Edward a Wallis: dievča alebo koruna

Ak tomu tak nie je pre túto lásku Elizabeth II by sa nikdy stať kráľovná a princ William a vojvodkyňa z Cambridge, sa ukázalo byť len jedným z mnohých “čaká” na britský trón … Hovoríme o tajomnom príbehu lásky nenaplnený kráľa Veľkej Británie Edward VIII a americký Wallis Warfield.

Wallis a Edward, 1940

Pred časom sa objavila naše televízne reklamy, založené na príbehu vynorilo kráľovský milostný príbeh, na konci videa mierne povedané, že príbeh sa berie za základ, – skutočné. A je to pravda – v minulom storočí naozaj došlo k udalosti, ktorá otriasla nielen Britskou kráľovskou rodinou, ale celou Anglicko: kráľ Edward sa abdikoval a pre koho! V záujme nevinného, ​​dvakrát rozvedeného držiteľa pochybnej povesti Wallis Simpson, nee Warfield.

Jedna z najznámejších fotografií Wallise Simpsona, ktorá sa uskutočnila začiatkom decembra 1936, je už v štádiu nevesty kráľa Eduarda VIII., Len týždeň pred jeho abdikaciou.
Wallis Simpson, 1935

Bessie Wallis Warfield bol narodený v Pensylvánii 19.června 1896, v rodine, samozrejme, keď sme sa milovali navzájom ľudí, ale, bohužiaľ, nie kombinovať právne manželstvo, takže Wallis ktorý sleduje, značkové nelegitímne od útleho veku, ktorý bol v tom čase ak nie katastrofa, potom významný problém – iste. Súdiac podľa niektorých údajov rodičia budúcej vévodkyne nepodpísali. Oficiálne zdroje tvrdia, že otec Wallis zomrel tesne predtým, než mala päť mesiacov. Neformálne klebety, ako keby jednoducho utiekol, opustil svoju matku, Alice Warfieldovú, s nelegitímnym dieťaťom v náručí.

6-mesačná Bessie Wallis v náručí svojej matky, začiatkom roku 1897.
20-ročná Wallis Warfield si spája Winfelda Spencera, 1916.
Wallis Spencer vo veku 23 rokov 1919.
Wallis Simpson, 20. rokov 20. storočia

Či už to bolo, Wallis dôkladne naučil jedno pravidlo: manžel je potrebné starostlivo vybrať, blížiace sa objekt so všetkou zodpovednosťou, a čo je najdôležitejšie – oficiálne stanoviť každý vzťah (neskôr to bolo jej túžba vydať, a hrá kľúčovú úlohu v osude kráľa Veľkej Británie) , Prvou možnosťou pre Wallis bol pilotný námorný pilot Winfeld Spencer. Je pravda, že manželstvo s ním trvalo takmer 5 rokov, po ktorom rozvedená žena išla na slobodnú cestu. Súdiac podľa legendy, Wallis sa pokúsila pochváliť jedného amerického bohatého muža, ale takýto manžel sa tak oženil. Opäť podľa fámy bolo z neopätovanej lásky, že Wallis utiekla do Číny, aby olizovala jej rany. Tam sa nečakane znovu stretli a vzali so svojím ex-manželom, s ktorým nakoniec oddelil v roku 1927 ao rok neskôr v rovnakom Číne, ona sa stretla s Ernesta Simpsona, a teraz, keď pani Simpson sa sťahoval do Spojených štátov, a neskôr ─ v hlavnom meste Veľkej Británie ,

V Londýne sa jej podarilo zorganizovať vlastný sekulárny salón a rozširovať ho do takej miery, že sa stala známa v celom hlavnom meste. Bola to náhla popularita, ktorá zasiahla dievča a viedla ju v roku 1931 k fatálnemu stretnutiu pre anglickú korunu …

Prince Edward so svojou neterom, princezná Alžbeta (budúca Elizabeth II.), 1933.
Princ z Walesu, Edward, november 1936 (v stave nezosadeného kráľa)

Druhou hlavná postava tohto príbehu sa narodil 23. júna 1894 na druhej strane sveta, v južnom Anglicku, a bol najstarší veľký-vnuk kráľovnej Viktórie na priame mužskej línii, čo znamená, že kedysi, aby sa stal kráľom … 

Princ z Walesu Edward-Albert-Christian-Andrew-Patrick-David (v chlapčenskej rodine zvanej David) nebol rozlíšený sociabilitou. Už v detstve uprednostňoval spoločnosť s knihami – spoločnosťou rovesníkov. S vekom, istá izolácia len pokročila, Edward nemal priateľov, vyhýbal sa ženám, bol v rozpakoch, nečestne sa zčervenal a zúfalý zacukal. Situácia sa začala pripadať kritický, sa zmenila, keď budúci kráľ dvadsaťštyri – naraz všetky príbuzné, a podľa všetkého sám princ sa spriatelil s ženou, staršie než sám za šestnásť rokov, a úplne zmenila. Freda Dudley Ward, presný opak toho, zdržanlivosti, Bound chlapec – silný, sebavedomý, vtipný, intelektuálne, a okrem toho, manželka jedného z členov Snemovne lordov. Friedov manžel nemal Othello, takže sa odvolal na spojenie manželky s dedičom na tróne, ak to môžem povedať, s pochopením. Román princa a Fridy trval desať rokov a skončil neočakávane – Edward Frieda ponúkol ponuku.

V strede foto: Wallis Simpson a Charlie Chaplin, 1926, USA
Edward a Wallis nezakryli svoj vzťah, často sa objavovali spolu, ale novinárom bolo zakázané zakryť ich romantiku. 1935
Edward, princ z Walesu, spolu s ich milovaným Wallis Simpsonovej kráľovské sídlo Balmoral, Škótsko, január 1936 (krátko pred smrťou kráľa Juraja V.)

Vtedy bol prvýkrát rozrušený súd vedený vládnoucím kráľom: vážne škandál vyvážal. Frieda išiel do majetku jej manžela, princ zostal v Londýne veľmi rozbité stave, rodina monarchu vydýchol úľavou: zdá sa, že by mohol byť horší, než dámy v rokoch, ktoré nemajú schopnosť porodiť zdravé dieťa? Ukázalo sa, že je ešte horšie, ako by mohla, a problémy nasledoval len niekoľko rokov, kedy Edward prvý pohľad zamilovala do prominent s pochybnou povesťou. Áno, to bolo naše Wallis.

He – 37, ona – 35, dosť dospelých na kontrolu ich pocitov. Tri roky po náhodnom zoznámení sa s Američanom a dedičom na tróne začala romantika. Pán Simpson reagoval na túto udalosť ako na tolerantný, ako kedysi býval lord Dudley Ward. Možno, že pán Simpson veril, že jeho žena bude rýchlo niesť princa Edwarda. A samotná Wallis neočakávala dlhú spojitosť, hoci samozrejme bola celá romantická príbeh. Plachý raz Edward premýšľal o svadbe.

Uprostred škandálu si Wallis spomenula na svojich manželov. Vystrihanie z anglických novín: vľavo na fotografii jej prvý manžel, Winfeld Spencer; vpravo – druhý, Ernest Simpson.

V roku 1936 otec princa zomrel, prvý z nich budúci kráľ informoval svojho milovaného a ubezpečil sa, že žiadne zmeny v jeho “profesionálnych aktivitách” by nemali vplyv na ich lásku. V 42 rokoch sa Edward pripojil na trón a povedal, že aspoň teraz je pripravený vziať si svoju milenku. A opäť kráľovská rodina a celý súd boli v turbulenciách. Okamžite sa šírite povesti. Čo nepovedali o chudobnej žene Wallis, ktorá sa zdá, že mala naozaj čas zamilovať sa do nešťastného kráľa s celým srdcom! Členovia rodiny považovali Edwarda vyvoleného za vulgárneho a zlého človeka. zašepkal Dvorania, akoby Wallis v Číne pracuje v nevestinci, kde sa naučil tajomné sexuálne praktiky, ktorými mohol očariť každého muža, a obyčajní ľudia … britskí občania jednoducho nechcú vidieť na americkú trónu.

Balíčky denne Wallis dostala urážlivé listy, obyvatelia hlavného mesta pochodovali pod oknami kráľovského sídla s plagáty, ktoré boli veľmi jasne ukazuje smer, ktorý by mal vulgárny Američan, každý považoval za svoju povinnosť naliať vedro špiny na potenciálne kráľovná. 

Na titulnej strane denníka The Daily Express 8. decembra 1936 bola venovaná rozhovor s Wallisom Simpsonom, v ktorom uviedla, že je pripravená zmiznúť, ak by to bolo riešenie problému. Avšak už za tri dni Edward prijal svoje vlastné rozhodnutie človeka.

Jeden z ministrov, ktorý sa rozhodol pre publikum s novozvoleným kráľom, sa priznal, že ani obyčajní ľudia, ani úradníci, ani dokonca ani kráľovskí príbuzní svadby by nepriznávali. Neexistovala žiadna východisková cesta a mäkký, neistý Edward náhle ukázal naozaj železnú tvrdosť – láska funguje divne. Len čo sa stalo absolútne jasné, že kráľ nebude schopný sedieť na dvoch stoličkách, čo mimochodom nečakalo na slávnostnú korunováciu, vzdal sa trónu. Edward VIII vládol 325 dní a 13 hodín.

Historický moment: vysielanie rozhlasu kráľovi Edwardovi VIII, v ktorom informuje o svojom rozhodnutí odísť z trónu. 11. decembra 1936

“Zriekávam sa, pretože sa mi nepodarilo splniť povinnosti kráľa bez pomoci a podpory ženy, ktorú milujem”

Edward a Wallis sa dvakrát stali protagonistami francúzskeho časopisu L’illustre du petit Journal v roku 1937. Vľavo: kryt s fotografiou urobenou krátko pred svadobným párom. Správne: jedna zo svadobných fotografií je teraz vévodou a vojvodkyňou z Windsoru.

Po abdikácii Edwarda odišla z domu so svojou snúbenicou, ktorý, mimochodom, mal ešte dostať oficiálny rozvod s druhou ženou. Pred vyplávaním na pevninu Európy, zlyhal monarcha rozlúčili jeho brat Jiří, ktorý vďaka šialenstvo Edwarda, a stať sa nový kráľ Juraj VI, otec súčasného Queen Elizabeth II, – a s malým sprievodom odišiel do dobrovoľného vyhnanstva.

Oženili sa 3. júna 1937 na Château de Candy vo Francúzsku. Obaja manželia dostali titul vojvodu a vojvodkyne z Windsoru. Pod tlakom parlamentu však kráľ George odmietol novonarodenú snachu v predpise “Jej kráľovská výsosť”, ktorá sa zjavne nikomu neobáva.

Svadba Wallis a Edward, 3. júna 1937
Už ako manželský pár, 1938
Adolf Hitler osobne víta Wallis a Edward, 1939

Jedným z dôvodov, prečo sa Wallis Simpson nemohol stať manželkou kráľa Veľkej Británie, bola politika. Mnohým sa zdalo podozrivé a jej vplyv na Edwarda bol škodlivý. V americkom štartu videli špióna, ktorý oklamal princa, aby získal prístup k hlavným tajomstvám Británie. Zdá sa, že manželstvo po zrieknutí by malo ukončiť tieto klepy. Ale tam to bolo. Edward a Wallis bol v stredu nový politický škandál, keď vyšlo najavo, že počas jeho návštevy v nacistickom Nemecku pár sa stretol s Adolfom Hitlerom. Wallis údajne ako praktická žena, mazaný a hmotnosti ešte nie je tak nesebecká, ako sa zdá, chcel sa vrátiť k svojmu manželovi na tróne, a Hitler nebol proti tomu, aby sa pár kráľov ako ich bábky vo Veľkej Británii. Bola to pravda, či došlo ku sprisahania vojvodu a vojvodkyne z Windsoru s režimom nacistickým, ale Edward je naliehavo vyzval vo verejných službách a poslal gubernatorstvovat na Bahamách, a ďaleko od Európy, a na druhej Adolf. Od roku 1940 do roku 1945, vojvoda a vojvodkyňa mali vlastný malý Británia – nebeské miesto, ak sa nad tým zamyslíte, ktorý nie je dotýka vojnovými útrapami.

Wallis a Edward počas svojej vlády na Bahamách
Fotografovanie sa uskutočnilo v januári 1942

Po skončení druhej svetovej vojny sa pár presťahoval do Spojených štátov, kde bola meraná existencia najobvyklejších ľudí. Wallis a jej manžel nestál na obrad, zakázal mu piť, nechala ostré poznámky o Edwarda, ale práve keď sa chystala jej manžel opustil stranu, silne podporoval jeho vášeň pre pestovanie kvetín a všeobecne ukázala byť príkladnú ženou. Bývalý kráľ bol absolútne šťastný. Na rozdiel od predpovedí skeptikov Wallis nesledoval ani peniaze, tituly ani slávu. Kedysi vypočítavajúci, pragmatický Američan našiel to, čo hľadala – mierové rodinné šťastie vedľa milujúceho muža, aj keby muselo toto šťastie vyradiť svojimi zubami.

Edward a Wallis vo svojom dome v Miami (dátum snímky nie je známy)
Vo svojej vlastnej záhrade 60. rokov
Vévoda a vojvodkyňa z Windsoru na palube plavby, 5. júna 1967.

Po smrti Edwarda v roku 1972 sa vdova z bývalého kráľa opäť zvestila. Hovorilo sa, že aj počas svojho manželského života mala niekoľko románov s bohatými a slávnymi mužmi, ale žiaden z nich nemohol potvrdiť potvrdenie. Zdá sa, že na rozdiel od nečinných fikcií bol Edward jediným mužom, ktorému Wallis zostal pravdivý nielen do jeho smrti, ale aj po ňom. Nešťastná kráľovná prežila svojho manžela štrnásť rokov a zomrela 24. apríla 1986, po ktorej bola pochovaná vedľa Edwarda v kráľovskej hrobe v Windsore. Ironicky, Wallis mal stále prístup k kráľovskému pobytu, nikdy sa nestal kráľovnou.

Vdova Wallis, vévodkyně z Windsoru, začiatkom 70. rokov
Edwardova vdova Wallis, vévodkyňa z Windsoru, v blízkosti parížskej rezidencie s obľúbenými mopsami, január 1976.
  1. Knížata, ktorí si vybrali lásku: moderné kráľovské mezaliany
  2. Princess Lilibet: zriedkavé detské fotografie Elizabeth II
  3. 5 rysov každodenného života cudzincov, nepochopiteľné pre Rusov
  4. 10 klasických darebákov, v ktorých sa zamilujeme

Zdroj fotografie: Getty Images