7 zaujímavých faktov o výške Burj Khalifa

Výška mrakodrahu Burj Khalifa v Dubaji je 828 metrov a je najvyššou stavbou na svete. Povedali sme, kvôli tomu, čo ešte aspoň raz v mojom živote stojí za to vidieť osobne.

Absolútny záznam pre všetky parametre

Burj Khalifa prekoná trikrát Eiffelovu vežu v ​​Paríži a dvakrát budova Empire State Building v New Yorku. Len si predstavte, že hliník použitý pri konštrukcii Burj Khalifa by bol viac než dosť pre päť lietadiel Airbus A380. Pre vašu informáciu: Airbus A380 je schopný ubytovať asi tisíc cestujúcich a je považovaný za najväčší z existujúcich osobných lietadiel. Samozrejme, Dubaj strop sa skladá nielen z kovu, ale aj z betónu, ktorá hmotnosť je hmotnosť 100.000 slonov (meriame pokiaľ rozsah kráľa mrakodrapov v slony a lietadiel). Veží budovy môže byť videný na 95 kilometrov – inými slovami, ak budete ísť do Dubaja, prvá vec, ktorú uvidíte z lietadla muchy, bude sa Burj Khalifa, symbol luxusu a nekonečné bohatstvo tejto krajiny. 

Vyhliadková plošina na úrovni oblohy

Už ste niekedy premýšľali o tom, čo má byť v oblakoch nie je len v kabíne lietadla alebo vo vlastných snoch? Burj Khalifa poskytuje svojim hosťom jedinečnú príležitosť stúpať na 125. poschodí, aby si mohli vychutnať pohľady na jedno z najmodernejších miest svetových dejín a ak je to šťastie, potom na púšť. Naozaj jasné počasie v Dubaji sa však nestáva veľmi často. Celý problém je v neznesiteľnom teple. Keď je teplota v tieni 48 stupňov, na “horných poschodiach” sa rozprestiera horká hmla po celú dobu, cez ktorú sotva vidíte nič.

Tam je zábava v Burj a pre tých najodvážnejších, a to: možnosť šplhať do 148. poschodí. V roku 2014 sa tu otvorila najvyššia otvorená observatória na svete. Okrem toho, miesto je doslova nabitý najmodernejšie a takmer “špionážne” technikou, vďaka ktorej si hostia môžu obdivovať nielen dub, ale tiež sa pozrieť do najodľahlejších kútoch nej.

Pri rýchlosti svetla

Dubaj je známy nielen svojim bohatstvom, ktorého rozsah je ťažké si predstaviť len obyčajní smrteľníci, ale aj najvyššou mierou rozvoja. Burj Khalifa je viac ako najvyššia budova na svete. Je to symbol pokroku v SAE. Stavba, ktorá sa začala v roku 2004, bola rekordným tempom: v prvých troch rokoch bolo už 150 poschodí. Inauguračný ceremoniál sa uskutočnil v roku 2010. K dnešnému dňu je Burj Khalifa celkom oddelený svet: existujú kancelárie, reštaurácie, byty a dokonca aj Armani Hotel. Niektorí obyvatelia na výšine nemusia dokonca opustiť dom, aby sa dostali do práce.

Víťazstvo a víťazstvo znova

Burj Khalifa má šesť rokov vedúcu pozíciu, na celej planéte nie je vyšší mrakodrap. Veža tiež vstúpila do Guinessovej knihy rekordov ako budova s ​​najväčším počtom poschodí, najdlhšia výťahová vzdialenosť a najvyššie položené súkromné ​​rezidencie. Toto meradlo prilákať fanúšikov extrémnych športov z celého sveta: napr horolezec Alain Robert, známy ako francúzske “Spiderman”, dobyl výšku Burj Khalifa v roku 2011 – trvalo mu viac ako šesť hodín. Thrill Fred Fugen a Vince reffer Naopak cestoval dole, skákanie z výšky 828 metrov a nastavenie svetový rekord v BASE jumping.

Najvyššia reštaurácia na svete

reštaurácie At.mosphere je na prízemí z ochodze Burdž Chalífa, a to o 122 treťom poschodí, a to stačilo, aby sa dostali do Guinessovej knihy rekordov, postavenie najvyššieho reštaurácií na svete. Tu budete podávaný s najkrajšími jedlami, v menu – foie gras, ustrice a medailóny hovädzieho mäsa Vagyu. Z širokými oknami s výhľadom na nádherné panorámu mesta v púšti, a dokonca aj na rovinách, ktoré lietajú v tesnej blízkosti známeho vežiaku, prichádzajúcich do pôdy.

Dvojpodlažný burger v 163-podlažnom Burj Khalifa

Vo viacpodlažnej viacpodlažnej budove musí byť jedlo. Reštaurácia Firebird Diner ponúka jedlo Burger Khalifa, ktoré nám pripomína najvyššiu budovu na svete. Docela extravagantné, nie? Dvojpodlažný burger sa skladá z jedného väčšieho hamburgeru, na ktorom je vyťahovaný jeho menší brat. Vo veľkej časti sa ocitol chlieb z amerického homára, míchané vajcia, hovädzinový kotletok s aérií z čierneho hľuzovca USDA. V mini-hamburger na vrchole kotlety z foie gras, a namiesto veže, burger-mrakodrap je zdobený nakladaná uhorka.

Filmová hviezda

Snímaný z filmu “Mission Impossible: Ghost Protocol”

Takmer častejšie ako iné mrakodrapy Burj Khalifa padá na širokú obrazovku: bol to mrakodrap, ktorý bol natočený v kine. Je pochopiteľné – každý režisér sníva o tejto polohe, bez ohľadu na to, čo natočil, thriller, trháku alebo romantickú komédiu. Medzi najznámejšie obrazy patrí film “Mission Impossible: Ghost Protocol” s Tom Cruise v hlavnej úlohe, ako aj “Deň nezávislosti: renesancia”.

  1. Maledivy: sen, ktorý je realitou
  2. Prečo je burger niekedy lepší ako avokádo
  3. Krajiny, kde žijú najkrajší a sympatizujúci muži

Zdroj fotografie: archívy tlačových služieb