10 faktov o Joan Rowling a Harry Potter

Séria kníh o Harrym Potterovi je v literatúre skutočným javom. V podstate detskou rozprávkou, príbeh zjazveného chlapca vyhral nielen teenagerov, ale aj ich rodičov po celom svete. 31. júla bola zverejnená nová kniha o dobrodružstve Harryho Pottera. Skvelá príležitosť podeliť sa s vami o najzaujímavejšie fakty o JK Rowlingovej a jej hlavnom duchovnom diele.

O polnoci 31. júla vyšla nová kniha o Harrym Potterovi “Harry Potter a prekliate dieťa”. Samozrejme, všetci s výnimkou tých najhorších fanúšikov už zabudli obľúbené postavy a vo všeobecnosti nechceli držať novú prácu Joan K. Rowlingovej. Avšak ruskí fanúšikovia franchisu majú v rukách ďalšia “séria” príbehu o chlapcovi z Rokfortu nebude čoskoro: oficiálny preklad knihy do ruštiny sa objaví na predaj až v novembri. Ak však nemáte problémy s angličtinou a zvedavosť sa rozplýva – bude to možné už v prvých dňoch augusta – bude to však stáť 1700 rubľov. Toto je cena originálu 8. časti Pottera, ktorú tvrdia zástupcovia Moskovského domu. Okrem vytlačenej verzie bude rozprávka Rowling k dispozícii aj v elektronickej podobe, ale nie dlho – knihu je možné zakúpiť len v zbierke. Cena? Myslite na to. 

“Harry Potter a prokleté dieťa” bol pôvodne koncipovaný Rowlingom ako scenár pre produkciu v London Palace Theatre. Text bol prispôsobený pre scénu dramaturgom Jackom Thornom v réžii Johna Tiffanyho. Výsledkom bol výkon v dvoch častiach s celkovým trvaním približne päť hodín. Pre-run s publikom sa konal v júni, avšak vďaka dôveryhodnosti JK Rowling, rozprávanie na jeho účte Instagram s požiadavkou, aby v tajnosti a neprezradiť dej, neexistovali žiadne spojlery (čo je zriedkavé). Diváci behali sa obmedzili na všeobecné extázy z toho, čo videli. V dôsledku toho – 175 000 vstupeniek na koncert boli vypredané v priebehu niekoľkých dní, a mnohí z tých, ktorí ich kúpili, pripustil, že sa prvýkrát ísť do divadla. Nie je to skutočný magický … Oficiálne premiéra “Harry Potter a prekliata dieťa” sa konalo niekoľko hodín pred začatím predaja tej istej knihy, ktoré Rowlingová oznámila oficiálna časť 8. Harry Potter, viac než provokovať fanúšikov Harryho Pottera.

Účinok knihy, rovnako ako hra, sa objavuje už 19 rokov po popise v “Deathly Hallows”. Harry a jeho priatelia vyrastali a v strede pozemku nie je chlapec s jazvou, ale jeho syn Albus Severus Potter. Aj verní priatelia Pottera však prídu na záchranu. A musíme sa tiež zoznámiť s deťmi iných obľúbených (a nie tak) postáv. Napríklad so synom Draca Malfoya.

Joan Rowlingová s touto výpoveďou bola viac než spokojná, ale poznamenala, že tentoraz je príbeh o Harrym skutočne posledný – všetko už bolo povedané a nie je absolútne potrebné, aby sa obľúbená rozprávka stala mydlom. A je pravda, že noví ľudia zvyknutí na starých hrdinov veľmi jednoducho neprijmú nové. Na druhej strane to isté, čo nám Rowling sľúbil a po prepustení siedmej knihy, Potteriana.

Najmä nový príbeh o Harry Potterovi bol zverejnený na narodeniny spisovateľa a jej protagonistu. Áno, možno len málo ľudí venovalo pozornosť, ale Harry Potter sa narodil v ten istý deň, keď sa Joan sama – 31. júla. Existuje niekoľko ďalších skutočností, o ktorých asi ani najznámejší fanúšik ságy Harryho Pottera pravdepodobne nevedel. O nich – nižšie.

Joan začala písať vo veku 6 rokov

Po prvýkrát o kariére spisovateľa Joan odráža vo veku 6 rokov. Potom napísala knihu “Králik” (ktorá bola v ňom hlavná postava – nie je ťažké uhádnuť). Matka budúceho spisovateľa sa stala prvou a nie príliš nestrannou kritikou. Chválila svoju dcéru za prvé kroky v literárnej oblasti, po ktorej si Joan, istá jej prívetivosť, okamžite išla do vydavateľstva – uverejnila debutovú prácu. Potom bola táto dievčina odradená od tejto myšlienky. A kto vie – možno by sme o tom počuli oveľa skôr.

Mimochodom, “Harry Potter” a “Rabbit” nie sú jedinou prácou spisovateľa. Dokončila sa, zdá sa, že s Potterianou sa Joan rozhodla skúsiť na poli dospelých literatúry. V roku 2012 vydala knihu “Random Vacancy”. Pre túto prácu urobil BBC mini-seriál. Avšak, tento úspech sa zdal skromný v porovnaní s obrovskou popularitou Harry Potter. 

Hermiona Rowlingová napísala od seba

Snímaný z filmu “Harry Potter a väzeň Azkabanu”

V jednom z mnohých rozhovorov s reportérmi Rowling priznal, že mnohé z postáv v “Potteriana” nie sú náhodné. Napríklad profesori Snape a Lockhart – sú odpisovaní od známych spisovateľov, aj keď obe postavy sú mierne prehnané. Hermiona Rowlingová ju však označila za “dezert”, pretože to najchromnejšie dievča v príbehu Harryho Pottera, Joan napísala od seba. Ako dieťa tvorca hrnčiara bola rovnaká usilovná študentka, pokúsila sa získať toľko vedomostí, ako je to možné a absolútne nemohla vydržať žiadne chuligánské triky. Je pravda, že podľa Rowlingovej je Hermiona oveľa múdrejší ako ona sama.

12 vydavateľov odmietlo vytlačiť prvú knihu o Harry Potterovi

Jej prvá kniha, Harry Potter a kamene filozofov, bola dokončená v roku 1995 Joanne Rowlingovou. Literárny agent, ktorý súhlasil s jeho zastupovaním po veľkom presvedčení, poslal rukopis 12 vydavateľom, ale všade to bolo odmietnuté. Až o rok neskôr rukopis bol prijatý malom londýnskom nakladateľstvo Bloomsbury, hoci jeho šéfredaktorom, a to aj po schválení knihy bol istý, že Rowling nezíska veľa na detských kníh, a odporúča ju nájsť trvalé zamestnanie.

Bola ponúknutá, aby prijala mužský pseudonym

Ako viete, Rowling musel behať okolo vydavateľov, kým Bloomsbury ešte prijal prvú knihu o Harry Potterovi (a vydavateľ priniesol príjmy na ďalšie roky, a to nielen Rowlingovi, ale aj sebe). Ale v jednom z “krátkozrakých” vydavateľov sa Joan ponúkol, že prijme mužský pseudonym, alebo dokonca zverejní svoju prácu anonymne, zo strachu, že chlapci nechcú čítať dobrodružný román napísaný ženou. Oh, ako zlé sú!

Joanne Rowling je prvý spisovateľ-miliardár

Ľudia sa naučili zarábať peniaze rôznymi spôsobmi, ale tu písanie kolosálnych poplatkov neprinieslo nikoho iného … s výnimkou Joan K. Rowlingovej. K dnešnému dňu je spisovateľom prvý miliardár dolárov na svete, ktorý si zarobil jej šťastie písaním. Je to dvojnásobný rekord, pretože hovoríme o detskej literatúre.

Pri tvorbe dementorov Rowling inšpiroval … depresiu

Joanne Rowlingová s jej prvým manželom

Predtým, ako sa stala bohatá a slávna, bola najbežnejšou ženou Joannou Rowlingovou, ktorá navyše bola vo veľmi žalostnej situácii. Vo veku 25 rokov Joan rozviedla svojho manžela po krátkom a vyčerpávajúcom manželstve a zostala so svojou malou dcérou v náručí. Sedem rokov po ukončení štúdia sa cítila “najväčším porazeným, aký vedel.” Úplný nedostatok peňazí, nedostatok stabilného zamestnania a ďalšími životnými ťažkosťami, ktoré trápia každý nadpriemerný slobodné matky, a to aj v prosperujúcej krajine, ako je Británia, nemohla mať vplyv na morálku budúcich hviezd detskej literatúry. Rowling bol v špecializovanej nemocnici s diagnózou “klinickej depresie”. Neskôr priznala novinárom, že vytvorenie dementorov, snáď najdesivejšie postavy ságy Harryho Pottera, bol inšpirovaný stavu smútku a pocitu úplnej zúfalstva, zažila počas choroby.

Podporujte prudký nárast dopytu po domácich sovy

Knihy a potom filmy Harry Potter dramaticky zvýšili popularitu sov ako domácich miláčikov v Spojenom kráľovstve. Mnohí z ich majiteľov, bohužiaľ, si na začiatku neuvedomili, že tieto vtáky nie sú určené na údržbu doma a jedným z ich najnepríjemnejších čŕt je zlý zápach, ktorý sa nedá utopiť. V dôsledku toho sa objavili veľmi smutné štatistiky: väčšina domácich sov bola jednoducho odmietnutá počas veľmi krátkeho obdobia a nešťastní vtáci sa ocitli buď v špeciálnych prístrešiach alebo na ulici, kde boli odsúdení na smrť. Podobný príbeh sa odohral aj pred niekoľkými rokmi, po prepustení filmu 101 Dalmatínov. Potom sa vyhodili do prahu, kde boli psi tohto plemena.

Magická platforma sa nachádza na stanici King’s Cross nie náhodou

Platforma 9¾, ktorá odvezie vlak do Rokfortu, nie je náhodne umiestnená na jednej z najväčších londýnskych staníc. Práve tam sa stretli rodičia Rowlingovej, a preto pre neho z detstva bolo toto miesto jedno z najkrajších.

Mimochodom, Joanina matka zomrela na roztrúsenú sklerózu, práve keď spisovateľ práve začal pracovať na prvej knihe o Harry Potterovi. Joan ani nemal čas povedať svojej matke o svojom románe. Ale bolesť straty našla kreatívny výraz: jej hrdina, Harry Potter v knihe hlboko zažije smrť svojich rodičov, a to nie je fiktívny pocit – v nich Rowling opisuje niečo, čo je osobne známe.

Voldemortovo meno je úplne zlé

Ukazuje sa, že meno hlavného darebáka je Potteriana, lord Voldemort (alebo, ako sme viac poznali, Volan de Mort), všetci to vyslovujeme nesprávne. V jednom z rozhovorov autorka románu objasnila, že “vždy zabúda spomenúť jednu malú vec” – písmeno “t” v mene Temného pána “mlčí”. To znamená, že by bolo správne nazvať ho Voldemore. Avšak “som si istý, že som jediná osoba, ktorá týmto spôsobom vyslovuje svoje meno,” dodal Rowling. Názov Voldemort pochádza z francúzskych slov, čo znamená “útek zo smrti” a jeho hlavným cieľom je zvíťaziť nad smrťou. V druhom románe o Harrym Potterovi nám Rowling ukazuje, že fráza “Ja som pán Voldemort” je anagram z “Tom Marvolo Riddle”, čo je jeho skutočné meno.

“Harry Potter” nútil deti, aby si vzali knihy

Snímaný z filmu “Harry Potter a čarovný kameň”

Predposledný kniha Harry Potter série, “Harry Potter a Dary smrti” bol prepustený 21. júla 2007 v prvom roku a 11 miliónov výtlačkov sa predalo prvý deň. To znamená, že predchádzajúci rekord bol porazený Rowlingová za najrýchlejšie sa predávajúci knihou všetkých čias. Ale keď v kníhkupectvách práve vstúpil obeh “Harry Potter a väzeň z Azkabanu,” vydavateľ, aby sa zabránilo absenciou, požiadal majiteľa kníhkupectva nebude predávať knihu, kým škola zavretá vo večerných hodinách. Okrem toho Rowling sám, bez toho aby o tom vedeli, vyvolali globálny túžbu po väčšinu detí čítanie všeobecne – spoločne s popularitou Harryho Pottera, výrazne zvýšila objem predaja ostatných výrobkov pre deti, ako sú “The Chronicles of Narnia”, CS Lewis a mnoho, mnoho iní.

  1. 30 hodín života ako dar pre 30. výročie
  2. Náramok pešo: prečo a ako ho nosiť
  3. 7 filmov s Monicou Bellucci pre domáce prezeranie

Zdroj fotografie: Getty Images