı bıraktığı anda, ondan bir top oluşturur, onu bir yiyecek filmine sarın ve mutfakta bir saat kadar bekletin ve buzdolabına koyun.

Kırpmadaki dondurulmuş yağ ile 40 gram un doğrayın, ondan bir dikdörtgen çizin ve 20-25 dakika soğumaya gönderin.

Ana hamuru çapraz olarak kesin ve 4 yaprak şeklinde yuvarlayın. Ortada, yağ karışımını koyun, hafifçe yaprakları ile kaplayın. Ortaya çıkan dikdörtgen, üç kez katlanır ve sonra sağ ve sol kenarlar b bükülür ve sonra her şeyi bir kitap gibi ikiye katlar. Buzdolabında.

Yuvarlanmadan başlayarak bu işlemi tekrarlayın, en az 6 kez, her seferinde bir sonraki haddeleme işleminden önce hamurun soğutulması gerekir. Pişirmeden önce, hamur en az bir saat soğutulmalıdır.

Şimdi, hızlı bir çay içmesi için reçelli bir puf böreği nasıl yapacağınızı biliyorsunuz, her seferinde yeni bir tadı elde etmek için sosları değiştiriniz.

Okuma: Kirazlı turta