Shakarob: tarifi, Tacik’te shakarob – Tarifler

Shakarob’u üç farklı şekilde hazırlayın. İkinci kurslar

Shakarob ayrıca, Özbekistan’da genellikle pilavda servis edilen domateslerin baharatlı bir salatası ve Tacik mutfağında ulusal düz keklere doldurulmuş kokulu bir ekşi krema. Bu makalede, masanızı kesinlikle süsleyecek olan shakaroba pişirmek için 2 yemek tarifi sunulmaktadır.
Tacik'te shakarob

Shakarob nasıl pişirilir
Fotoğraf: Getty
  • porsiyon: 6
  • Hazırlık süresi: 40 dakika

Shakarob: Özbekçe tarifi

Aşağıdaki ürünlere ihtiyacınız olacak:

· Olgun domates -1 kg;

· Soğan – 400 gr;

· Tuz – 2 çay kaşığı;

· Kırmızı öğütülmüş biber – 1 çay kaşığı.

Malzemelerin miktarı istenilen porsiyon sayısına bağlı olarak değiştirilebilir.

Domatesleri yıkayın, sapları çıkarın, ince tabaklara veya dilimlere kesin. Soğanları mümkün olduğunca ince, halka veya yarım halka ile kesin. Acıyı hafifçe azaltabilir, halkaları soğuk suda durulayıp bir kağıt havlu üzerinde biraz kurur.

Şimdi baharatları serpin ve tercihen ellerinizle hafifçe karıştırın. Salata hazır, ikinci ders için taze servis edilir. İstenirse, taze fesleğen, kişniş veya biraz doğranmış biber de ekleyebilirsiniz.

Bu salata sadece lezzetli değil, aynı zamanda yararlıdır. Diyetin kalori içeriğini azaltmaya yardımcı olur, yağlı pansumanlar olmadan hazırlandığını unutmayın. Özbek mutfağında, pilav üzerine koyarlar, yağdan bir pilavın asimile edilmesine yardımcı olur. Soğan, düzenli kullanımla vücudun virüs saldırılarına karşı direncini arttıran doğal bir antibiyotiktir.

Tacik’te Shakarob

Tacik mutfağında, shakarob tamamen farklı bir şekilde hazırlanır. İhtiyacınız olacak:

· Yeşil soğan – 200-250 g (yeşil muhallebi yoksa – ve ampul yapacaktır);

· Taze otlar (maydanoz, fesleğen, kişniş) karışımı – 5 gözlük;

· Orta yağlı ekşi krema – 2 bardak;

· Sıcak kırmızı biber – 1 kapsül;

· Tuz – 2 çay kaşığı.

Garnitür ve biberi önce bir bıçakla doğrayın, sonra iyice bir harca sürün ve tuz ilave edin. Biraz kaynar su ekleyin, kıvam sıvı bir bulamaç gibi olmalıdır. Ekşi krema ekşi sıcak bir kek döktü.

Domatesli Taciksiz shakarob

Shakaroba pişirmek için başka bir seçenek var. İşte kullanıldı:

· Olgun domates – 6 adet;

Soğan – 3 adet;

· Taze yeşil kişniş – 1 demet;

Kızartma için bitkisel yağ;

· Tuz ve karabiber tadı.

Domatesleri ince tabaklarla kesmeniz gerekiyor. Tacik aşçılar bunu kilo alır, böylece sızan meyve suyu gelecekteki bir salata ile kasede kalır. Domateslere baharat ve doğranmış yeşillikler eklenir.

Soğan ince halkaları altın rengi olana kadar yağda kızartın.

Dosyalama için geleneksel düz bir pastaya ihtiyacınız olacak – fatyr. Orta kısımlarda kırılmalı, üstüne yeşil ve domates karışımı yerleştirilmelidir. Kase içinde biriken meyve suyuna pişman etmeyin, şişman – kalın bir kek ve ayrı düşmeyecek, içine batırılmış. Üstte, kızarmış soğanları koyun ve soğuk olana kadar hemen servis yapın.

Hangisini seçerseniz seçin, yemek kesinlikle misafirlerinizi şaşırtacaktır.