Yumurta olmadan dondurma yapmak nasıl, tarifi – Tarifler

Süt tazeliği: Yumurtasız ev yapımı dondurma yapıyoruz

Ev yapımı dondurma, bir yaz günü için mükemmel bir ikramdır. Minimum bileşen ve mutfak aletleri kullanılarak hazırlanabilir. Eğer biliyorsan, yumurtasız bile dondurma yapmak mümkün.

yumurtasız dondurma

Yumurtasız ev yapımı dondurma genellikle vazoda servis edilir.
Fotoğraf: Getty
Malzemeler
Yoğunlaştırılmış süt
1 banka
% 33 yağ içeriği içeren krem
150 mililitre
süt
150 mililitre
  • porsiyon: 3
  • Hazırlık süresi: 20 dakika
  • Hazırlık süresi: 2 dakika

Yumurtasız yoğunlaştırılmış süt ile dondurma için basit bir reçete

Yumurtalar daha tatlı hale getirir. Ancak onlar olmadan gerekli tutarlılığı elde edebilirsiniz. Bu, çiğ yumurtaların bileşimi hakkında endişelenenler veya alerjiden tavuk proteine ​​maruz kalanlar için önemlidir.

Ev yapımı dondurma yapmanın birkaç yolu vardır. İşte klasik versiyon:

  1. Soğutulmuş krema ve süt, birleştirin, kalınlaşana kadar çırpın.
  2. Yoğunlaştırılmış sütü ekleyin ve 5 dakika daha çırpmaya devam edin. Daha sonra yarım saat kadar dondurucuya gönderin.
  3. Çıkar ve tekrar çırpma. 30 dakika daha dondurun. Çevrimi 2 defa tekrarlayın.

Bir tedavi hazırlamak için başka ilginç bir yol var. Tüm malzemeleri karıştırın ve buz kalıplarına dökün. 3 saat boyunca dondurucuda dondurun. Küpleri bir karıştırıcıyla çırpın ve bir 10 dakika daha dondurucuya gönderin.

Ve en kolay seçenek bir dondurma makinesi kullanmaktır. Sadece ürünleri yükleyiniz, akıllı cihazın kendisi yapacağı her şey.

Tatlıda meyve, çilek, çikolata parçacıkları, kuru üzüm, vanilya, kakao parçaları ekleyebilirsiniz. Kavun posası ile dondurma çok lezzetlidir. Eğer homojen bir kütle elde etmek istiyorsanız, meyveler ve meyveler kazınarak bir kereliğine kompozisyona eklenir. Son çırpma döngüsüne büyük parça çikolata veya meyve konulmalıdır. Böylece bütünlüğü koruyacaklar. Küçük bir yemek rengi ekleyerek renkli dondurma elde edilir.

Dondurma: Yemek Sırları

Tatlıya mükemmel ve soyulmuş değildi, bazı mutfak lezzetleri dikkate almanız gerekir:

  • Krem köpürene kadar nazikçe çırpılmalıdır, aksi takdirde incelik yağlı olacaktır. Bir corolla şeklinde bir kapak kullanmak daha iyidir. Ve karıştırıcının hızı en küçüktür.
  • Pişirmeden önce sadece yemekleri değil, aynı zamanda onları yeneceğiniz yemekleri de soğutun.
  • Eğer yoğun süt kullanmamaya karar verirseniz, o zaman pudra şekeri almanız ve kum işlememeniz gerekir. İkincisi çözülene kadar, zaman alır ve krem ​​çok yağlı bir duruma düşecektir.

Yendi kremi ve süt el ile olabilir. Ayrıca, tüm bileşenleri plastik bir kaba bağlamak ve sarsmak ve içeriği bir yoğunluğa getirmek daha da kolaydır.

Ev yapımı dondurma genellikle bir vazoda servis edilir. Ama isterseniz, waffle boynuzlarını veya bardaklarını pişirebilirsiniz.

Aşağıdaki makaleyi okuyun: meyve ile dondurma tarifi