Knihy, ktoré menia vedomie

Čo potrebujete vedieť, aby ste sa ešte lepšie: preskúmanie prác, ktoré môžu rozšíriť časy čitateľov a pomôcť mu na ceste k sebarealizácii.

Keď chceme otvoriť v celom svete, a preto samy o sebe niečo nové, ako pravidlo, ich zrušil a obrátiť sa na fi literatúre neobsahuje žiadnu beletriu, knihy na základe osobnej skúsenosti autora.

Irvin Yalom. “Pri pohľade na slnko. Život bez strachu zo smrti »

Psychoterapeut a spisovateľ Irwin Yalom  autor mnohých nádherných kníh. Ale toto upozorňuje na seba len jedno meno. Každý človek cíti strach zo smrti v jednej alebo inej podobe, dokonca aj ten, kto si je istý opakom. Podľa autora môže byť tento strach skrytý, v bezvedomí. V takomto prípade tmavší život nie je nič menej ako otvorený, panika-utrpený teror pred nevyhnutnosťou. Skryté strach postupuje postupne, niekedy núti človeka robiť veci, ktoré nedokáže vysvetliť. Yalom hovorí o svojich pacientoch, o starovekej a modernej filozofii smrti, spomína hrdinovia známych diel. Hlavnou úlohou knihy je prebudiť v čitateľovi schopnosť správne a ovocne riešiť samotnú myšlienku smrti bez toho, aby unikla z nej. 

Mihai Chikszentmihayi. “Flow. Psychológia optimálnych skúseností »

Mihai Chikszentmihayi je profesorom psychológie na univerzite v Chicagu. Počas niekoľkých desaťročí sa venoval štúdiu takých krásnych vecí ako šťastie, inšpirácia, tvorivosť a subjektívny blahobyt. Jedným z výsledkov jeho výskumu bola aj táto kniha, z ktorej sa človek dozvie o samotnej podstate inšpirácie alebo tvorivého nadšenia. Sme si dobre vedomí, aká je radosť a plná účasť na procese, ale všetko prichádza a ide ako keby bez ohľadu na našu vôľu. Je možné zostať v toku dlho, v tomto nádhernom stave vnútornej harmónie a angažovanosti? Podľa autora inšpirácia nie je taký pominuteľný stav, ako si mnohí ľudia myslia. Človek je celkom schopný prispôsobiť sa tejto vlne a jeho život je oveľa intenzívnejší a plodnejší.

Norman Doyge. “Plasticita mozgu”

Kanadský psychoanalytik, esejista a básnik Norman Doyge vytvoril mimoriadne fascinujúcu knihu o ľudskom mozgu a odhalil veľa tajomstiev a informácií, ktoré boli predtým k dispozícii iba vedcom. Informácie, ktoré sú v ňom uvedené, sú nielen zaujímavé, ale aj v reálnom živote. Doig píše o pacientoch, ktorí sa dokázali zotaviť z ničivého nešťastia ako mŕtvica a techniky, ktoré to umožnili. Popisuje prípady prekonania nedostatku vzdelania, emočných porúch, starnutia mysle. Moderná vedecká štúdia neuroplasticita, vlastnosť nášho mozgu, spočívajúca v schopnosti meniť sa pod vplyvom určitého zážitku. Najmä je na jej náklady úspešná psychoterapia. Norman Doyge vo svojej knihe dáva čitateľom stopu, s ktorou sa skutočne môžete zmeniť. Okrem toho nakoniec odhalí tajomstvo fantómových bolesti v amputovaných končatinách, ktoré lekári nedokázali vyriešiť mnoho storočí.

Bruno Bettelheim. “Osvietené srdce”

Psihitar psychológ Bruno Bettelheim bol zakladateľom niekoľkých teórií o ľudskom správaní v extrémnych situáciách, po 11 mesiacoch v nemeckých táboroch smrti Dachau a Buchenwald. Potom, čo v neľudských podmienkach, ktoré sleduje chorôb, hladu a neustálom strachu, človek sa podarilo prežiť, udržať myseľ a čerpať poučenie v prospech druhých. Podľa slov Bettelheima: “Nemôžeme plne pochopiť podstatu a zmysel toho, čo sa dialo v koncentračných táboroch, ak vynecháme deštruktívne túžby v človeku, agresívnu povahu zvieraťa v nás, ktorý stanovuje nárok na skutočnom človeku.” Kniha rozpráva čitateľovi o dvoch hlavných hnacích silách človeka: o úsilí o život ao snahe o smrť; o tom, ako sa vytvára prostredie a v prípade koncentračného tábora deformuje jednotlivca. Dozvieme sa, prečo sa to deje a ako sa tieto vedomosti môžu aplikovať v normálnom, pokojnom živote.

Yongue Migyur Rinpočhe. “Budha, mozog a neurofyziológia šťastia”

Táto kniha je napísaná budhistický mních, jeden z najmladších učiteľov Jonge Migyurom Rinpočhe raz v roku 2002 na žiadosť dalajlámu sa pripojil k skupine praktizujúcich budhistickú meditáciu, ktoré boli vyzvané, aby University of Wisconsin, zúčastniť sa výskumu Veysmanovskoy neurofyziológia Laboratory a správanie mozgu. Vedci a mnísi rýchlo našli spoločný jazyk a zistili, že ich aktivity majú veľa spoločného. Celkovo sa obaja zaoberajú rovnakou vecou – hľadajú a hľadajú spôsoby, ako zlepšiť. Zatiaľ čo experti študovali vplyv meditácie na mozgy budhistických mníchov, Yongge Migyur sa veľmi zaujímal o moderné vedy. Jeho kniha je veľmi úspešným pokusom preukázať čitateľovi, že neexistuje rozpor medzi meditačnou praxou a snahou o vedecké poznanie. Okrem toho autor hovorí o spôsoboch meditácie a vyvracia mýty, ktoré s ňou súvisia.

Nick Vuychich. “Život bez hraníc”

Autor tejto knihy je už dlho Internetová hviezda. Narodil bez končatín mladý kazateľ a motivačný rečník Nick Vujicic – vzácnym príkladom optimizmu, ktorý bol náchylný k nemu skľučujúca cenu. Podľa obvyklých štandardov takejto osoby v žiadnom prípade nemôže byť šťastný, ale Vujcic vedie rušný život, založil rodinu a dieťa, športoval, hral vo filmoch a cestoval po celom svete. Nick má pozoruhodnú vôľu žiť a presvedčenie, že každý človek, bez ohľadu na to, ako vyzerá, hodný lásky a schopné veľa. Jeho kniha a jej osobnosť inšpirujú a pomáhajú nielen vydržať ťažké chvíle, ale aj vyhnúť sa depresii. Autor je presvedčený, že nastane situácia, ale často nie je tam, kde ju chceme vidieť. Vo svojej knihe, Nick zdieľa svoj jedinečný životný príbeh, aby sa obnovila nádej, odvahu a samozrejme zmysel pre humor tým, ktorí to všetko stratené. 

  1. Desať najstrašnejších kníh v histórii
  2. 10 kníh pre tých, ktorí nemajú motiváciu a disciplínu
  3. 10 kníh o kráse a zdraví, ktoré každá žena potrebuje

Foto: Getty Images, tlačové služby archívov